🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Azot należy do najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie pierwiastków. Przede wszystkim wchodzi w skład białek, które są przecież podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. Wchodzi również w skład wielu związków nieorganicznych i – oczywiście – występuje również w postaci cząsteczkowej. Związki azotu są niezbędne dla życia, jednak zbyt duża ich ilość w akwarium jest niepożądana. Może być przyczyną zarówno nadmiernego rozwoju glonów, jak i śnięcia ryb.
Związki azotowe ulegają ciągłym przemianom w naturalnych procesach, które mają zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Wyróżniamy trzy główne procesy, w których związki azotowe ulegają przemianie. Są to:
Amonifikacja
Produkty przemiany materii wydalane przez ryby, obumarłe części roślin, martwe zwierzęta, resztki pokarmu ulegają w akwarium rozkładowi, którego pierwszym etapem jest amonifikacja. Proces ten polega na przekształceniu organicznych związków azotu w amoniak, który zapisujemy symbolem NH3.
Amoniak jest związkiem o bardzo charakterystycznym zapachu. Zna go każdy, kto choć raz w życiu miał okazję wąchać zgniłe jajka. Ich zapach to właśnie zapach amoniaku, który powstaje, gdy jajko się psuje. Jest to związek nie tylko, delikatnie mówiąc, brzydko pachnący, ale również bardzo trujący. W „zdrowym” akwarium szybko ulega jednak dalszym przemianom.
Nitryfikacja
Nitryfikacja jest procesem prowadzącym do przekształcenia szkodliwego amoniaku w azotany, które mogą być przyswojone przez rośliny. Proces ten przebiega w dwóch etapach.
Najpierw bakterie z rodzaju Nitosomonas przekształcają amoniak w azotyny. Następnie inne bakterie, z rodzaju Nitrobakter, utleniają azotyny do azotanów. Nitryfikacja zachodzi jedynie w obecności tlenu.
Denitryfikacja
Nadmiar azotanów, które nie zostały pobrane przez rosnące w akwarium rośliny ulega dalszym przemianom.
Obywają się one przy udziale bakterii, które nazywamy bakteriami denitryfikacyjnymi. Najpierw redukują one azotany do azotynów, a następnie rozkładają azotyny, w wyniku czego wydzielany jest azot w postaci cząsteczkowej, czyli N2.
Opisane wyżej procesy mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Zaburzenie ich przebiegu na każdym etapie może mieć mniej lub bardziej szkodliwe konsekwencje.
Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby na przykład w naszym akwarium nie zachodziły w ogóle procesy nitryfikacyjne. Gromadzący się amoniak szybko zabiłby wszystkie żyjące w nim ryby.
Azotyny również są szkodliwe i już w stężeniu 5 mg/l powodują śnięcie ryb. Dlatego tak ważne jest by zostały szybko utlenione do stosunkowo nieszkodliwych azotanów. Są one wręcz niezbędne dla roślin, ale nawet ich nie powinno być w akwarium zbyt dużo Nadmiar azotanów jest główną przyczyną nadmiernego rozwoju glonów w akwarium. Zapobiegają temu prawidłowo zachodzące procesy denitryfikacyjne.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wykopaliśmy dół, wyłożyliśmy go folią i napełniliśmy wodą. Dobry początek. Ale co dalej? Nie wystarczy obsadzić oczko roślinami i wpuścić do niego ryby. O nasz prywatny staw trzeba odpowiednio zadbać,...
Wyjazd na wakacje to spory problem dla wszystkich posiadaczy zwierząt, a akwaryści nie są tu żadnym wyjątkiem. Niestety rybek nie zabierzemy ze sobą, a organizacja opieki zastępczej także bywa kłopotliwa....
Różnorodne preparaty do akwarium bardzo ułatwiają jego utrzymanie. Niektóre z nich są wręcz niezbędne. Inne mogą być stosowane tylko, gdy jest to konieczne. Wszystkie dostępne na rynku preparaty do akwarium...