{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Choroby oczu psa

Psy również miewają problemy ze wzrokiem. Choroby oczu mogą mieć u nich różne podłoże: genetyczne, mechaniczne, związane z procesami starzenia itd. Niektóre schorzenia są na tyle poważne, że nie leczone prowadzą do całkowitej ślepoty.

Zapalenie spojówek u psa

Zapalenie spojówek jest dość często występującą u psów chorobą oczu. Jej objawami są obrzęk spojówek, wyciek z oczu, zwykle śluzowy, uczucie swędzenia, które skłania zwierzę do pocierania oczu łapami, co z kolei przyczynia się do powstawiania rumieni i wyłysień wokół oczu, oraz ból manifestujący się między innymi mrużeniem powiek. W pierwszej fazie choroby objawy często są niezauważalne dla opiekuna.

Przyczyny zapalenia spojówek u psów są bardzo różnorodne. Na liście znajdują się zarówno alergie, infekcje wirusowe czy grzybicze, podrażnienia wywołane ciałami obcymi lub środkami chemicznymi, jak i wady anatomiczne powiek bądź niedrożność kanałów łzowych. Schorzenie leczy się farmakologicznie, podając między innymi antybiotyki lub kortykosteroidy, a jeśli jest to konieczne, również przeprowadza się chirurgiczną korektę wad rozwojowych oczu.

Zaćma u psa

Zaćma, zwana również kataraktą, to także jedno z częściej występujących u psów schorzeń oczu. Dotyczy głównie psich seniorów, u których jest częścią procesu starzenia, ale może rozwijać się już u płodów (zaćma wrodzona). Przyczyną choroby mogą być także urazy, cukrzyca, a nawet pewne błędy żywieniowe.

Schorzenie to objawia się postępującym zmętnieniem soczewki, które z czasem prowadzi do całkowitej ślepoty. Bywa, że w początkowej fazie zmiany w oku są niewidoczne dla opiekuna. Jedynym sygnałem tego, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego może być niechęć do spacerów po zmierzchu. Zaćma u psa leczona jest zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie.

Jaskra u psa

Jaskra u psów jest schorzeniem, w którym nienaturalnie zwiększa się ciśnienie płynów wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do upośledzenia procesu widzenia, a przy braku leczenia nawet całkowitej utraty wzroku. Innymi objawami są między innymi ból oczu, bóle głowy, łzawienie, obrzęk rogówki, rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie oczu i zmętnienie oczu.

Przyczynami tej choroby są wrodzone (jaskra pierwotna) lub nabyte (jaskra wtórna) nieprawidłowości w budowie oka. W przypadku podejrzenia jaskry lekarz weterynarii wykonuje zazwyczaj pełne badania okulistyczne oraz dokonuje pomiaru ciśnienia śródocznego. Leczenie odbywa się bądź poprzez stosowanie leków obniżających ciśnienie płynu w gałkach ocznych bądź operacyjnie.

Postępujący zanik siatkówki u psa

Postępujący zanik siatkówki u psa przejawia się stopniową degeneracją fotoreceptorów, dzięki którym możliwe jest widzenie. Oznacza to postępującą ślepotę. Proces jest powolny i trwa wiele lat. Niestety nie potrafimy go powstrzymać.

Entropium u psa

Entropium u psa objawia się podwinięciem powieki w stronę gałki ocznej (może dotyczyć górnych lub dolnych powiek, albo obydwu jednocześnie). Skutkiem jest stałe podrażnianie oczu przez sierść i rzęsy, co prowadzi do zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, a nawet ślepoty.

Wada ta jest wrodzona i dziedziczna, dlatego nie powinno się rozmnażać dotkniętych nią zwierząt. Stwierdzono, że niektóre rasy psów, np. boksery, rottweilery, bernardyny i shar-pei, mają większą skłonność do entropii. Schodzenie leczy się chirurgicznie, przy czym korektę powieki można wykonać dopiero, gdy głowa psa przestaje rosnąć.

Ektropium u psa

Schorzenie to jest podobne do poprzedniego, w tym przypadku jednak powieki wywijają się na zewnątrz oka. Gałki oczne są wówczas niedostatecznie osłonięte, co skutkuje ich przesychaniem. To zaś sprzyja różnego rodzaju infekcjom, stanom zapalnym itd. Ektropia jest również chorobą wrodzoną, którą leczymy operacyjnie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu