Fretki są drapieżnikami. Nie zrobimy z naszych pupili wegetarian - taka próba skończyłaby się dla nich fatalnie. Podstawą diety tych zwierząt powinno być mięso lub gotowe karmy dla fretek o dużej zawartości białka zwierzęcego. Warzywa i owoce zaś tylko urozmaiceniem.
Mięso i inne pokarmy zwierzęce dla fretek
Fretki chętnie będą jadły mięso drobiowe, wołowe, cielęce, królicze, jagnięce i baranie, które możemy podawać w postaci surowej lub gotowanej.
Najbardziej wartościowe jest mięso surowe. Nie prawdą jest, że jedząc je, fretka robi się agresywna. To mit, ponieważ sposób odżywania nie ma związku z zachowaniami agresywnymi.
Prócz mięsa zwierząt stałocieplnych wartościowym pożywieniem dla fretek są także morskie ryby (np. dorsz, śledź, łosoś, flądra), całe jaja przepiórcze, żółtka jaj kurzych oraz podroby. Nie zaleca się tylko podawać ich zbyt często, wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu.
Owoce i warzywa dla fretek
Nie wszystkie fretki jedzą je z jednakowym apetytem. Warzywa i owoce zawierają jednak wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto pupila przyzwyczajać do ich spożywania od dzieciństwa. Odpowiednie są między innymi pomidory, ogórki, marchewka, papryka, jabłka, winogrona, rodzynki, banany, arbuzy, melony, truskawki i brzoskwinie. Możemy serwować je zwierzęciu codziennie, ale w niewielkich ilościach (jako przysmak).
Tłuszcze i oleje dla fretek
Oleje roślinne są niezwykle wartościowym uzupełnieniem diety fretek, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (serwujemy nie więcej niż 1 łyżeczkę dziennie). Bardzo wartościowy jest także tran rybi, ale ze względu na wysoką zawartość witamin, jego stosowanie lepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.
Preparaty witaminowo-mineralne dla fretek
Warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii przed rozpoczęciem ich stosowania. W nadmiarze mogą bowiem poważnie fretce zaszkodzić. Szczególnie bądźmy ostrożni w ich podawaniu, gdy głównym składnikiem diety naszego pupila jest dobrej jakości gotowa karma dla fretek.
Czego fretka nie powinna jeść
Naszej fretce nie powinniśmy przede wszystkim podawać ludzkich potraw i wędlin, gdyż zawierają sól i inne przyprawy. Oczywiście całkowicie zakazane są wszelkiego rodzaju słodkości, jak cukierki i czekolada.
Niewskazane jest także podawanie fretkom surowego mięsa wieprzowego (może bowiem zawierać wirusy groźnej dla nich choroby Aujeszkiego ) oraz mleka i przetworów mlecznych (ze względu na zawartość laktozy). Fretkom szkodzą również: cebula, por, czosnek, awokado, owoce cytrusowe, kapusta, rośliny strączkowe, zboża i grzyby.
Nie powinniśmy także żywić naszych pupili gotowymi karmami dla psów ze względu na zbyt niską zawartość białka zwierzęcego.
Jak karmić fretkę
Dieta fretki powinna być jak najbardziej urozmaicona. Karma musi być świeża, dlatego mięso, owoce i inne szybko psujące się produkty należy serwować tylko w takich ilościach, które mogą być przez zwierzę szybko zjedzone. Sucha karma natomiast, która długo zachowuje swe wartości odżywcze, może zawsze znajdować się w misce.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com