Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Najczęściej zakłada się psom obrożę, ale mogą być one zastąpione szelkami. W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Warto więc dobrze zastanowić się, które wybrać. Przed udaniem się do sklepu należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej psa.
Najczęściej szelki dla psa kupuje się po to, by go wyprowadzać na spacer. To szelki do codziennego użytku. Pominąwszy materiał z którego są wykonane, można wyróżnić dwa podstawowe ich modele.
Szelki zapinane z boku dla psów
Szelki zapinane z boku składają się z dwóch „pętli”. Jedna obejmuje szyję, a druga klatkę piersiową zwierzęcia. Obie „pętle” połączone są paskami, z których jeden biegnie wzdłuż grzbietu a drugi wzdłuż klatki piersiowej. Zapina się te szelki przy pomocy zapięcia (klamry) znajdującej się na „pętli” obejmującej klatkę piersiową.
Szelki dla psa tego rodzaju są bardzo wygodne i co najważniejsze równomiernie rozkładają ciężar psa, a tym samym nacisk, gdy pies ciągnie. Ich wadą jest zaś trochę skomplikowany sposób zakładania.
Szelki zapinane na grzbiecie dla psa
Drugi popularny model szelek dla psów wygląda trochę jak dwie „pętle” rozdzielone paskiem materiału. Przez jedną z tych pętli przekłada się jedną psią łapę, a przez drugą pętlę, drugą psią łapę.
Następnie zapinamy szelki na grzbiecie. Nad zapięciem znajdują się dwa metalowe kółka do których przypinamy karabińczyk smyczy. Szelki zapinane na grzbiecie zdecydowanie łatwiej się psu zakłada, niż szelki poprzedniego modelu. Mniej jednak równomiernie rozkładają ciężar psa.
Oprócz zwykłych szelek używanych na spacerach istnieją również szelki dla psa specjalne. Istnieje kilka ich rodzai, przeznaczonych do różnych celów.
Uprząż zaprzęgowa dla psów
Pies, który ma ciągnąć sanie lub wózek musi mieć na sobie specjalne szelki, nazywane zwykle uprzężą. Uprząż zaprzęgowa dla psa jest tak skonstruowana, by równomiernie rozkładać ciężar ciągniętego przedmiotu na najlepiej umięśnionych partiach psiego ciała.
Szelki samochodowe dla psów
Szelek samochodowych dla psa używamy podczas jazdy samochodem. Zgodnie z polskim prawem, wolno przewozić samochodem tylko psa zamkniętego w transporterze lub przypiętego pasami. A przypinamy go właśnie za pomocą specjalnych szelek.
Szelki dla psów przewodników
Dla psów pomagających osobom niepełnosprawnym produkowane są specjalne szelki. W zależności od potrzeby mogą być odmienne skonstruowane. Najbardziej znane są chyba szelki dla psa przewodnika niewidomych.
Są raczej sztywne (oczywiście nie mogą krępować ruchów psa) i zaopatrzone w specjalną rączkę, którą trzyma osoba niewidoma.
Nie można zaprzeczyć, że starannie wykonane szelki ze skóry są bardzo eleganckie i wygodne. Ich poważną wadę jest jednak mały zakres regulacji wielkości. Ostatnimi czasy, poważną konkurencją dla szelek wykonanych ze skóry stały się szelki parciane dla psów.
Nazwa może niezbyt ładna, same szelki są jednak w większości przypadków bardzo estetyczne. I co najważniejsze, mają zwykle możliwości regulowania wielkości. Bardzo przydatne w przypadku szczeniaków, które przecież z dnia na dzień robią się coraz większe.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niepozorny york niebezpiecznym agresorem? Choć może wydawać się to zaskakujące, nie jest to wcale wykluczone. Yorkshire terriery to psy niezależne, posiadające silny instynkt łowiecki. Ich żywe usposobienie może więc czasami...
Moda nie dotyczy tylko ludzi, ale także domowych zwierzaków, w tym rzecz jasna kudłaczy. W końcu wychodzą codziennie na minimum 3 spacery, więc zawsze są oglądane, podziwiane i zauważane. Zwierzak,...
Posiadanie psa daje ogromną radość, ale poza tym stanowi też spore wyzwanie. Jednym z najważniejszych obowiązków, jakim musi podołać odpowiedzialny opiekun, jest nauczenie psa załatwiania swych potrzeb poza domem. Jak...