Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Żwirek jest nieodzownym elementem każdej wyprawki dla kota. Przede wszystkim dlatego, że koty mają w zwyczaju zagrzebywać swoje odchody. Ponadto dlatego, że żwirek dla kota pomaga nam utrzymać kocią toaletę w czystości. Nie mówiąc już o tym, że w oczach kota kuweta bez żwirku niczym nie różni się od reszty mieszkania. Znacznie trudniej jest nauczyć kota korzystać z kuwety bez żwirku.
Zazwyczaj uważa się, że zakopywanie odchodów dowodzi zamiłowania kota do czystości. Właściciele kotów często szermują tym argumentem, aby zawstydzić właścicieli nieporządnych psów i wykazać tym samym wyższość kotów nad psami. Okazuje się jednak, że interpretacja zakopywania odchodów jako dowodu nadzwyczajnej schludności kota nie wytrzymuje konfrontacji z życiem. Prawdą jest, że kot zakopuje swoje ekskrementy, aby ukryć ich zapach.
Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy, 1996.
W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów żwirków dla kotów różnych producentów. Wcale nie tak łatwo wybrać ten właściwy. Najczęściej o wyborze decyduje gust właściciela.
Większości kotom obojętny jest rodzaj żwirku, byle tylko był, choć może się zdarzyć, że kot z jakiegoś żwirku nie chce korzystać.
Żwirki bentonitowe dla kotów
Żwirki bentonitowe dla kota przypominają drobne kamyczki lub piasek, zależnie od granulacji. Ten rodzaj żwirki kupujemy najchętniej, między innymi dlatego, że są one dostępne w bardzo wielu rodzajach.
Oprócz różnej granulacji, poszczególne żwirki różnią się od siebie także zapachem. Mamy więc żwirki o zapachu lasu, lawendy, zielonych jabłek, czy morza. Oczywiście są także „bezzapachowe”, czyli bez dodatku substancji zapachowych.
Żwirki drewniane dla kotów
Żwirkami drewnianymi nazywa się powszechnie wszystkie żwirki wykonane z włókien roślinnych, nie tylko te produkowane z drewna. Żwirek drewniany dla kota występuje w kilku rodzajach różniących się wyglądem i wydajnością.
W obydwu wspomnianych powyżej rodzajach żwirków, czyli bentonitowych i drewnianych, możemy znaleźć żwirki dla kotów, które się nie zbrylają, jak i takie, które się zbrylają.
Żwirki dla kotów niezbrylające się
Żwirki dla kota nie zbrylające się, jak łatwo zgadnąć, nie zbijają się w bryłki. Po prostu raz na jakiś czas należy cały żwirek wymienić na nowy.
Żwirki dla kotów zbrylające się
Żwirki tego typu mają to do siebie, że pod wpływem moczu zbijają się w bryłki. Zbrylone kawałki wystarczy już tylko wyjąć łopatką i wyrzucić. Dzięki temu łatwiej utrzymać kocią toaletę w czystości. Dzięki temu żwirki zbrylające się są bardzo wydajne.
Powinno się mówić „silikatowe”, ale utarła się nazwa "żwirki silikonowe”. Wykonane jest ze specjalnego bardzo chłonnego związku chemicznego. Jest bardziej wydajny od innych rodzajów żwirku. Poza tym jest bardzo lekki, co ułatwia transport do domu.
To zależy od rodzaju żwirku. Żwirków bentonitowych raczej nie powinno się wyrzucać do toalety, ponieważ może się ona zapchać. Do toalety można wyrzucać niektóre rodzaje żwirków drewnianych i żwirki silikonowe.
Producenci żwirków umieszczają zwykle na opakowaniu informację o tym, czy ich produkt można wyrzucać do toalety. Jeśli takiej informacji nie ma, lepiej nie ryzykować.
Jest jeszcze jedna sprawa. Nawet jeśli żwirek dla kota można wyrzucać do toalety, to raczej niewielkie jego ilości na raz. Wsypanie całej zawartości kuwety zawsze może się źle skończyć.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Żwirki Brylant dla kotów należą do najchętniej kupowanych. Z pewnością dlatego, że są jednymi z lepszych, ale i dlatego, że jednocześnie należą do najatrakcyjniejszych cenowo. Można je kupić w Sklepach...
Większość kotów to prawdziwe piecuchy, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych kątach. Stąd szczególnie w jesienne i zimowe miesiące powinniśmy zadbać o to, by posłanie naszego domowego mruczka przeistoczyło się...
Odrobaczanie kota to podstawowy element profilaktyki, korzystny zarówno dla samego mruczka, jak i jego opiekuna. Należy pamiętać, że pasożyty zagrażające naszym czworonogom, są niebezpiecznie także dla ludzi. Na szczęście w...