Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Aby nasze terrarium spełniało wymagania przyszłych mieszkańców, musimy możliwie najlepiej wyposażyć je w niezbędne akcesoria. W tym artykule opowiem o sprzęcie stosowanym do oświetlenia terrarium.
Te dwa techniczne zagadnienia są ze sobą powiązane, ponieważ w terrarystyce spotykamy się z takim terminem, jak żarówki grzejne. Mogą one stanowić główny lub pomocniczy element grzejny terrarium.
Wyróżniamy cztery podstawowe kolory światła grzejnego:
Ogrzewanie żarówkami jest idealnym rozwiązaniem np. w terrariach z żółwiami, ponieważ żółwie poszukując ochłody zagrzebują się w podłożu i zastosowanie ogrzewania podłogowego dałoby odwrotny skutek – im głębiej zakopywałby się żółw, tym miałby cieplej. Mogłoby to doprowadzić do przegrzania i śmierci zwierzęcia.
Źródłem światła w terrariach są również świetlówki zarówno rurowe, jak i wkręcane na gwint do takich samych opraw, jak żarówki. Świetlówki terrarystyczne są również źródłem promieniowania UVB, które umożliwia wytwarzanie w organizmach gadów witaminy D. Jest ona niezbędna w procesie przyswajania wapnia, co zapobiega chorobom kości.
Wybór świetlówki to bardzo ważny aspekt w tworzeniu terrarium i nie można go zbagatelizować. Źle dobrana pod kątem promieni UVB lub mocy w Watach, czy też źle zainstalowana, za nisko bądź za wysoko, będzie miała odwrotny od zakładanego wpływ na zwierzę i po pewnym czasie odbije się to niekorzystnie na jego zdrowiu.
Żarówki i świetlówki montujemy w specjalnych oprawach terrarystycznych, które posiadają optymalną konstrukcję.. Lampy nie mogą być przypadkowe. Pamiętajmy, że terraria o wysokiej wilgotności, gdzie odpowiednia izolacja lampy jest konieczna, po to żebyśmy nie zostali porażeni prądem. Lampy terrarystyczne zaopatrzone są również w siatki uniemożliwiające kontakt zwierząt z samą żarówką, co chroni je przed poparzeniem.
W terrariach lampy są bardzo mocno eksploatowane. Zapalone są przecież przez cały dzień lub noc, a w przypadku żarówek czerwonych często całą dobę. Materiały, z których wykonana jest lampa, muszą więc wytrzymać bardzo mocne nagrzewanie. Zastosowanie zwykłej oprawy może mieć fatalne konsekwencje.
Pamiętajmy, by przy zakładaniu terrariów, korzystać tylko z takich urządzeń technicznych, które są do tego celu dedykowane. Pozwoli mam to cieszyć się naszym hobby w bezpieczny sposób.
Następny artykuł również poświęcony będzie technice w terrarium.
Autor: Adam Wygralak
Zdjęcie: Kakadu
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Egzotyczne zwierzęta wzbudzają powszechny zachwyt. Obserwacja ich intrygujących zachowań może dostarczyć mnóstwa radości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie pod swój dach żółwia, węża czy...
Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym...
Poprzedni artykuł poświęcony był oświetleniu w terrarium, tym razem mowa będzie o ogrzewaniu i wilgotności. Czyli jednym słowem o tym, jak w terrarium stworzyć odpowiedni „klimat”. Ogrzewanie w terrarium Zaczniemy...