Sklep online
Sklep online

Wiosna w oczku wodnym

Początek wiosny to gorący okres dla właścicieli ogrodów. Sieją, rozsadzają, przesadzają, przycinają... Jednym słowem pomagają ogrodom obudzić się z zimowego snu. Szczególnym elementem ogrodu są oczka wodne, którym wiosną należy poświęcić wiele uwagi. Oczko wodne niejednokrotnie jest sercem ogrodu, centralnym punktem, który wprowadza szczególną atmosferę i wokół którego skupia się ogrodowe życie. Pod jednym warunkiem: gdy oczko jest dobrze utrzymane.


Glony w oczku wodnym

Największym utrapieniem posiadaczy oczek wodnych są glony. Te niewielkie organizmy czekają na pierwsze promienie słońca, by rozpocząć intensywny wzrost i zamienić oczko w cuchnące bajoro. Walka z nimi jest trudna, wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwentnego wprowadzania jedynej efektywnej strategii, jaką jest atak na wielu frontach. Ten, kto liczy na szybki efekt, od samego początku stoi na przegranej pozycji. Niespełnione oczekiwania są przyczyną frustracji i w końcu zniechęcenia, które prowadzi do zasypania znienawidzonej dziury w ziemi i zaaranżowania w jej miejsce rabaty.


Jak walczyć z glonami w oczu wodnym:

    • Ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowym. Oczko w pełnym słońcu zawsze będzie narażone na masowy rozwój glonów. Zacienienie tafli wody przez kilka godzin dziennie można osiągnąć poprzez nasadzenie wyższych roślin w pobliżu brzegu, wykorzystanie elementów małej architektury lub przez odpowiednie usytuowanie oczka wodnego względem domu.
    • Wydajny, dobrany do objętości oczka filtr pozwoli utrzymać odpowiednią jakość wody. Od razu można zakupić urządzenie wyposażone w lampę UV. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki glonów i niszczy ich zarodniki. Stosowanie lampy UV znacznie ułatwia walkę z glonami. Filtr należy regularnie czyścić.
    • Ograniczenie dopływu pierwiastków biogennych (azotu, fosforu) do oczka można osiągnąć przez zmniejszenie obsady ryb i rozważne karmienie markowymi pokarmami, których technologia wytwarzania uniemożliwia uwalnianie składników pokarmowych do wody. Jednorazowa dawka pokarmu powinna być zjedzona w czasie od 2 do 3 minut. Niezjedzony pokarm nie może godzinami unosić się na wodzie. Należy go wyłowić siatką, a w przyszłości stosować mniejsze dawki. Ryby w oczku wodnym nie muszą jeść codziennie. Mają do dyspozycji również pokarmy naturalne, takie jak owady i ich larwy. W niektórych pokarmach producenci obniżają zawartość fosforu, np. pokarm Tropical Pond Sticks Light.
    • Regularne usuwanie osadów zmniejsza ilość substancji pokarmowych, które są z nich uwalniane do wody na skutek działania bakterii. Obowiązkowo takie czyszczenie należy wykonywać na wiosnę i jesienią, a w małych oczkach wodnych częściej.
    • Z glonami o składniki pokarmowe konkurują rośliny wyższe. Należy wprowadzić ich jak najwięcej do oczka i stworzyć im korzystne warunki życia. Wzrost glonów ograniczają rośliny pływające. Należy również sadzić rośliny podwodne, np. moczarkę, która wcześnie rozpoczyna wzrost.
    • Przydatne jest stosowanie preparatów, które ograniczają penetrację wody przez promienie słoneczne. Przykładem takiego środka jest Tropical Blue Guard Pond, który barwi wodę na kolor niebieski. Należy go stosować przed pojawieniem się glonów.
    • Glony nie lubią kwaśnej i bogatej w kwasy humusowe wody. Odczyn wody można obniżyć przy pomocy kwaśnego torfu (bez dodatków nawozowych), który w jutowych lub syntetycznych workach zatapia się na dnie oczka. Uwolnione z torfu kwasy humusowe i garbniki zabarwią wodę na kolor herbaty.
    • Na rynku pondowym dostępnych jest też wiele preparatów chemicznych ograniczających wzrost glonów zielonych. Ich skuteczność jest różna. Te najbezpieczniejsze dla środowiska wodnego i jego mieszkańców zawierają związki miedzi np. Tropical Algin Pond.
    • Ponadto szybkie obumieranie dużej masy glonów, które nie zostaną usunięte, może doprowadzić do katastrofy w oczku wodnym. Resztki glonów nie tylko uwolnią składniki pokarmowe do wody, przyczyniając się tym samym do kolejnego zakwitu, ale też ‒ w trakcie rozkładu ‒ pogorszą warunki tlenowe w oczku wodnym.

Racjonalne żywienie ryb w oczku wodnym:

Jak powinno wyglądać żywienie ryb w oczku wodnym...? Przede wszystkim nie należy ryb przekarmiać, gdyż wpływa to źle na ich ogólną kondycję oraz jakość wody, co w oczkach objawia się bujnym wzrostem glonów.

W sklepach zoologicznych i ogrodniczych można kupić wysokiej jakości pokarmy gotowe. Należy zwracać uwagę na wyroby sprawdzonych i uznanych firm, unikając jednocześnie pojawiających się lokalnie produktów o nieznanym składzie. Markowe produkty wcale nie muszą być drogie, a dają pewność wysokiej jakości i zadowolenia nabywcy np. Tropical Pond Sticks Mixed. Warto też sięgać po pokarmy, które oddziałują na zdrowie ryb poprzez stymulowanie ich układu odpornościowego. Taki produktem jest Tropical Koi&Goldfish Wheat Germ&Garlic Sticks, który jest świetnym rozwiązaniem w okresie wczesnej wiosny, gdy ryby są osłabione zimową hibernacją.

Autor:

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

 

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 87 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Ozdoby do akwarium

Każdy z nas lubi, kiedy jego akwarium cieszy oko. Aby tak się stało, warto nie tylko zadbać o prawidłowe parametry wody i regularnie czyścić wnętrze zbiornika, ale też pomyśleć o...

Czytaj więcej
Karp koi

W ciepłych porach roku w oczkach wodnych można trzymać złote rybki. Najbardziej jednak popularnym gatunkiem w nich hodowanym jest karp koi. Środowisko naturalne karpi koi Karpie koi zaliczane są do...

Czytaj więcej
Błazenek okoniowy

Błazenki zyskały wielką popularność po filmie „Gdzie jest Nemo?”. Wiele dzieci zapragnęło mieć własnego Nemo w akwarium. Niestety, hodowanie błazenków wymagania założenia akwarium morskiego, co zniechęca wielu amatorów tych pięknych...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram