🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty … Czytaj dalej Cenowy Fantastyczeń w Kakadu Zoo
Fretki to jedne z najbardziej tajemniczych domowych pupili. Ich zwyczaje i potrzeby są zupełnie inne niż większości popularnych małych ssaków utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące. Aby ułatwić fretce aklimatyzację do warunków domowych, warto zawczasu skompletować wszystkie niezbędne akcesoria. Z czego powinna składać się wyprawka dla fretki?
Fretki to niezwykle zwinne, ciekawskie i wszędobylskie zwierzaki. Dla komfortu fizycznego i psychicznego potrzebują sporej swobody. Z tego względu większość czasu powinny spędzać, eksplorując otoczenie, na wybiegu lub w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach. Nie należy jednak rezygnować z zakupu klatki dla fretki. Jest ona niezastąpiona, by zapewnić zwierzakowi bezpieczeństwo w porach wypoczynku czy naszej nieobecności. Mieszkanko dla drapieżnego pupila powinno być przestronne i dobrze wentylowane. Minimalne wymiary klatki dla fretki to 100 cm x 80 cm x 60 cm (wysokość x długość x szerokość). Bardzo dobrze sprawdzą się akcesoria piętrowe, umożliwiające wspinaczkę. Warto zwrócić także uwagę na odległość między prętami. Aby zwierzak nie przecisnął się szczelinami, odstęp powinien wynosić maksymalnie 2 cm. Fretki to sprytne stworzenia, dlatego ich klatka musi posiadać dodatkowe zabezpieczenia i blokady, uniemożliwiające samodzielne wydostanie się z mieszkanka.
↓ KLATKA DLA FRETKI ↓
Fretki, podobnie jak koty, zaliczane są do grupy obligatoryjnych mięsożerców. Pokarmy dla nich muszą odznaczać się wysoką zawartością białka pochodzenia zwierzęcego i niską zawartością węglowodanów. Karma pełnoporcjowa dla fretki powinna zawierać około 30-40% białka, 20% tłuszczu i 2-3,5% błonnika. W przypadku fretek, ze względu na skłonność do selektywności w doborze pożywienia, dobrym wyborem mogą okazać się produkty granulowane z formułą „wszystko w jednym”. Jako pokarmy uzupełniające zwierzakom warto podawać mięsne przysmaki (w formie surowej i suszonej), oleje roślinne i zwierzęce (np. olej lniany i z łososia), nabiał (np. jogurt naturalny, ser biały) czy owoce i warzywa (np. jabłko, arbuz, melon, banan, ogórek zielony). Warto pamiętać także o przekąskach funkcjonalnych. Fretki potrzebują zwłaszcza twardych przysmaków dentystycznych – ograniczających odkładanie się kamienia nazębnego – i odkłaczających (tj. pasta słodowa).
↓ POKARMY DLA FRETKI ↓
Transporter to kolejna niezbędna pozycja, która powinna zawierać wyprawka dla fretki. Przydaje się zarówno podczas krótkich wyjazdów do weterynarza, jak i długich wakacyjnych podróży. Dla małych drapieżników najlepiej wybrać plastikowy transporter – z licznymi otworami wentylacyjnymi i zabezpieczonymi drzwiczkami. Warto zadbać o odpowiedni rozmiar transportera – powinien być na tyle duży, by fretka mogła w nim przyjąć wygodną pozycję.
↓ TRANSPORTER DLA FRETKI ↓
Fretki uwielbiają spacery, podczas których mogą korzystać z uroków przyrody i penetrować okoliczne zakamarki. Aby przechadzki były dla zwierzaków bezpieczne, musimy mieć pełną kontrolę nad ich poczynaniami. Dla fretki należy zakupić szelki i smycz. Szelki powinny być dopasowane do budowy anatomicznej małego drapieżnika. Warto wybrać model regulowany, którego rozmiar można precyzyjnie dopasować do gabarytów zwierzaka.
Fretki zwykle nie mają problemów z nauką czystości. W ich klatce powinna znaleźć się specjalna strefa toaletowa z wygodną kuwetą. Musi być ona na tyle duża, by zwierzaki nie miały problemów z wchodzeniem do niej. Fretki lubią przekopywać podłoże, dlatego najlepiej zakupić głęboką kuwetę, z podwyższanymi bocznymi i tylnymi ściankami. Jako podłoże w toalecie można zastosować pochłaniający wilgoć żwirek.
↓ KUWETA I ŻWIREK DLA FRETKI ↓
Miski i poidła należą do podstawowego wyposażenia klatki fretki. Akcesoria te powinny być wytrzymałe i stabilne, aby zwierzaki nie mogły ich łatwo zniszczyć czy przewrócić. Bardzo dobrym wyborem są z reguły ciężkie miski ceramiczne (wyposażone w podkładkę antypoślizgową) lub zawieszane na prętach pojemniki ze stali nierdzewnej. By uniknąć rozsypywania pokarmu czy rozchlapywania wody, warto zdecydować się na głębokie miski dla fretki.
↓ MISKI I POIDŁA DLA FRETKI ↓
Fretki to prawdziwe śpiochy. Zwierzaki te przesypiają nawet 18 godzin dziennie. W ich mieszkanku nie może zatem zabraknąć półek i wygodnych akcesoriów do snu oraz wypoczynku. Fretki z pewnością chętnie utną sobie krótką drzemkę na mięciutkim hamaku. Warto zaoferować im też pluszowy kocyk czy materiałową norę, która może pełnić funkcję bezpiecznego schronienia.
↓ HAMAKI I LEGOWISKA DLA FRETKI ↓
Małe drapieżniki muszą mieć możliwość rozładowania swojej energii i spożytkowania instynktu łowieckiego. Zwierzaki chętnie angażują się w aktywności imitujące polowania. Aby zachęcić je do bezkrwawych łowów, warto zaoferować im piłeczki, akcesoria z piórkami, futerkiem czy piszczałkami. Idealnymi zabawkami dla fretek mogą być też tunele czy akcesoria do wspinaczki.
↓ DOMEK DLA FRETKI ↓
Choć pielęgnacja fretek nie nastręcza dużych trudności, powinniśmy zaopatrzyć się w akcesoria, które ułatwią utrzymanie futerka czy pazurów zwierzaków w odpowiednim stanie. Z pewnością przydadzą się nam: cążki do przycinania pazurków, szczotka do wyczesywania sierści, preparaty do oczyszczania uszu i futerka.
↓ AKCESORIA DO PIELĘGNACJI DLA FRETKI ↓
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty … Czytaj dalej Cenowy Fantastyczeń w Kakadu Zoo
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim … Czytaj dalej Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.
Myszy domowe », kiedyś rzadko hodowane, dziś cieszą się coraz większą popularnością. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, a do tego bardzo inteligentne. Hodować może je niemal każdy, bo ich utrzymanie nie … Czytaj dalej Jak opiekować się myszką?
Świnki morskie uchodzą za zwierzęta dosyć łatwe w utrzymaniu. Niestety, tych małych gryzoni nie omijają pewne problemy zdrowotne. Jedną z najczęstszych chorób występujących u świnek morskich jest grzybica. Choć początkowo … Czytaj dalej Grzybica u świnki morskiej
Myszy kolczaste są jednym z bardziej niezwykłych gryzoni. A to z powodu licznych kolców na grzbiecie. Środowisko naturalne myszy kolczastych Myszy kolczaste żyją w Afryce, gdzie zamieszkują suche i kamieniste … Czytaj dalej Mysz kolczasta