Kompletując akcesoria do ptasiej klatki często zapominamy o zabawkach dla pupila. To poważny błąd, gdyż brak odpowiednich bodźców może doprowadzić do wielu negatywnych zachowań i zaburzeń behawioralnych u naszego ptasiego podopiecznego. A większości z nich można przecież zapobiec w bardzo prosty sposób – poprzez zabawę. Zobaczmy, dlaczego ptaki potrzebują zabawek i które spośród dostępnych akcesoriów mogą przypaść im do gustu.
Wyprawka dla ptaków
Klatka dla ptaka – jak ja urządzić?
Trzeba pamiętać, że hodowla ptaków ozdobnych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać jest właściwe urządzenie klatki i zgromadzenie wszystkich niezbędnych pupilowi akcesoriów. Do podstawowych elementów wyposażenia zaliczają się karmnik oraz poidełko. Poza nimi potrzebne będą jeszcze żerdzie, co najmniej dwie, na których ptak będzie mógł przysiadać. Na liście potrzebnych rzeczy warto umieścić także kostkę wapienną, na której ptak będzie mógł ścierać rogową warstwę dzioba. Kolejne akcesoria zależą od tego, jaki gatunek zamierzamy hodować. Niektóre ptaki lubią na przykład pluskać się w wodzie, więc warto umieścić dodatkowe naczynie na dnie klatki.
↓ KLATKI DLA PTAKÓW ↓
Mogłoby się wydawać, że to już wszystko, czego mógłby potrzebować nasz skrzydlaty pupil. Nic bardziej mylnego! W klatce nie może zabraknąć też zabawek dla ptaków, które umilą czas zwierzakowi i dostarczą mu niezbędnych bodźców. Dlaczego jest to takie ważne?
Czy ptaki potrzebują zabawek?
Jeśli zamierzamy hodować gatunki ozdobne, na przykład papugi, to nie możemy pozwolić na to, by jedzenie i spanie było ich jedynym zajęciem. Pamiętajmy, że w warunkach naturalnych życie ptaków jest dużo bardziej urozmaicone, a niektóre z nich są niezwykle ciekawskie, pełne energii i skore do zabawy. Monotonne życie w klatce, beż żadnych dodatkowych bodźców może skończyć się wręcz fatalnie dla ich kondycji psychicznej i fizycznej. Miejmy na uwadze, że ciągła nuda sprzyja negatywnym, często kompulsywnym zachowaniom, takim jak skubanie i wyrywanie sobie piór.
Problem ten może dotyczyć zwłaszcza papug, które w naturze żyją w dużych grupach, ponadto są niezwykle inteligentne, szybko się uczą, a rozwiązywanie łamigłówek sprawia im ogromną frajdę. Hodując je w domu musimy więc zapewnić im należytą rozrywkę. Dobrze dobrane zabawki dla ptaków pobudzą aktywność pupila, dostarczą mu nowych i różnorodnych bodźców, których brakuje w klatce. Dzięki temu uwaga ptaka będzie zajęta, a jego otoczenie wyda się ciekawsze i odpowiednio urozmaicone.
↓ ZABAWKI DLA PTAKÓW ↓
Rodzaje zabawek dla ptaków
Na szczęście w sklepach zoologicznych Kakadu nie brakuje zabawek dla ptaków. Do najpopularniejszych należą oczywiście różnego typu drabinki i huśtawki, imitujące naturalne konary i gałęzie, na których ptaki mogą przysiadać. Wspinanie się i bujanie na takich zabawkach zapewnia ptakom zajęcie na długi czas, a co więcej zmusza do wysiłku fizycznego.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także sznurki z kolorowymi, ruchomymi koralikami, klockami lub dzwoneczkami. Takie zabawki to świetna rozrywka, a zabawa nimi sprzyja ścieraniu ptasiego dzioba. Najlepiej sprawdzają się akcesoria wykonane z naturalnego i nielakierowanego drewna, ewentualnie pomalowane barwnikami spożywczymi. Wybierając je upewnijmy się też, czy wielkość klocków i koralików jest odpowiednia dla naszego pupila. Większa papuga mogłaby na przykład połknąć jakąś drobniejszą część.
Idealnym remedium na ptasią nudę będą także zabawki interaktywne, zwłaszcza te, w których można ukryć garść ulubionych przysmaków. Zanim pupil wydobędzie smakołyk, będzie musiał się porządnie natrudzić, popracować dziobem i pazurami. Takie zajęcie pobudza do wysiłku również umysł i zapewnia zajęcie na długie godziny.
Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą klatką, warto stworzyć ulubieńcowi coś na kształt placu zabaw. Kilka żerdzi, drabinki, do tego piłka, huśtawka lub sznurek z dzwoneczkami i nuda nie będzie mu straszna. Co jakiś czas warto też pozmieniać układ zabawek lub zamienić je czymś innym. W ten sposób otoczenie pupila nie stanie się monotonne.
↓ ZABAWKI DLA PTAKÓW ↓
Zdjęcie: © lusyaya — stock.adobe.com
Mam papugę falistą, która nie przepada za wszelkimi huśtawkami (takimi typowymi oraz takimi sznurkami spełniającymi role huśtawki też). Poprzednia je tolerowała, ale jakoś specjalnie nie huśtała się. Pierwsza papuga za to bardzo lubiła bujanie. Obecna papuga (jak i poprzednie) lubi lusterka we wszelkim wydaniu. To nie prawda, że lusterka zastąpią człowieka, ale falista lubi sobie "opowiadać" do lusterka (tym bardziej jeśli jest jedna). Poza tym moja papuga ma chyba naturę narcystyczną, lubi jak się do niego mówi, bawi, gdy się tego nie robi staje się zaborczy i robi na złość (np. zaczyna zrzucać przedmioty z półek, albo zaczyna drzeć ręczniki papierowe). Dlatego warto też na zabawki kupować piłeczki z dzwoneczkami w środku (jak się bawi to wiadomo gdzie jest, pod warunkiem, ze ją wypuszczamy).
NIGDY nie daje się papudze (jakiejkolwiek) lusterka, ludzie, którzy to robią nie mają o ptakach pojęcia..