CITES aby chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt 938x535 - CITES - aby chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt

CITES – aby chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt

Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami

Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju przemysłu i rabunkowej gospodarki zasobami naturalnymi na środowisko. Zauważono jak przez minione sto lat zanieczyściliśmy Ziemię i jak się zmieniła, być może nieodwracalnie. Ludzie dostrzegli , ile gatunków roślin i zwierząt zginęło bezpowrotnie, a istnienie ilu stoi pod znakiem zapytania. Zaczęto łączyć te fakty z rozwojem cywilizacji.

To przyczyniło się do powstawania instytucji usiłujących opanować ten proces autodestrukcji.
Zaczęły one ustanawiać różne regulacje prawne, określające dopuszczalne granice eksploatowania naszej planety.

Powstanie CITES

Jedną z takich organizacji jest Konwencja Waszyngtońska (z ang. w skr. CITES) , międzynarodowy układ określający zasady handlu gatunkami roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem w ich środowisku naturalnym. Jej regulacje dotyczą również handlu produktami wytworzonymi z tych zwierząt (np. z kości słoniowej, rogu nosorożca, koralowców, skór itp.)  Konwencja powstała w 1973 roku, a podpisało 180 państw. Trzy lata później weszła ona w życie.

Do tego okresu na całym świecie bezkarnie odławiano bądź zabijano nieograniczone ilości dzikich zwierząt, aby później je sprzedać do sklepów czy zoo lub użyć ich do wytwarzania ekskluzywnych przedmiotów. Obecnie na liście CITES znajduje się prawie 50 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Szczegóły określają, którymi  z nich można handlować i na jakich warunkach a którymi absolutnie nie.

W Polsce postanowienia Konwencji weszły w życie dopiero w 1990 roku, ale faktycznie instytucje odpowiedzialne za jej przestrzeganie zaczęły funkcjonować dopiero 14 lat później.

Wpływ Konwencji Waszyngtońskiej na polskie sklepy zoologiczne

W 2004 roku uchwalono w naszym kraju ustawę nakazującą, właścicielom zwierząt z listy CITES rejestrowanie ich w urzędzie gminy. Od tego momentu  sklepy zoologiczne nie mogą sprzedawać zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską, do których nie posiadają odpowiednich dokumentów. Sprzedaż lub kupno bez nich jest przestępstwem. Dlatego kwestia ta jest niezmiernie istotna zarówno dla sprzedawcy jak i kupującego.

Zwierzęta sprzedawane w sklepach Kakadu zawsze pochodzą z legalnych źródeł, dlatego klienci nie muszą obawiać się ich zakupu.  Nasi sprzedawcy udzielą każdemu szczegółowej instrukcji, jak i gdzie zarejestrować takiego nowo zakupionego pupila.

Więcej szczegółów o Konwencji Waszyngtońskiej można przeczytać  w ósmym numerze E-magazynu sieci sklepów zoologicznych Kakadu, w artykule pt. „Co to jest CITES?” (str. 77-80). Przejście do E-magazynu poniżej.

park-targówek-sklep-terrarystyczny

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.