{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Choroby wątroby u psów

Każde zaburzenie w funkcjonowaniu wątroby to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Schorzenia tego narządu szybko odbijają się na pracy całego psiego organizmu. Nasz pupil może jednak uniknąć wielu problemów, jeśli zawczasu zatroszczymy się o jego wątrobę. Jak skutecznie chronić ulubieńca przed chorobami tego organu?

Czynniki wywołujące choroby wątroby u psów

Przyczyny chorób wątroby u zwierzaków są niezwykle złożone. Poważnym zagrożeniem dla czworonogów są czynniki zakaźne – bakterie i wirusy. W wątrobie mogą umiejscawiać się także niektóre pasożyty, np. larwy bąblowca wielojamowego. Ponadto na stan narządu negatywnie wpływają toksyny, chemikalia i leki. Niektóre choroby (np. zespolenie wrotno-oboczne) mają charakter wrodzony i są determinowane genetycznie. Warto wiedzieć, że zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby powstają czasami na skutek innych schorzeń, np. cukrzycy, chorób układu krążenia. Nie można też zapomnieć o znaczeniu diety. Szczególnie zatroszczyć się o wątrobę pupila powinni właściciele psów należących do ras predysponowanych do schorzeń tego narządu – m.in. dobermanów, yorkshire terrierów, bedlington terrierów. Regularnych badań, a czasami również specjalnej diety, potrzebują na ogół psi seniorzy.

Zatrucia – co zagraża psiej wątrobie?

Do uszkodzeń wątroby u czworonogów dosyć często dochodzi na skutek spożycia przez nie toksycznych substancji. Nieleczone zatrucie może doprowadzić do niewydolności lub marskości wątroby. Niestety, wiele psiaków chętnie spożywa każde znalezisko, na które się natknie. Co stanowi największe zagrożenie dla zwierzaków? Z całą pewnością wszystkie środki stosowane do zwalczania szkodników (gryzoni, owadów, ślimaków). Groźne są także różnego rodzaju chemikalia, zwłaszcza wybielacze i farby.

O ile z tego typu zagrożeń większość właścicieli psów zdaje sobie sprawę, niebezpieczeństwa bywają bardziej niepozorne. Szkodliwe dla psiej wątroby są niektóre produkty spożywcze np. ksylitom (słodzik dla diabetyków), cebula, czosnek. Czasami przyczyną problemów są niewłaściwie stosowane leki. Toksyczny może być paracetamol lub ibuprofen – zwłaszcza podane w zbyt dużej dawce. Uważać trzeba również przy stosowaniu u pupila sterydów i tetracyklin. Co więcej, nie powinniśmy narażać ulubieńca na kontakt z roślinami mogącymi uszkadzać wątrobę. Należą do nich m.in. starzec zwyczajny, sagowiec odwinięty, sadziec, lantana pospolita.

Choroba Rubartha – zakaźne zapalenie wątroby u psów

Choroba Rubartha, zwana inaczej zakaźnym zapaleniem wątroby, najczęściej dotyka młode zwierzaki. U nich też odznacza się najostrzejszym przebiegiem. Czynnikiem etiologicznym są adenowirusy. Psiaki zarażają się poprzez kontakt z wydzielinami chorych czworonogów. Pierwsze objawy są zazwyczaj mało specyficzne – wymioty, gorączka, brak apetytu, wybroczyny. Wirusy czasami trwale upośledzają funkcjonowanie wątroby, w której pojawiają się ogniska martwicze. Na szczęście możemy skutecznie ustrzec czworonoga przed tą chorobą, poddając go regularnym szczepieniom ochronnym.

Leptospiroza

Kolejnym schorzeniem, które zagraża psiej wątrobie, jest leptospiroza. W odróżnieniu od choroby Rubartha wywołują ją nie wirusy, ale bakterie. Wnikają one do organizmu czworonoga przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Leptospiry występują przede wszystkim w środowisku wilgotnym – nasz pupil może się nimi zarazić np. pijąc wodę z sadzawki. Bakterie osiedlają się przede wszystkim w nerkach i wątrobie. Jeśli zajmą ten drugi narząd, u naszego ulubieńca może pojawić się żółtaczka, biegunka, wymioty, ciemnożółte zabarwienie moczu. Przed leptospirozą można chronić pupila za pomocą szczepionki. Jej podawanie jest jednak zasadne tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie tą chorobą na naszym terenie.

Jak dbać o wątrobę psa?

Wielu chorób wątroby nasz pies może uniknąć, jeśli podejmiemy odpowiednie działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to oczywiście szczepienia ochronne. Oprócz tego należy dołożyć wszelkich starań, by w otoczeniu zwierzaka nie znajdowały się żadne toksyczne substancje. Jeśli zaś podejrzewamy u ulubieńca zatrucie, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

W przypadku, gdy wątroba naszego psiaka nie funkcjonuje prawidłowo, warto przestawić czworonoga na lekkostrawną dietę. W jadłospisie chorego pupila trzeba zmniejszyć podaż białka i tłuszczów. Można także wspomagać pracę wątroby poprzez podawanie zwierzakowi niektórych naturalnych składników lub suplementów. Dobroczynny wpływ na pracę narządu ma np. mniszek lekarski, rumianek, ocet jabłkowy. W diecie wątrobowej nie może zabraknąć L-karnityny, przeciwutleniaczy i błonnika.

↓ KARMY DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu