Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle energicznymi zwierzakami, które niemal bez przerwy się poruszają. Mają więc spore zapotrzebowanie na energię. Z drugiej jednak strony trzeba pilnować, by nie przybrały zbytnio na wadzie. Koty tej rasy powinny być bowiem smukłe i eleganckie. Zatem ich dieta powinna być bardzo zrównoważona pod względem energetycznym. Poza tym, sposób żywienia rusków nie odbiega tak bardzo od ogólnych zasad żywienia kotów.
Dobrze dobrana sucha karma dla kotów może bez problemy stanowić podstawę diety kotów rosyjskich niebieskich. Wielu właścicieli karmie swojego futrzaki wyłącznie takim pożywieniem i są zdrowe i wesołe.
Nasze zwierzaki bez problemu mogą jeść każdy rodzaj suchej karmy, byle dobrej jakości. Oczywiście i na produkcie z dolnej półki przeżyją, ale jednak im lepszy pokarm, tym koci organizm jest lepiej odżywiony.
W sklepach zoologicznych nie znajdziemy produktu dedykowanego kotom tej rasy, nawet wśród pokarmów firmy Royal Canin, która oferuje chyba największy asortyment karm dla kotów. Royal wyprodukował jednak karmę dla kotów syjamskich, która doskonale nadaje się również dla kotów rosyjskich.
Royal Canin Feline Siamese cechuje się wysokim poziomem łatwo przyswajalnych białek oraz dodatkiem L-karnityny, co zapewnia muskularną, ale szczupłą sylwetkę. Takie właśnie powinny być koty rosyjskie.
Futro kotów tej rasy, podobnie jak persów, jest ich wielką ozdobą. Powinno być bardzo miękkie, ale niezwykle gęste. Z tego powodu doskonałym wyborem będą również wszelkiego rodzaju produkty, które szczególnie korzystnie wpływają na strukturę włosów.
Oczywiście, wspomnianymi powyżej karmami żywimy dorosłe koty rosyjskie niebieskie. Kociętom musimy podawać odpowiedniej jakości karmę dla kociąt.
Jednym z najlepszych pokarmów dla kotów jest surowe mięso. Jako drapieżniki, koty wyspecjalizowały się przecież do czerpania wszystkich składników odżywczych właśnie z ciał swoich zdobyczy. Nie zachęcam jednak do podawania im samego mięsa, ale jako jeden ze składników diety jest ono idealne. Przed podaniem trzeba tylko mięso dobrze przemrozić przynajmniej przez dwa tygodnie.
Niektórzy zapewne wolą nie podawać kotu surowego mięsa, ponieważ obawiają się chorób. Kłopot w tym, że gotowane traci swe wartości odżywcze. Osobiście uważam więc, że w takim wypadku lepiej w ogóle zrezygnować z mięsa, a zamiast niego serwować kocie konserwy.
Karmy mokre dla kotów, np. schesir, są dobrym uzupełnieniem diety, ale tylko uzupełnieniem. Żywione wyłącznie nimi koty rosyjskie niebieskie prędzej czy później zaczną mieć problemy z zębami i dziąsłami. Nie muszą jej gryźć, co powoduje szybkie przyrastanie kamienia nazębnego.
Jako uzupełnienie diety naszego ruska możemy serwować mu biały ser oraz jogurty. Wiele kotów bardzo je lubi. Mleka raczej nie zalecam. Dorosłemu kotu nie jest potrzebne, a może powodować problemy żołądkowe.
Koty rosyjskie raczej nie są łakome, chyba że żyją w grupie. Wówczas mogą konkurować ze sobą i starać się zjeść jak najwięcej. Ale oczywiście nie jest to regułą. Tak czy inaczej nasz futrzak powinien mieć stały dostęp do suchej karmy.
Ruskie, jak zresztą wszystkie koty, jedzą często, ale w małych ilościach. Wynika to z przystosowania do polowania na zdobycz niewielkich rozmiarów. Takich myszek trzeba złapać w ciągu dnia wiele, by się najeść.
Mięso, mokrą karmę oraz inne produkty, które szybko ulegają zepsuciu, podajemy jednorazowo w niewielkich ilościach. Porcja powinna być zjedzona w ciągu krótkiego czasu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Lśniące futro jest największą ozdobą kota. Aby osiągnąć taki efekt, właściciel powinien pamiętać nie tylko o zrównoważonej diecie pupila, ale również o starannej pielęgnacji jego sierści. Składają się na nią...
Żwirek jest nieodzownym elementem każdej wyprawki dla kota. Przede wszystkim dlatego, że koty mają w zwyczaju zagrzebywać swoje odchody. Ponadto dlatego, że żwirek dla kota pomaga nam utrzymać kocią toaletę...
Zwykliśmy mówić, że kot chadza własnymi ścieżkami. Niektórzy uważają nawet, że nie może być prawdziwym przyjacielem człowieka, ponieważ nie jest towarzyski z natury i człowiek mu zupełnie do szczęścia nie...
Royal Canin Feline Siamese - jak można właścicielom rusków polecać suchą karmę, która w składzie na 4 miejscu ma pszenicę? Przecież nie od dziś wiadomo, że te koty nie tolerują zbóż nawet w najmniejszej ilości 🙁