Chomik Roborowskiego

Chomik Roborowskiego

papug200 1 - Chomik Roborowskiego
Karmę dla chomika Roborowskiego kup w e-sklepie Kakadu »

Nazwa tego gatunku pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego geografa rosyjskiego Wsiewołoda Iwanowloza Roborowskiego, nie powinno się więc mówić chomik roborowski, którą to nazwę można czasami spotkać w sklepach zoologicznych. Chomik Roborowskiego jest łatwym w hodowli i utrzymaniu gryzoniem, jednak ze względu na swoją szybkość i małe rozmiary nie nadaje się dla małych dzieci.

Pochodzenie chomika Roborowskiego

Ojczyzną chomików Roborowskiego jest daleka Azja: tereny Mongolii i Chin. Żyją na obszarach półpustynnych i piaszczystych.

Wygląd chomików Roborowskiego

Chomika Roborowskiego zaliczamy do chomików karłowatych. W jego przypadku określenie „karłowaty” jest jak najbardziej słuszne. W porównaniu ze swoimi krewniakami, gatunek naprawdę jest maleńki. Osiąga zaledwie 5-9cm długości i waży 10-25g.

Patrząc na przedstawicieli tego gatunku od razu możemy zauważyć, że budową ciała różnią się od innych gatunków chomików. Mają proporcjonalnie krótszy i szerszy tułów, a większą głową. Krótkie nóżki i ogonek dopełniają obrazu całości.

Jak wszystkie chomiki, ma 16 zębów – 8 w żuchwie i 8 w szczęce – w tym 4 siekacze i 12 zębów trzonowych. Siekacze nie posiadają korzeni i rosną przez całe życie gryzonia. Muszą być więc regularnie ścierane.

Grzbiet i boki ciała chomika Roborowskiego ma piaskową barwę, która w lecie nabiera czerwonawego odcienia, zimą szarego. Jest to typowe umaszczenie ochronne, dzięki któremu zwierzątko jest niemal niewidoczne na tle piasku i kamieni. Brzuszek jest biały.

Długość życia chomików Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego żyją do 2 lat.

Zachowanie chomików Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego prowadzą typowo naziemny tryb życia. W swej ojczyźnie mieszkają w norach, wykopanych przez siebie lub inne zwierzęta. Wykopane przez nich nory są proste, nie tworzą skomplikowanej sieci podziemnych tuneli komór.

Gryzonie te są cechują się łagodną naturą i rzadko zdarza im się ugryźć człowieka. Mimo to zupełnie nie nadają się na pupili dla młodszych dzieci. Poruszają się bowiem z niezwykłą szybkością i nie lubią być brane na ręce, zawsze próbują się wówczas jak najszybciej uwolnić.  Złapanie biegającego po mieszkaniu chomika Roborowskiego graniczy z cudem! Szczerze mówiąc, gryzonie te nie są „zwierzątkami do nańczenia”, tylko do oglądania.

Chomiki Roborowskiego można hodować w stadach: samiec, dwie samiczki i ich potomstwo.

Wymagania chomików Roborowskiego

Pomimo niewielkich rozmiarów chomiki Roborowskiego potrzebują bardzo obszernej klatki ze względu na swoją ruchliwość. Nie musi być ona wysoka, ponieważ gryzonie te nie wspinają się, ale za to powinna mieć dużą powierzchnię dna. Przy jej zakupie koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę to, by odległość między prętami nie była większa niż pół centymetra. W przeciwnym razie zwierzątko się między nimi przeciśnie i ucieknie. Gryzonie te można również trzymać w akwarium, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie mogą z niego uciec. Akwaria mają jednak słabą wentylację, w przeciwieństwie do klatek.

Na dno klatki sypiemy warstwę ściółki. Mogą to być drobne trociny lub pellet o drobnej granulacji. Gruboziarnistych ściółek lepiej nie używać, ponieważ małym chomikom bardzo niewygodnie będzie się po nich chodziło. Podstawowym wyposażeniem są domek, miski na jedzenie i poidło na wodę. Naszym chomikom możemy również kupić kołowrotek. Pamiętajmy tylko o tym, by był rozmiarem dostosowany do wielkości gryzoni, a w przypadku kołowrotka metalowego, by odległość między prętami była bardzo mała.

Chomiki Roborowskiego są bardzo wrażliwe na przegrzanie, nie należy więc stawiać klatki blisko źródła ciepła, np. zimą przy kaloryferze. Nie powinna ona stać również w przeciągu.

Pożywienie chomików Roborowskiego

Dieta dzikich chomików Roborowskiego nie jest bardzo zróżnicowana. Tereny przez zamieszkiwane są ubogie ubogie w roślinność. Gryzonie odżywiają się tym, co uda im się w tych surowych warunkach znaleźć: roślinami i ich nasionami, owadami i innymi bezkręgowcami, a podobno nawet odchodami innych zwierząt.

Naszym domowym pupilom możemy serwować bardziej urozmaicone posiłki: ziarna zbóż, zioła, owoce i warzywa. Konieczny jest również dodatek białka zwierzęcego. Najlepiej jeśli byłyby nim żywe owady, np. świerszcze, które można kupić w sklepach zoologicznych. Chomiki Roborowskiego są bardzo sprawnymi łowcami. Możemy również kupować naszym pupilom specjalne gotowe pokarmy z dodatkiem białka zwierzęcego dla chomików. Dietę gryzoni urozmaicamy niewielką ilością specjalnych smakołyków dla chomików.

Rozmnażanie chomików Roborowskiego

Płeć u chomików Roborowskiego rozpoznaje się tak samo, jak u chomików syryjskich. W naturze sezon rozrodczy przypada na okres od kwietnia do września, w hodowli jednak gryzonie mogą rozmnażać się w każdej porze roku. Po trwającej około 20 dni ciąży, samica wydaje na świat od 3 do 6 młodych. Chomiki rodzą się gołe, ślepe i głuche. W 5 dniu życia otwierają im się uszy, a po dwóch tygodniach od urodzenia oczy. Miesięczne zwierzęta są już samodzielne, a trzymiesięczne zdolne do rozrodu. Nie ma potrzeby oddzielać samca od samicy po kopulacji.

Systematyka chomików Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego są gryzoniami (rząd ten obejmuje niemal połowę wszystkich gatunków ssaków). Zaliczane są do rodziny chomikowatych i podrodziny chomików. Najbliżej spokrewnione są z myszoskoczkami, natomiast szczury i myszy są ich bardzo dalekimi kuzynami.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: chomikowate
Rodzaj: Phodopus
Gatunek: Phodopus roborovskii (chomik Roborowskiego)

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu