Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Generalnie rzecz biorąc do żywych pokarmów dla rybek akwariowych zaliczamy wszystkie żywe organizmy, które są zjadane przez mieszkańców akwarium, a więc również żywe rybki służące za pokarm gatunkom drapieżnych. Mówiąc o żywym pokarmie mamy jednakże zwykle na myśli plankton zwierzęcy, larwy różnych owadów oraz niektóre inne bezkręgowce, które najczęściej podajemy rybkom akwariowych, dlatego nimi się właśnie w tym tekście zajmiemy. Wielu akwarystów uważa żywy pokarm za najbardziej naturalny i wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju ryb. Podawanie tego pokarmu jest jednak ograniczone ze względu na trudności w jego zdobyciu. W sklepach zoologicznych sprzedaje się tylko kilka gatunków „organizmów pokarmowych”.
Oczliki są bardzo drobnymi organizmami planktonowymi, które poławia się zwykle w wodach stojących. Zaliczmy je do skorupiaków. Ze względu na swe niewielkie rozmiary, są one często wykorzystywane jako pokarm dla narybku. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki oczlików są drapieżne i mogą stanowić zagrożenie dla najdrobniejszego narybku. Ponadto skorupiaki te mogą być nosicielami niektórych chorób i pasożytów ryb, dlatego nie powinno poławiać się ich w zarybionych zbiornikach. Ta ostatnia uwaga dotyczy zresztą większości żywych pokarmów.
Do skorupiaków zaliczane są również rozwielitki. Do tej pory opisano około 370 gatunków tych drobnych żyjątek, które osiągają rozmiary od 0,5 do 10 mm. Od lat stanowią jeden z ulubionych wśród akwarystów pokarmów dla rybek. Jest to przy tym pokarm bardzo niskokaloryczny i bardzo zdrowy. Chitynowe pancerzyki rozwielitek stanowią doskonały balast regulujący procesy trawienia. W sklepach zoologicznych sprzedawane są zarówno w postaci żywej jak i suszonej. Ich zaletą jest również to, że dają się łatwo hodować.
Nazwa ta odnosi się do larw owadów z rodzaju Culex i Anopheles. Masowo pojawiają się w stojących wodach od późnej wiosny do późnej jesieni. Są doskonałym pokarmem dla mieszkańców akwarium, zwłaszcza że występują w zbiornikach pozbawionych ryb. Istnieje możliwość założenia własnej hodowli tych bezkręgowców, jeśli tylko dysponujemy działką na której można zbudować oczko wodne lub choćby ustawić beczkę z deszczówką.
Nazywana bywa również – niezbyt poprawnie – czerwoną larwą komara. Owszem jest to larwa, tyle że muchówek z rodziny ochotkowatych, a nie komara. Można ją bez większych problemów kupić w sklepach zoologicznych prowadzących dział akwarystycznych. Pozornie jest to bardzo dobry pokarm, jednakże nie zaleca się podawać ich często. Larwy ochotkowatych mogą być nosicielami pasożytów oraz są poławiane w miejscach zanieczyszczonych, w których zwykle występują. Dlatego niektórzy akwaryści przed podaniem moczą ochotkę w roztworze trypaflawiny.
Podobnie jak ochotka, sprzedawany w sklepach wodzień jest postacią larwalną owadów z rzędu muchówek. Przez akwarystów nazywane bywają białą larwą komara są dobrym pokarmem dla wielu gatunków ryb akwariowych, pod warunkiem że poławiany jest w niezanieczyszczonych zbiornikach, najlepiej pozbawionych ryb.
Rureczniki są żyjącymi w mulistym dnie organizmami zaliczanymi do skąposzczetów. Od lat są jednym z najbardziej popularnych pokarmów dla rybek akwariowych. Jest co prawda chętnie przez nie zjadany, jednak nie należy do zdrowego pożywienia. Przede wszystkim występuje najczęściej w silnie zanieczyszczonych zbiornikach i jest nosicielem wielu chorób. Ponadto jest pokarmem bardzo kalorycznym i podawany w zbyt dużej ilości powoduje stany zapalne jelit u ryb.
Doniczkowce są drobnymi organizmami zaliczanymi do skąposzczetów. Znanych jest kilkaset gatunków żyjących na lądzie oraz w strefie przybrzeżnej zbiorników słodkich i słonych. Jest to całkowicie bezpieczny pokarm dla rybek, choć bardzo kaloryczny, dlatego nie należy podawać go w zbyt dużej ilości. Wielu akwarystów prowadzi własne hodowle doniczkowców.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Tło, które montuje się na tylnej szybie akwarium jest niezbędne. A to przynajmniej z trzech powodów. Przede wszystkim daje rybom poczucie bezpieczeństwa, szczególne gatunkom, które najchętniej przebywają blisko brzegu. Ponadto...
Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu » Krewetki podbijają serca wielbicieli akwarystyki. Urzekają oryginalnym wyglądem i fascynują ciekawym zachowaniem. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych drobnych skorupiaków, musimy...
Wśród rybek hodowanych w akwariach znajdują się takie, które żyją blisko dna, np. ulubione przez wielu akwarystów kiryski. Rybki te szukają pożywienia praktycznie wyłącznie na dnie i nie pobierają go...
Dobra polecajka 🙂