Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szynszyla staje się coraz popularniejszym domowym pupilem. Decydując się jednak na zakup tego zwierzątka, musimy zdawać sobie sprawę z jego specyficznych wymagań (dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się do zakupu szynszyli KLIK). Od warunków środowiskowych, w jakich przyjdzie mieszkać naszemu pupilowi, zależy jego zdrowie, komfort i bezpieczeństwo. Jakiej klatki i wyposażenia potrzebują więc szynszyle?
Idealne mieszkanka dla szynszyli znacznie różnią się od klatek dedykowanych pozostałym popularnym gryzoniom. Zwierzątko to jest bowiem wyśmienitym skoczkiem i zapalonym alpinistą. Skoki na wysokość nawet 1 metra nie są dla szynszyli niczym niezwykłym. Z tego względu klatka dla pupila powinna być dosyć wysoka, a co najważniejsze, wielopoziomowa. Kilkupiętrowe mieszkanko umożliwi naszemu gryzoniowi wspinaczki, ćwiczenia fizyczne i wypoczynek na różnych wysokościach.
Dla szynszyli możemy zakupić klatkę wykonaną z metalu lub drewnianą wolierę. Pamiętajmy, że im większe będzie lokum naszego pupila, tym łatwiej będzie nam je ciekawie zaaranżować i stworzyć zwierzątku bogate środowisko życiowe. Przyjmuje się, że mieszkanko szynszyli powinno mieć minimalne wymiary: 75 x 60 x 40 cm (wysokość x długość x szerokość). Zwróćmy szczególną uwagę na rozmiary plastikowej kuwety – głębsza umożliwi optymalne wypełnienie ściółką i zapobiegnie jej rozsypywaniu. Standardowe klatki mają wiele zalet – są łatwe w czyszczeniu, bezpieczne i odporne na zniszczenie. Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, możemy jednak zafundować naszemu zwierzątku obszerną wolierę. Należy przy tym bacznie przyjrzeć się, czy wybrane mieszkanko jest na tyle solidne, że nie padnie ofiarą zębów naszej podopiecznej.
W naturze szynszyle zamieszkują wysokogórskie tereny, o surowym klimacie. Nic więc dziwnego, że są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Gęste futerko zapewnia im znakomitą izolację termiczną i odporność na niskie temperatury. W warunkach domowych nasze zwierzątko nie będzie jednak narażone na wychłodzenie, ale raczej na przegrzanie. Warto o tym pamiętać, wybierając miejsce, w którym ustawimy lokum naszego pupila. Optymalna temperatura w pomieszczeniu dla szynszyli powinna wynosić około 16-18°C. Nigdy nie może przekraczać 25°C. Gryzonie te dobrze czują się też w warunkach niskiej wilgotności (40- 50%). Warto zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza – wskazana jest dobra wentylacja pomieszczenia, w którym przebywa nasze zwierzątko. Szynszyle są wrażliwe na przeciągi, z tego względu nie powinno ustawiać się ich mieszkanka w pobliżu okien.
Ustalając lokalizację klatki, musimy też uwzględnić aktywność naszych podopiecznych. Szynszyle w ciągu dnia głównie odpoczywają, żerują zaś w nocy i o świcie. Ciągły hałas z pewnością nie będzie sprzyjał relaksowi. Lepiej więc postawić mieszkanko gryzonia w miejscu cichym i ustronnym, z dala od telewizora i innych urządzeń elektrycznych.
Mamy już klatkę, ale co jeszcze powinniśmy kupić? W przypadku szynszyli nie obejdzie się bez bogatego wyposażenia lokum. Na początku musimy oczywiście zainwestować w wytrzymałe pojemniki na pokarm i wodę. Dobrym wyborem będą naczynka ceramiczne. Oprócz tego należy kupić również paśnik na sianko.
Jednymi z najważniejszych akcesoriów są półki, będące dla szynszyli ulubionym miejscem odpoczynku i ćwiczeń. Gryzonie lubią relaksować się także na hamaku. Warto zadbać o wyposażenie umożliwiające naszej podopiecznej wspinaczki – mogą być to np. odpowiednio przygotowane konary. Naturalne gałązki będą też z pewnością chętnie gryzione przez pupila, co jest konieczne do ścierania zębów.
Nie zapomnijmy o zakupie odpowiedniego schronienia dla szynszyli. W klatce powinien znaleźć się specjalny domek. Gryzoń będzie też z pewnością zadowolony, jeśli dostarczymy tu tunele, imitujące nory wykopywane w naturalnym środowisku. Wzbogacić życie pupila mogą zabawki np. z wikliny.
Każdy właściciel musi zadbać też o pielęgnację gryzonia. Szynszyle kilka razy w tygodniu potrzebują kąpieli pyłowych. Należy więc koniecznie nabyć wysokie naczynko do kąpieli i specjalny piasek, oczyszczający futerko i skórę naszego zwierzątka.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Króliki oraz gryzonie to ciekawskie i energiczne stworzenia. Aby zawsze były zdrowe i radosne, należy zapewnić im bogate środowisko życia i zróżnicowaną dietę. W wyprawce dla małych ssaków i gryzoni...
Pusta klatka z pewnością nie zdoła zaspokoić potrzeb naszego małego gryzonia. W lokum chomika nie może zabraknąć pojemników na wodę i jedzenie, zabawek, kołowrotka i przytulnego miejsca na nocleg. Drzemkę...
Klatka, czyli mieszkanko chomika, to z pewnością najważniejszy element wyprawki dla gryzonia. Od jej wyboru i wyposażenia zależy w końcu komfort życia naszego pupila. Jakie kryteria warto uwzględnić przy zakupie...