Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy to wyjątkowo przyjazne gryzonie, które szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Opieka nad nimi nie jest trudna, a koszty utrzymania raczej nie nadszarpną domowego budżetu. Zanim jednak gryzoń pojawi się w naszym domu, powinniśmy przygotować jego lokum i wyposażyć je w niezbędne akcesoria. Co wchodzi w skład wyprawki dla myszy? Czego poza klatką potrzebuje gryzoń?
Najważniejszym elementem wyprawki dla myszy jest przestronna klatka. To właśnie w niej gryzoń będzie spędzał najwięcej czasu, wiec warto zadbać o to, by była wygodna i bezpieczna dla naszego pupila. Klatka dla myszy » powinna być przede wszystkim odpowiednio duża. Pamiętajmy, że są to gryzonie bardzo aktywne i ruchliwe, które potrzebują przestrzeni do swobodnej zabawy i biegania.
W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są różne rodzaje klatek dla gryzoni, między innymi klatki metalowe oraz plastikowe. Wybierając je warto zwrócić uwagę na wentylację i dostęp świeżego powietrza, która bywa problemem zwłaszcza w przypadku klatek wykonanych z tworzywa sztucznego oraz szkła. Konstrukcja klatki powinna umożliwiać także łatwe czyszczenie i bezproblemową wymianę ściółki. Wybierając klatkę metalową nie zaszkodzi przyjrzeć się prętom oraz odstępom pomiędzy nimi. Pamiętajmy, że myszy są niezwykle zwinne, a przeciśnięcie się pomiędzy szerzej rozstawionymi szczebelkami nie sprawi im żadnego kłopotu. Odległość pomiędzy prętami nie powinna więc wynosić więcej niż około 0,5 cm.
↓ KLATKA DLA MYSZY ↓
Na dnie klatki naszego gryzonia powinna znaleźć się odpowiednia ściółka. Spośród wszystkich dostępnych na rynku wypełnień największą popularnością cieszą się trociny, ale wybierając je warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze w przypadku tak drobnego zwierzaka trociny powinny być raczej drobne, by nie uwierały gryzonia i nie raniły jego drobnych łapek. Niestety zbyt małe wiórki mogą pylić i wywoływać alergię lub problemy z oddychaniem. Ze względu na toksyczne dla myszy związki i aromaty należy unikać także trocin z drzew iglastych, zwłaszcza cedru oraz sosny.
↓ SIANO DLA MYSZY ↓
Na dnie mysiej klatki może znaleźć się także siano. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj podłoża wymaga częstszej wymiany, bo słabo pochłania wilgoć, szybko pleśnieje i wydziela nieprzyjemny zapach. Kolejna opcja to żwirek drewniany. Jest bardzo chłonny, dobrze pochłania zapachy i starcza na bardzo długo. Niestety zbyt duże kawałki mogą podrażniać lub kaleczyć łapki gryzonia.
↓ ŻWIREK DLA MYSZY ↓
Jeżeli wybór ściółki mamy już za sobą, możemy zastanowić się nad umeblowaniem klatki. Podstawą jej wyposażenia będą oczywiście miska na karmę oraz poidło. Najlepiej zdecydować się na miseczkę metalową lub ceramiczną. Są cięższe, więc gryzoniowi trudniej będzie je przewrócić. Plastikowa miska jest dużo mniej stabilna, a co więcej – mysz mogłaby ją pogryźć. Jeśli chodzi o poidło na wodę, to zdecydowanie najlepsze będzie takie, które można zamocować na ściance klatki. Dzięki temu zwierzak nie wywróci pojemnika i nie zaleje swojego lokum.
↓ MISKI I POIDŁA DLA MYSZY ↓
Równie ważnym elementem wyprawki dla myszy jest domek. Myszy, podobnie jak inne gryzonie, lubią chować się, spać i odpoczywać w rozmaitych norach i kryjówkach, bo w nich właśnie czują się najbezpieczniej. W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są między innymi domki dla myszy wykonane z drewna lub plastiku. Taka kryjówka powinna być jednak wyposażona w duże wejście, które zapewni dobrą wentylację i dopływ świeżego powietrza do środka.
↓ DOMEK DLA MYSZY ↓
Nieodłącznym elementem wyprawki dla myszy są również zabawki (poczytaj więcej o zabawkach dla myszy KLIK). Pamiętajmy, że gryzonie są zwierzakami bardzo aktywnymi i pełnymi energii. Zabawa dostarcza im niezbędnej dawki ruchu, rozrywki, a także bodźców niezbędnych do zwalczenia nudy oraz stresu. Jakie zabawki są najlepsze dla myszy? Przede wszystkim różnego rodzaju tunele, ukryte przejścia i labirynty. Akcesoria tego rodzaju przypominają naturalne środowisko myszy i pobudzają ich intelekt. Do tuneli warto dodać także akcesoria do wspinaczki, takie jak mosty, drabinki, platformy czy huśtawki, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią otoczenie gryzonia.
Naszemu pupilowi powinien spodobać się także kołowrotek. To klasyczna, ale niezastąpiona zabawka, która jak żadna inna zapewnia myszy odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki niej gryzoń zachowuje należytą kondycję oraz prawidłową wagę. Pamiętajmy tylko, by dobrać odpowiedni rozmiar kołowrotka, tak aby pupil nie zrobił sobie krzywdy podczas zabawy. Dobrym wyborem są kołowrotki z zabudowanymi szczebelkami, które zabezpieczają łapy gryzonia przed urazami i kontuzjami.
↓ ZABAWKI DLA MYSZY ↓
Zdjęcie: © creativenature.nl — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Co lubią jeść chomiki? Wiele rzeczy: ziarno, owoce, warzywa. W sklepach zoologicznych znajdziemy również wiele gotowych smakołyków dla chomika, które możemy serwować naszemu pupilowi. Dobre ziarno dla naszego chomika Ziarno...
Odpowiednio skomponowana dieta to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia świnki morskiej. Niedobory kluczowych składników odżywczych mogą szybko doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie powinno wchodzić w skład...
Szynszyle to wyjątkowo urocze zwierzęta towarzyszące. Obserwowanie z bliska ich intrygujących zachowań może przynieść mnóstwo radości. Aby jednak te wspaniałe gryzonie czuły się w domowym otoczeniu komfortowo, nie można zapomnieć...