Sklep online
Sklep online

Zanim zdecydujesz się na królika

Rozkoszny wygląd, puchate futerko i słodkie spojrzenie – króliki miniaturowe nie bez powodu budzą dużą sympatię. Choć zwierzaki te uchodzą za spokojne i bezproblemowe, w rzeczywistości mają dość duże wymagania i skomplikowaną psychikę. Decyzja o przyjęciu pod swój dach uszatego pupila zawsze powinna być więc dobrze przemyślana. Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na królika. 

Królik miniaturowy – poznaj uszatego pupila

Królik miniaturowy to sympatyczny niewielki (ok. 35-40 cm) zajęczak, wywodzący się od królika europejskiego. Na skutek udomowienia u uszatego zwierzaka doszło do zmian genetycznych, które zredukowały wrodzony lęk przed człowiekiem i pozwoliły mu stać się domowym ulubieńcem. Pod względem behawioralnym króliki domowe nie różnią się jednak znacznie od swoich dzikich krewnych. 

Króliki są zwierzętami zmierzchowymi – najbardziej aktywnymi o świcie i zmierzchu. Ich życie toczy się głównie w systemie podziemnych nor. Przystosowane są więc do radzenia sobie w warunkach niedoboru światła, w czym pomagają im doskonale rozwinięte zmysły słuchu i węchu. Króliki w swoim otoczeniu pozostawiają oznaczenia zapachowe, które pozwalają im wyznaczyć swoje terytorium. Ocierając się podbródkiem, znakują również znajomych, zaprzyjaźnionych ludzi. Uszaci pupile są zwierzętami stadnymi – do szczęśliwego życia potrzebują kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku.

W naturze króliki są ofiarami drapieżników. Z tego względu wykazują silną potrzebę ucieczki i ukrywania się. Zajęczaki mają świetną orientację w otoczeniu i bez problemu zapamiętują rozkład swoich kryjówek. Na wolności przemieszczają się na obszarze nawet 5 ha. W sprawnej ucieczce i obronie pomagają im mocne tylne kończyny. 

↓ Sianko dla królików ↓

Uszate zwierzaki silnie reagują na niektóre bodźce – zwłaszcza jasne światło i głośne dźwięki. Są bardzo wrażliwe na stres, źle znoszą zmiany w otoczeniu oraz wahania temperatury. Króliki nie mają gruczołów potowych, dlatego są szczególnie narażone na udar cieplny. Wbrew dość powszechnej opinii zajęczaki nie przepadają za podnoszeniem, braniem na ręce i przytulaniem. Wszystkie czynności związane z krepowaniem ruchów mogą się im kojarzyć z chwytem drapieżników. Z natury króliki są raczej płochliwe i w chwilach zagrożenia, gdy nie są w stanie się ukryć, zamierają w bezruchu.

Zajęczaki nie są zbyt ekspresyjne w wyrażaniu swoich emocji. Ich mowa ciała jest raczej subtelna i obejmuje przede wszystkim zmiany pozycji ciała, ruchy oczu i uszu. Króliki mają też dosyć ograniczony repertuar odgłosów – w chwilach zaniepokojenia warczą, a zadowolone – mruczą. 

Króliki to zdeklarowani roślinożercy. W naturze ich jadłospis składa się z traw, ziół, kwiatów, pędów, liści. Spożywanie pokarmu pochłania zwierzakom znaczną część czasu. Zajęczaki mają specyficzny sposób trawienia – wytwarzają miękkie odchody (cekotrofy), które następnie zjadają. Pozwala to im maksymalnie wykorzystać nawet małowartościowy pokarm. U królików zęby trzonowe i sieczne rosną przez całe życie (ok. 2-3 mm tygodniowo). Dla utrzymania ich w prawidłowym stanie zwierzaki muszą stale je ścierać. Króliki w warunkach domowych, przy odpowiedniej opiece, żyją zwykle 7-10 lat. 

Królik w domu – na co warto się przygotować?

Zanim zdecydujesz się na zakup królika, powinieneś zastanowić się, czy stworzysz z nim zgrany duet. Należy zdawać sobie sprawę, że królik to podopieczny na minimum kilka lat. Warto więc uwzględnić jego obecność nie tylko w aktualnych, ale również przyszłych planach. Króliki często uczulają, dlatego przed zakupem uszatego pupila lepiej upewnić się, czy żaden z domowników nie ma alergii na królicze wydzieliny. 

Króliki, mimo reputacji uroczych przytulanek, mają dość niezależną osobowość. Są indywidualistami i uparciuchami, którym trudno narzucić swoje zasady. Zawsze należy szanować granice zwierzaków i nie zmuszać ich do tego, na co nie mają ochoty. Choć niektóre zwierzaki bardzo lubią głaskanie, zajęczaki nie są raczej typowymi pieszczochami. Większość królików zdecydowanie woli, gdy to one inicjują kontakt. Przy interakcjach z zajęczakami ważną rolę odgrywa też odpowiednia pozycja – zwierzaki czują się najbardziej komfortowo, gdy zarówno one, jak i opiekun znajdują się na poziomie podłogi. 

Uszate zwierzaki, ze względu na wrażliwą naturę, wbrew pozorom nie są najlepszymi towarzyszami dla dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych. Mało delikatne obchodzenie się z królikiem może wywołać u niego duży stres, a nawet sprowokować do agresji. Ostateczna odpowiedzialność za uszatych podopiecznych zawsze spoczywa na dorosłych.

