Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wprowadzenie nowej karmy do kociego jadłospisu to niełatwe zadanie. Futrzaki bywają szalenie wybredne, a poza tym szybko przyzwyczajają się do określonego rodzaju pożywienia. Zbyt gwałtowne zmiany w codziennej diecie mogą skończyć się poważnymi zaburzeniami trawienia. Jak w takim razie bezpiecznie przestawić kota na nową karmę?
Każdy, kto kiedykolwiek miał kota, wie z pewnością, że te zwierzaki zmian nie lubią. Szybko przyzwyczajają się do codziennej rutyny i utartych schematów, a każdą życiową rewolucję przypłacają ogromnym stresem. A warto dodać, że i koci charakter sam w sobie nie należy do najłatwiejszych. Futrzaki potrafią być niezwykle uparte i jeśli postanowią nie jeść jakiejś karmy, to nie zjedzą jej za żadne skarby.
Koci charakter ma swój urok, ale kiedy przychodzi do wyzwań, takich jak zmiana karmy, zaczynają się kłopoty. Problemem jest nie tylko namówienie pupila do zjedzenia czegoś innego niż zwykle, ale też wprowadzenie pokarmu tak, aby kot nie przypłacił tego biegunką. Jak sobie poradzić? Na szczęście jest na to pewien sposób!
Nawet jeśli serwujemy pupilowi najlepszą karmę, to w końcu może przyjść moment, gdy trzeba będzie ją zmienić. Potencjalnych powodów jest bardzo wiele. Najbardziej oczywisty z nich to wiek naszego czworonoga. Pamiętajmy, że koty mają różne potrzeby żywione na każdym etapie życia. Dorosłego mruczka będziemy karmić zupełnie inaczej niż kociaka czy seniora, więc zmiana diety na tych etapach jest po prostu konieczna.
Częstym powodem zmian w diecie kota są także różnego typu choroby czy dolegliwości. Zwykle na nową karmę przestawia się zwierzaki po sterylizacji, koty borykające się z cukrzycą lub chorobami nerek. Co więcej, świadomość na temat żywienia zwierząt domowych wciąż się zmienia. Na rynku pojawiają się nowe, coraz lepszej jakości produkty, lepiej dopasowane do potrzeb naszych pupili. Z takich produktów też warto korzystać, nawet jeśli przestawienie kota na coś nowego zajmie trochę czasu.
Kot, który do tej pory jadł tylko jeden rodzaj karmy, będzie potrzebował trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego pożywienia. Pamiętajmy, że każdy mruczek ma swoje przyzwyczajenia i preferencje, więc trudno będzie mu tak po prostu pożegnać się z ulubioną przekąską. Co więcej, zbyt gwałtowne rewolucje w kocim jadłospisie często kończą się zaburzeniami trawiennymi, biegunką i wymiotami.
Dlatego właśnie nowy rodzaj karmy należy wprowadzać powoli i stopniowo. Zaczynamy od drobnych, pojedynczych kąsków. Potem stopniowo zwiększamy porcje.
Zmianę karmy dla kota przeprowadzamy w kilku etapach. Najpierw dorzucamy kąski nowej karmy do starej i mieszamy je razem. Odpowiednie proporcje to około 2/3 dziennej dawki starej karmy i 1/3 nowej. Tak wymieszane jedzenie podajemy przez 2-3 dni. Następnie zmieniamy proporcje pokarmów, tak aby nowy smakołyk stanowił połowę porcji.
Postępując w ten sposób, pozwalamy kotu poznać smak nowych rarytasów i przyzwyczaić się do ich aromatu. Przewód pokarmowy czworonoga zacznie wytwarzać enzymy niezbędne do strawienia nowego rodzaju pożywienia, dzięki czemu obejdzie się bez typowych dla kotów problemów żołądkowych. Po kolejnych dwóch dniach serwujemy kotu porcję składającą się w 1/3 ze starej karmy i w 2/3 z nowej. Dajemy kotu kolejne 3 dni na przyzwyczajenie się do zmian, a potem serwujemy wyłącznie nową karmę.
Stopniowe wprowadzanie nowej karmy i mieszanie jej z poprzednią to sposób, który sprawdza się w znakomitej większości przypadków. Niestety są też takie koty, które za nic na świecie nie zjedzą z miski niczego, jeśli tylko wyczują w niej zapach inny niż ten, do którego są przyzwyczajone. Co robić w takiej sytuacji?
Jeśli kot grymasi i nie chce jeść, nie pozostaje nam nic innego, jak uciec się do małego oszustwa. Aby zachęcić pupila do jedzenia, musimy trochę uatrakcyjnić posiłek. Możemy dodać do posiłku odrobinę oleju z łososia albo tłuszczu wołowego, którego aromat zamaskuje zapach nowej karmy. Pamiętajmy też o pilnowaniu regularnych pór karmienia i podawaniu posiłku zawsze w tym samym miejscu. Znajoma rutyna sprawi, że kot poczuje się bezpiecznie i komfortowo.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Przygarniając do domu kociaka, obowiązkowo musimy nabyć parę niezbędnych dla niego przedmiotów. W kociej wyprawce punktem obligatoryjnym będzie oczywiście kuweta. Zwierzaki te, wbrew pozorom, to prawdziwe czyściochy i w kwestii...
Producentem karm Animonda dla kotów jest Animonda Petfood gmbh. Firma ta jest częścią Grupy Heristo AG, która jest jednym z największych niemieckich koncernów wytwarzających przetwory mięsne. Animonda ma dla właścicieli...
Wszystkich wielbicieli kotów zapraszamy do Sklepu Internetowego Kakadu, ponieważ właśnie wprowadziliśmy do niego karmy BRIT CARE dla kotów. Produkty te należą do klasy SUPER PREMIUM i wytwarzane są wyłącznie z...