Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psi organizm podlega nieustannym zmianom. Wraz z wiekiem, stanem zdrowia czy porą roku u czworonogów zmienia się też zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe. Zdarza się, że nawet najlepiej zbilansowana dieta nie jest w stanie zaspokoić szczególnych potrzeb naszego pupila. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety. Jakie preparaty możemy podawać naszym podopiecznym?
Suplementy to preparaty, które mają uzupełnić dietę czworonoga o niezbędne składniki. Choć najczęściej są to produkty zawierające witaminy i składniki mineralne, w ich składzie może znaleźć się także szereg innych substancji. W dodatkach dietetycznych dla psów stosuje się często m.in. kwasy tłuszczowe, zioła, prebiotyki. Suplementy mają za zadanie chronić psiaka przed ewentualnymi niedoborami cennych składników lub zlikwidować już istniejące braki. W rezultacie ich stosowanie ma usprawnić pracę psiego organizmu i poprawić samopoczucie czworonoga. Zauważalne efekty można na ogół jednak zaobserwować tylko, gdy preparaty stosuje się regularnie przez dłuższy czas.
Suplementy dla psów spotkać możemy w różnej postaci. Najpopularniejsze są oczywiście tabletki. Część produktów występuje też w formie kropli, past, płynów i proszków. Niektóre z preparatów można podawać wraz z pożywieniem, co często ułatwia ich zaaplikowanie podopiecznym.
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczyć psu wszystkich niezbędnych substancji w odpowiednich proporcjach. Dlaczego więc w diecie czworonogów często brakuje pewnych składników? Każdy psiak to wielka indywidualność. W życiu czworonogów nierzadko zdarzają się sytuacje, w których ich zapotrzebowanie na witaminy czy składniki mineralne znacznie wzrasta. Jeśli jest to stan przejściowy, czasem nie trzeba dokonywać gwałtownych zmian w diecie, lecz wystarczy zaspokoić psie potrzeby przy pomocy suplementów. Dodatku witamin i minerałów wymagają zazwyczaj zwierzaki, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami lub przechodzą rekonwalescencję po chorobie. Szczególne potrzeby żywieniowe mają też szczenięta, ciężarne samice i psi seniorzy. Wzbogacić dietę pupila warto również wtedy, gdy jest narażony na stres lub zmaga się z problemami behawioralnymi. Czasami to, że pies potrzebuje suplementu, zaobserwujemy sami. O braku witamin świadczy nadmierne wypadanie sierści, problemy ze skórą czy trudności z koncentracją.
↓ WITAMINY DLA SZCZENIĄT ↓
Aby suplement był rzeczywiście przydatny, musimy starannie dopasować go do potrzeb naszego ulubieńca. Oczywiście możemy zdecydować się na preparat zawierający cały zestaw witamin i minerałów. Dużo lepsze wydaje się jednak określenie rzeczywistego zapotrzebowania czworonoga na poszczególne składniki i uzupełnienie jego diety o substancje, których naprawdę potrzebuje. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane. Często wystarczy sama znajomość ogólnego stanu pupila.
Wśród preparatów dla czworonogów znajdziemy dodatki dietetyczne dla zwierząt w różnym wieku. Dla szczeniąt i młodych psów możemy zatem zakupić produkty bogate w wapń wspomagający budowę szkieletu i zębów. Z kolei dla psich seniorów zostały opracowane np. suplementy zawierające związki wzmacniające odporność (np. flawonoidy). Wykazują one silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu opóźniają u czworonogów procesy starzenia, a także chronią przed chorobami.
Niektóre suplementy powstały z myślą o psiakach obarczonych problemami zdrowotnymi. Szczególną popularnością cieszą się preparaty wspomagające stawy. Tego typu produkty zawierają m.in. chondroitynę (poczytaj więcej o chondroitynie dla psa KLIK), glukozaminę i kolagen. Warto je podawać nie tylko starszym zwierzakom, ale również tym, które są narażone na dysplazję stawów » (np. psy ras olbrzymich).
Wiele czworonogów zmaga się z nadmiernym wypadanie sierści, jej matowieniem i schorzeniami dermatologicznymi. Problemy ze skórą i okrywą włosową często świadczą o niedoborach pokarmowych. Prawdziwym antidotum w takich przypadkach może okazać się olej z łososia. To nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – Omega 3 i Omega 6. Przy kłopotach z sierścią warto też podawać psu suplementy z drożdżami piwnymi.
Po dodatki dietetyczne dla pupila powinniśmy sięgnąć, gdy cierpi on z powodu problemów trawiennych. Dobroczynne działanie na układ pokarmowy mają prebiotyki, a także preparaty ziołowe.
↓ PREPARATY Z HMB DLA PSÓW ↓
Szczególne potrzeby żywieniowe wykazują psy pracujące i sportowe. Ich dietę często trzeba uzupełnić o aminokwasy, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. U prawdziwych psich sportowców dobrze sprawdzą się też suplementy z HMB, korzystnie oddziałujące na mięśnie.
Nie tylko dolegliwości fizyczne można łagodzić za pomocą suplementów. Tego typu preparaty bywają niezwykle przydatne dla zestresowanych i lękliwych czworonogów. Właściwości uspokajające wykazują preparaty na bazie tryptofanu, rumianku i waleriany.
↓ PREPARATY WITAMINOWE DLA PSÓW ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gryzienie to bez wątpienia ulubione zajęcie szczeniąt. Małe psiaki nie przepuszczą żadnej okazji, by uczynić pożytek ze swoich ostrych zębów podczas radosnej zabawy. Nierzadko o sile drzemiącej w czworonożnych juniorach...
Wymioty to nie choroba sama w sobie, ale prawie zawsze są sygnałem, że z układem pokarmowym naszego psiaka dzieje się coś niedobrego. Wymiotowanie może okazać się ponadto bardzo groźne, bo...
Maty dla psów to praktyczne i niezwykle użyteczne akcesoria, które każdy psiarz powinien mieć w domu. Wygodna mata przyda się podczas podróży samochodem lub jako warstwa ochronna dla tapicerek kanap...