brak apetytu u psa

Brak apetytu u psa

Każdemu psu zdarza się czasem pogrymasić przy misce. Zmiana karmy lub zwyczajów związanych z serwowaniem posiłków często zniechęca wybredne zwierzaki do jedzenia. Pamiętajmy jednak, że nagła utrata apetytu u psa może mieć również podłoże chorobowe, dlatego nigdy nie należy lekceważyć przedłużającej się głodówki. Jeśli nasz pupil całkiem stracił chęć do jedzenia powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Co powoduje brak łaknienia u psa? Jak można zachęcić psa do jedzenia?

Co zrobić, gdy pies nie ma apetytu?

 

Dlaczego pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psa może być jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że w organizmie naszego pupila zaczyna dziać się coś niedobrego. Jeśli niechęć do spożywania posiłków pojawiła się nagle i utrzymuje dłużej niż 1-2 dni, koniecznie powinniśmy skonsultować to ze specjalistą. Przede wszystkim warto upewnić się, czy pies nie cierpi z powodu problemów w obrębie jamy ustnej. Często to właśnie bóle zębów, owrzodzenia bądź infekcje dziąseł zmuszają zwierzę do zrezygnowania z posiłków (dowiedz się, jak pielęgnować zęby psa KLIK).

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓

Nagła utrata apetytu może wiązać się także z innymi, znacznie poważniejszymi schorzeniami zdrowotnymi. Należy wymienić tu przede wszystkim choroby wątroby u psa », niewydolność nerek, a także zmiany nowotworowe.

Niechęć do jedzenia często bywa wynikiem stresu lub złego samopoczucia zwierzęcia. Zmiany zachodzące w jego otoczeniu, związane z miejscem zamieszkania lub pojawieniem się nowego członka rodziny to czynniki wywołujące olbrzymi stres i niepokój u czworonoga. W takich sytuacjach warto dbać o to, aby nasz pupil czuł się kochany i doceniany. Często wystarczy odrobina troski i uwagi z naszej strony, by ulubieniec odzyskał apetyt. Na brak łaknienia cierpią również psy z problemami o podłożu behawioralnym, skłonne do agresji, stanów lękowych albo depresji.

Brak apetytu a złe nawyki żywieniowe

Pamiętajmy, że niechęć do jedzenia u psa nie zawsze oznacza poważną chorobę. Za utratę apetytu odpowiedzialne bywają również złe nawyki żywieniowe, zwłaszcza podawanie psu zbyt dużej ilości smakołyków i przekąsek. Rozpieszczane zwierzaki są bardziej skłonne do wybrzydzania i grymaszenia podczas właściwych posiłków. Dokarmianie psa w ciągu dnia resztkami z własnych obiadów również nie sprzyja utrzymaniu właściwych nawyków żywieniowych. Przejedzony pies nie zjada wtedy własnych posiłków, bo po prostu nie jest już głodny albo przyzwyczaił się do czegoś lepszego niż zawartość miski.

Co robić, gdy pies nie ma apetytu?

Jeśli nasz zwierzak zaczął stanowczo odmawiać spożywania własnych posiłków sprawdźmy, czy wina nie leży przypadkiem po stronie samego jedzenia (sprawdź, jak wybrać dobrą karmę dla psa KLIK). Nieświeży, zepsuty lub zjełczały pokarm z pewnością nie zachęca go do jedzenia. Pamiętajmy, by nigdy nie podawać psu karmy po terminie jej ważności. Pokarmy suche możemy przechowywać dosyć długo, ale nawet one psują się, gdy trzymamy je w miejscach wilgotnych lub mocno nasłonecznionych. Karmy mokre z kolei należy po otwarciu przechowywać w lodówce i to nie dłużej niż 24 godziny.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Warto zastanowić się także nad zmianą nawyków żywieniowych pupila. Posiłki powinniśmy serwować mu zawsze o tej samej porze i najlepiej w tym samym miejscu. Pamiętajmy także, by nie dokarmiać go w ciągu dnia i nie przesadzać ze smakołykami. Przysmaki dla psów » nie mogą stanowić więcej niż około 10% dziennej dawki kalorii. Sprawdźmy też czy porcje, które serwujemy psu są dostosowane do jego rzeczywistych potrzeb. Na opakowaniach pokarmów dla psów podane są zwykle wytyczne dotyczące dawkowania, jednak bywają one zawyżone. W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Nic nie pobudza apetytu tak jak ruch i wysiłek fizyczny. Zadbajmy o to, by codziennie motywować pupila do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy tylko, by karmić psa dopiero po intensywnym spacerze, w przeciwnym razie mógłby nabawić się skrętu żołądka.

Jeśli brak apetytu u psa spowodowany jest chorobą lub inną dolegliwością zdrowotną to weterynarz zaleci nam właściwe postępowanie. Być może konieczna będzie zmiana diety lub terapia środkami pobudzającymi łaknienie.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu