Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Poprzedni artykuł poświęcony był oświetleniu w terrarium, tym razem mowa będzie o ogrzewaniu i wilgotności. Czyli jednym słowem o tym, jak w terrarium stworzyć odpowiedni „klimat”.
Zaczniemy od ogrzewania, ponieważ w poprzednim artykule trochę już o tym mówiliśmy, więc dokończymy ten temat. Dwoma głównymi urządzeniami przeznaczonymi do ogrzewania terrariów są maty i kable grzejne. Urządzenia te można kupić w kilku wariantach mocy w watach. Oczywiście to jaka mata czy kabel będą nam potrzebne, zależy od wielkości naszego terrarium.
Maty i kable działają na tej samej zasadzie: podłączone do prądu, nagrzewają się, podnosząc tym samym temperaturę w naszym terrarium. Matę instalujemy tylko na dnie lub ścianie terrarium, kabel zaś możemy również przeciągać po lianach, korzeniach, pnączach, by dogrzewać konkretne strefy terrarium. Pamiętajmy że oba te urządzenia grzewcze powinny być tak zainstalowane, aby mieszkańcy naszego terrarium nie mieli możliwości bezpośredniego kontaktu z nimi – zapobiegnie to ewentualnym poparzeniom.
Prócz wymienionych istnieje jeszcze jedno urządzenie do ogrzewania, a mianowicie kamień grzejny. Nie nagrzewa się on do takich temperatur, jak dwa pierwsze dlatego zwierzęta mogą mieć z nim bezpośredni kontakt. Ponadto stanowi w terrarium element aranżacji, czego o dwóch pozostałych powiedzieć nie można.
Wszystkie trzy mają wspólną cechę. Grzeją dopóty, dopóki ich nie wyłączymy. Aby więc nie przegrzać naszego terrarium, podłączamy je do termostatu i ustawiamy pożądaną wartość temperatury, umieszczamy czujnik temperatury w terrarium, po czym włączamy całą instalację do prądu. Tym sposobem utrzymujemy temperaturę na pożądanym poziomie.
Pamiętajmy decydując się na ogrzewane dna terrarium, maty lub kabla nie układamy na całej jego powierzchni. Chodzi o to, by temperatura dna była zróżnicowana, a zwierzęta miały możliwość przeniesienia się w chłodniejsze miejsca.
Jeżeli chodzi o utrzymanie wilgotności, tutaj także istnieje kilka możliwości. W terrariach dla zwierząt o małym zapotrzebowaniu na wilgotność, wystarczy miska z wodą, która parując będzie nieco podnosiła wilgotność. Terraryjne miski są ciężkie i stabilne, więc zwierzęta nie mogą ich wywrócić i wylać zawartość w ściółkę ( w przypadku niektórych mieszkańców terrarium zbyt mokre podłoże jest wysoce niezalecane).
Dla zwierząt potrzebujących większej wilgotności niż przeciętna, przeznaczonych jest kilka produktów. Najprostsze z nich to Dripper. To pojemnik z zaworem, który po napełnieniu wodą, umieszczamy ponad terrarium. Następnie do zaworu podłączamy przewód, którego koniec wkładamy do terrarium. Po otwarciu zaworu, zawartość pojemnika, kropla po kropli, spływa po liściach, lianach, kamieniach, podnosząc wilgotność. Urządzenie to jest także doskonałe do pojenia zwierząt, które wymagają ruchomej wody do picia, np. kameleony.
Kolejnym urządzeniem wspomagającym wilgotność oraz pojenie zwierząt wymagających ruchomej wody jest wodospad. Woda podawana jest w tym przypadku przez pompę z dolnej niecki na samą górę i spływa swobodnie, parując. Wodospady dostępne są w kilku wielkościach, tak że można pasują do różnych terrariów. Stanowią one również bardzo ciekawy i efektowny element wystroju.
Innym, nieco różniącym się od poprzednich, urządzeniem nawilżającym jest Fogger. To generator pary, zaopatrzony w pojemnik, który umieszczamy poza terrarium. Znajduje się w nim woda, która właśnie za pomocą Foggera jest rozbijana na cząsteczki pary. Poprzez zainstalowaną rurkę trafia ona do terrarium i osadza się na elementach wystroju, podnosząc wilgotność.
W terrariach ze zwierzętami wodno-lądowymi instalowane są baseny. Najczęściej tę rolę pełnią akwaria napełnione wodą tak, aby mieszkańcy mogli w niej swobodnie pływać. W przypadku takiego rozwiązanie zalecam stosowanie filtrów takich samych, jak w akwarystyce. Wtedy jakość wody w basenie przez długi czas pozostaje bardzo dobra i nie wpływa niekorzystnie na naszych pupili.
Na zakończenie dodam jeszcze, że aby móc sprawdzić prawidłowość ustawień wszystkich tych urządzeń. konieczne jest zamontowanie w terrarium termometru oraz hydrometru. Będziemy wiedzieli, czy wartość temperatury i wilgotności w naszym terrarium jest prawidłowa.
W kolejnym artykule zajmiemy się tematyką aranżacji z zagospodarowania przestrzeni w naszym terrarium.
Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Egzotyczne zwierzęta wzbudzają powszechny zachwyt. Obserwacja ich intrygujących zachowań może dostarczyć mnóstwa radości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie pod swój dach żółwia, węża czy...
Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym...
Odpowiednio dobrane podłoże nie tylko ma pomagać w utrzymaniu w terrarium czystości. Przede wszystkim, razem z elementami dekoracji, skałkami, korzeniami, roślinami, powinno tworzyć środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego, takiego...