Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych, mimo to warto spróbować.
Żaby zamieszkują wilgotne środowiska na całym świecie, klimatu ciepłego i umiarkowanego. Ponieważ są zwierzętami zmiennocieplnymi nie mogą oczywiście żyć w zimnych rejonach Ziemi.
Słowa „żaba” używa się, niezbyt poprawnie, w odniesieniu do przedstawicieli kilku różnych rodzin płazów bezogonowych. Jednakże wszystkie one posiadają pewne wspólne cechy.
Wszystkie mają podobną budowę ciała, krótki i szeroki tułów, z którym bezpośrednio łączy się duża zwykle głowa – nie posiadają szyi. Nie mają ogona, a przednia para kończyn jest zawsze dłuższa od tylnej.
Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. U niektórych gatunków na ciele znajdują się także gruczoły jadowe, na przykład u pięknie ubarwionych południowoamerykańskich drzewołazów. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała płazów.
Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała tych zwierząt.
Generalnie żaby nie należą do ruchliwych zwierząt i większość czasu spędzają w ukryciu. Mają bowiem wielu wrogów, a ich jedyną obroną (w większości przypadków) jest szybka ucieczka – długie i silnie umięśnione kończyny umożliwiają wykonywanie długich skoków.
Istnieją jednak gatunki, które dysponują trucizną. Wytwarzana jest w gruczołach skórnych i służy głównie do obrony defensywnej. Co ciekawe najbardziej jadowite gatunki są najbardziej jaskrawo ubarwione.
Wszystkie żaby są drapieżnikami, ale ich ofiarami padają głównie drobne bezkręgowce. Tylko nieliczne gatunki są wstanie upolować i połknąć większą zdobycz, na przykład niewielkiego gryzonia.
Larwy żab rozwijają się w wodzie. Bardzo wyraźnie różnią się budową ciała od swych rodziców. Przede wszystkim mają ogony, ale nie posiadają nóg. Nie mają płuc, oddychają skrzelami. Oczywiście są bezpłodne.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ropucha aga nie jest może piękna, ale za to bardzo duża. Jest również mało wymagająca i odporna. Dlatego też należy do popularnych zwierząt, które hodujemy w terrariach. Środowisko naturalne ropuchy...
Nazywany również żabą szponiastą karłowatą, maleńki karlik szponiasty może być hodowany razem ze spokojnymi rybami w domowym akwarium. Nie atakuje ryb, tylko narybek może być zagrożony, ponieważ może zostać przez...
Drzewołazy są niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej niebezpiecznymi płazami. Są piękne, ponieważ są wręcz bajecznie kolorowe. A niebezpieczne, dlatego że ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i...