Decyzja o zakupie lub adopcji królika wiąże się z koniecznością zmian w domowym otoczeniu i codziennym harmonogramie. Królik do życia potrzebuje sporej przestrzeni. Niezbędne jest wygospodarowanie w domu nie tylko miejsca na klatkę zwierzaka, ale również na wybieg, na którym pupil będzie mógł swobodnie się bawić. Każdego dnia królik powinien spędzać przynajmniej 3-4 godziny poza klatką na zabawie i aktywności fizycznej. Godziny interakcji z królikiem najlepiej zaplanować w porze jego największej aktywności, czyli o świcie lub późnym wieczorem. 

Nie poleca się utrzymywania królików pojedynczo, ponieważ wywołuje to u nich spory stres. Jeśli jednak masz pod opieką tylko jednego zwierzaka, musisz zrekompensować mu brak towarzystwa, poświęcając więcej czasu na codzienne interakcje. 

↓ Pokarm dla królików ↓

Warto pamiętać, że opieka nad królikiem to też dodatkowe obowiązki, takie jak: karmienie, wymiana ściółki, czyszczenie klatki, wizyty u lekarza weterynarii. Na to wszystko musisz znaleźć czas. Zakup wyposażenia do klatki, pożywienia, ściółki, zabawek oraz opieka weterynaryjna pociągają za sobą wydatki, które należy uwzględnić w domowym budżecie.

Króliki to bardzo ciekawskie i wszędobylskie zwierzaki, które łatwo wpadają w tarapaty. Aby uchronić je przed wypadkami, należy zachować szczególną czujność. Bardzo ważny jest wyostrzony zmysł obserwacji, który pozwala w porę wykryć, że z domowymi milusińskimi dzieje się coś niedobrego. 

Jak każdy zwierzak królik może sprawiać pewne problemy. Trzeba przygotować się na to, że królicze zamiłowanie do gryzienia może skończyć się zniszczeniem domowego wyposażenia. Dla bezpieczeństwa samego zwierzaka należy też usunąć z otoczenia trujące rośliny i niebezpieczne rzeczy, których zjedzenie może skończyć się zatruciem.

Aby domowy podopieczny cieszył się dobrym zdrowiem, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednio zbilansowanej diety. Głównym elementem menu królika powinno być dobrej jakości sianko. Jadłospis zwierzaka trzeba też wzbogacać ziołami i warzywami. Dodatkowo pupilowi należy regularnie dostarczać twarde gałązki umożliwiające ścieranie zębów. 

Dość wymagającym i czasochłonnym zajęciem jest oswajanie królika. Proces ten może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Stopniowo trzeba przyzwyczajać królika do swojego zapachu i głosu oraz wyrabiać u niego pozytywne skojarzenia. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu czystości w klatce, musisz także nauczyć królika korzystania z kuwety. 

Jak przygotować się do zakupu królika?

Wiesz już, jak wyjątkowym zwierzakiem jest królik i uważasz, że będzie dla Ciebie idealnym kompanem? Zanim królik pojawi się w domu, przygotuj dla niego odpowiednie lokum. Dla królika należy zakupić klatkę o długości minimum 100 cm. W króliczym mieszkanku muszą znaleźć się: pojemniki na pokarm i wodę, paśnik na sianko, kuweta, domek, kryjówki i tunele, gryzaki i zabawki. Zawczasu warto zrobić też zapas ściółki, pokarmów i przysmaków. 

Jeszcze przed zakupem królika musisz znaleźć odpowiednie miejsce na jego klatkę. Powinna stać ona w cichym i ustronnym pomieszczeniu – z dala od okien, drzwi, ciągów komunikacyjnych, bezpośrednich źródeł ciepła i hałasujących urządzeń. Dodatkowo należy odpowiednio przystosować pomieszczenie, w którym królik będzie mógł swobodnie kicać. 

Przez pierwsze dni po przybyciu do nowego domu królik z pewnością będzie niepewny i zestresowany. Warto więc dać mu trochę czasu na adaptację do nowego otoczenia. To dopiero początek fascynującej przygody, jaką jest wspólne życie z królikiem. Czy zechcesz w nią wyruszyć, zależy już tylko od Ciebie. 

 

 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Versele Laga karmy dla gryzoni i królików

Dobra, pełnowartościowa karma powinna znaleźć się w jadłospisie każdego gryzonia i królika. Suche pokarmy w formie mieszanek lub granulatów są dla naszych podopiecznych skoncentrowanym źródłem niezbędnych składników odżywczych i substancji...

Czytaj więcej
Świnka morska

Karmę dla świnki morskiej kup w e-sklepie Kakadu » O świnkach morskich można długo opowiadać. Są naprawdę urocze, a przy tym bardzo łagodne. Co w połączeniu z wielkością ciała i...

Czytaj więcej
Nowość w Kakadu! Akcesoria Trixie dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, akwarystów i terrarystów

Dlaczego sprzedajemy produkty marki Trixie? W naszych sklepach pojawiło się kilkaset nowych artykułów marki Trixie. To niemiecka firma o wieloletniej historii, zajmująca wysoką pozycję wśród światowych producentów artykułów zoologicznych. Produkty...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram