Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psy ras olbrzymich nie cieszą się już taką popularnością jak dawnymi czasy. Niestety, większość czworonogów mieszka teraz w miastach, gdzie po prostu dla wielkich psów zaczyna brakować miejsca. Nie każdy właściciel psa może pozwolić sobie na kupno mieszkania o dużym metrażu. A i na spacery z psem nie bardzo jest gdzie już chodzić, ponieważ terenów zielonych ubywa i nie wszędzie nasi czworonożni przyjaciele są mile widziani. Jeśli mimo tego zdecydujemy się na dużego psa, musimy pamiętać o jego specyficznych potrzebach żywieniowych.
Dlaczego psy ras olbrzymich mają specyficzne potrzeby żywieniowe? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle wyróżniają się wielkie psy.
Jedna z najbardziej znaczących różnic dotyczy metabolizmu. U psów ras olbrzymich jest on nawet o 60% wolniejsze niż u psów małych. Co za tym idzie, zwierzęta te mają statystycznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała. Ich dieta nie musu być więc tak kaloryczna, jak w przypadku psów małych.
Duży pies zjada więcej od małego, jednak przewód pokarmowy olbrzymów jest w stosunku do ich masy ciała proporcjonalnie mniejszy niż u maluchów. Dlatego wielkim rasom musimy podawać jednorazowo mniejsze porcje, ale za to karmić je częściej. Zbytnie obciążenie żołądka może bowiem prowadzić do wielu problemów.
Psy ras olbrzymich ważą powyżej 44 kg. Taka masa stanowi duże obciążenie dla stawów, dlatego problemy ze stawami są u przedstawicieli tej grupy wagowej niemal na porządku dziennym.
Kolejna znacząca różnica dotyczy tempa wzrostu szczeniąt. Zacznijmy od tego, że proporcje wielkości między noworodkiem a osobnikiem dorosłym są u psów ras olbrzymich znacznie większe niż u ras małych. Ponadto szczenięta z tej grupy wagowej dojrzewają fizycznie znacznie wolniej. Dość powiedzieć, że bernardyn w wieku 8 miesięcy jest jeszcze szczenięciem podczas, gdy york w tym wieku jest już dorosłym psem.
Prawidłowe żywieniu psów ras olbrzymich z pewnością ułatwiają gotowe karmy, które możemy kupić w sklepach zoologicznych. Produkty te stały się w ostatnich latach podstawą diety, jeśli nie jedynym jej składnikiem, większości chyba psów hodowanych w krajach rozwiniętych. Dobrej jakości karmy dla psów zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich szeroka oferta pozwala dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb naszych zwierząt.
Dla psów ras olbrzymich najlepiej wybierać karmę, która została opracowana wyłącznie z myślą o przedstawicielach tej grupy wagowej. Są one najlepiej dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Przede wszystkim zawierają spory dodatek związków zmniejszających ryzyko wystąpienia schorzeń stawów. Ponadto produkty te są bardziej skoncentrowane, co oznacza że możemy serwować psu mniejsze porcje, ale nadal otrzymają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Oczywiście możemy naszym pupilom podawać również karmy all breeds, czyli przeznaczone dla wszystkich ras, niezależnie od przynależności do grupy wagowej. Nie powinniśmy natomiast żywić ich karmami dla psów ras małych i średnich, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb naszych zwierząt.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nasz psiak ma ochotę spróbować czegoś nowego? Koniecznie podajmy mu do przetestowania karmę Bosch. To marka produkująca pożywienie dla psiaków i kotów, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Nie...
Najczęściej zakłada się psom obrożę, ale mogą być one zastąpione szelkami. W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Warto więc dobrze zastanowić się, które wybrać. Przed udaniem się...
Prawidłowe żywienie to klucz do zachowania dobrej kondycji i świetnego samopoczucia przez każdego zwierzaka. Na zdrowie i nastrój psa wpływa jednak nie tylko to, jaką karmę dostaje na co dzień....