Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Egzotyczne zwierzęta wzbudzają powszechny zachwyt. Obserwacja ich intrygujących zachowań może dostarczyć mnóstwa radości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie pod swój dach żółwia, węża czy pająka. Aby jednak taki lokator czuł się komfortowo w warunkach domowych, należy zaoferować mu wygodne lokum. Nie obędzie się zatem bez odpowiednio przygotowanego terrarium lub faunaboxu. Jak przygotować mieszkanko dla gada, płaza bądź bezkręgowca?
Terrarium to rodzaj specjalnego zbiornika przeznaczonego do utrzymywania niewielkich zwierząt lądowych (płazów, gadów, bezkręgowców). Tego typu akcesorium pozwala stworzyć dla podopiecznych środowisko zbliżone do naturalnego. Dzięki wyjątkowej konstrukcji, wewnątrz terrarium kształtuje się specyficzny mikroklimat. Warunki środowiskowe są ponadto stałe i ściśle kontrolowane. Jest to niezbędne, by egzotyczne zwierzęta cieszyły się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem.
Wybierając terrarium, musimy uwzględnić indywidualne wymagania naszego pupila. Grupa zwierząt terrariowych jest bowiem niezwykle różnorodna. Znajdują się w niej zarówno zwierzęta szybkie i skoczne, jak i dosyć letargiczne oraz powolne, małe i bardzo duże. Wielkość terrarium musi być precyzyjnie dopasowana do gabarytów naszego podopiecznego. Trzeba przy tym kierować się nie tyle aktualną, co docelową wielkością zwierzaka. Wiele gatunków gadów w dorosłym życiu osiąga bowiem całkiem pokaźne rozmiary. Żółwie lądowe potrzebują na ogół mieszkanek mających przynajmniej 100 cm długości. Zwierzaki nadrzewne wymagają natomiast niezbyt długich, za to wysokich akcesoriów. Dla legwana zielonego warto więc zakupić terrarium o minimalnych wymiarach 40 x 40 x 75 cm (długość x szerokość x wysokość), a dla kameleona lamparciego – 60 x 60 x 120 cm. Mniejsze wymagania lokalowe mają niektóre pająki. Dla większości ptaszników wystarczające będzie terrarium o wymiarach 30 x 25 x 25 cm.
Terrarium musi zapewniać naszemu podopiecznemu nie tylko właściwą przestrzeń, ale także optymalne warunki termiczne i wilgotnościowe. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję akcesorium. Lokum musi być wyposażone w sprawne otwory wentylacyjne, drzwiczki oraz zabezpieczenia, które uniemożliwią zwierzakowi ucieczkę. Dobrze sprawdzają się modele z siatkami wentylacyjnymi umieszczonymi w pokrywie i ściankach bocznych. Ważną rolę odgrywa także materiał, z jakiego zostało wykonane akcesorium. Największą popularnością cieszą się terraria szklane. Są one niezwykle estetyczne, a przy tym trwałe i bezpieczne. Umożliwiają ponadto obserwację zwierzaków. Pupilom możemy zaoferować również mieszkanka wykonane z tworzywa sztucznego, które są lekkie, łatwe w przenoszeniu, użytkowaniu i czyszczeniu. Jeśli zależy nam, aby terrarium świetnie prezentowało się w naszych wnętrzach lub spełniało wyjątkowe wymagania naszego podopiecznego, możemy zdecydować się na akcesorium wykonane na zamówienie. Tego typu mieszkanka przygotowuje się z płyt meblowych lub OSB. Dla żółwi lądowych warto stworzyć również specjalny wybieg w ogrodzie, gdzie będą mogły korzystać z naturalnych promieni słonecznych.
Nieco inną propozycją mieszkaniową dla egzotycznych zwierzaków są faunaboxy. To niewielkie pojemniki wykonane z przezroczystego plastiku, wyposażone w pokrywę z otworami wentylacyjnymi. Faunaboxy służą przede wszystkim jako lokum tymczasowe. Wykorzystuje się je głównie do przewożenia zwierząt, kwarantanny, przetrzymywania owadów karmowych. Na stałe mogą zamieszkać w nich jedynie mało wymagające bezkręgowce.
Odpowiednie usytuowanie terrarium ma zasadnicze znaczenie zarówno dla komfortu zwierzaka, jak i prawidłowych warunków środowiskowych. Mieszkanko pupila powinno stać w miejscu ustronnym i spokojnym, wolnym od niepokojących bodźców. Nie należy stawiać go na szlakach komunikacyjnych, parapecie czy przy grzejniku. Pomieszczenie, w którym usytuujemy terrarium, musi być dobrze wentylowane, ale wolne od przeciągów, i dostosowane pod względem temperatury, nasłonecznienia, wilgotności do preferencji zwierzaka. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam zapewnić mu optymalne warunki. Zadbajmy również o łatwość obserwacji – ustawmy terrarium w taki sposób, byśmy mogli wygodnie śledzić poczynania pupila.
Dobrze zaaranżowane mieszkanko powinno odwzorowywać naturalne środowisko życia zwierzaka. Z tego względu wyposażenie terrarium musi być dobrane do gatunkowych upodobań naszego pupila. W lokum zwierząt tropikalnych powinno znaleźć się ogrzewanie. Gadzie terrarium należy podzielić na strefę cieplejszą i chłodniejszą, o różnym zakresie temperatur. Do ogrzewania lokum można wykorzystać specjalne maty, kable i lampy grzewcze. Wiele zwierząt terrrariowych potrzebuje ponadto żarówek emitujących światło UVB. Warunki panujące w mieszkanku naszego ulubieńca musimy monitorować za pomocą termometrów i higrometrów.
Terrarium dla gatunków wilgotnych środowisk powinno składać się z części lądowej (wyłożonej podłożem utrzymującym wilgoć, np. z włókien kokosowych) oraz basenu. Zwierzęta terenów suchych najlepiej czują się natomiast w mieszkankach wyścielonych piaskiem, żwirem i kamykami. W terrarium powinny znaleźć się też rośliny charakterystyczne dla danego biotopu, kryjówki, pojemniki na pokarm i wodę, elementy do wspinaczki czy dekoracje. Przydać mogą się m.in. konary i pnie drzewne, skałki, półki skalne, jaskinie, groty, kawałki kory, łupiny orzecha kokosowego.
Zdjęcie: © waheedrasulkhan — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ostatnio mówiliśmy sobie trochę o zagadnieniach technicznych, teraz przyszedł czas na najprzyjemniejszą część zakładania terrarium, czyli jego aranżację. W tym artykule napiszę, z jakich materiałów korzystać, a jakich unikać, aby...
Szanowni Państwo, chciałabym kupić dziecku żółwia. Czy macie je w sprzedaży? Jakie akcesoria będę musiała dla niego zakupić? Jaki jest mniej więcej koszt takiego zwierzaka i wyprawki dla niego? –...
Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co powinnam kupić dla żółwia wodno-lądowego i jaki mniej więcej byłby koszt niezbędnego dla niego sprzętu oraz jedzenia? – Iwona R. W handlu dostępne są głównie...