Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczotkami możemy czesać wszystkie psy, co nie oznacza jednak, że każda szczotka dla psa nadaje się dla każdego psa. Przecież poszczególne psy różnią się między sobą długością i strukturą futra.
Te szczotki dla psów różnią się między sobą gęstością i sztywnością osadzenia zębów. Szczotek o sztywnych i mocno osadzonych zębach używa się do czesania psów długowłosych o gęstym podszerstku. Jednak zęby nie powinny być zbyt gęsto osadzone, ponieważ utrudniałoby to rozczesanie gęstego futra.
Taka szczotka najlepiej sprawdza się przy czesaniu włosów na grzbiecie i bokach ciała. Szczotki delikatne, czyli o miękko osadzonych zębach używa się do czesania psów długowłosych o rzadkim podszerstku. Szata tych ras jest długa, ale niezbyt gęsta, dlatego zęby szczotki nie muszą być bardzo długie i bardzo sztywno osadzone.
Delikatna szczotka jest nawet lepsza, ponieważ futro należy czesać delikatnie, by nie wyrywać włosów. Szczotki te sprawdzają się zwłaszcza przy czesaniu włosów na grzbiecie i bokach ciała.
Podobnie, jak poprzednie te szczotki dla psów mogą różnić się gęstością i sztywnością zębów. Sztywne i twarde używa się ich do czesania do czesania psów krótkowłosych o gęstym podszerstku.
Szczotki delikatniejsze, o miękko osadzonych zębach można używać do czesania pewnych partii ciała, np. kryzy, ogona, łap, w przypadku psów długowłosych o rzadkim podszerstku.
Niestety, tego typu szczotki dla psów rzadko dostępne są w sklepach zoologicznych. A szkoda, ponieważ idealnie nadają się do wyczesywania martwych włosów u psów długowłosych o gęstym podszerstku. Szczotki te nie powinny być jednak zbyt gęste.
Od poprzednich te szczotki dla psów różnią się tylko długością zębów. Są idealne do czesania całego ciała u psów niestrzyżonych i tych części, na których pozostawia się dłuższy włos, np. na brzuchu i na łapach, u psów szorstkowłosych. Niektórzy właściciele obawiają się, że taka szczotka może pokaleczyć skórę zwierzęcia, ale gęste futro doskonale przed tym chroni.
Szczotek tego typu można używać również do czesania psów długowłosych o rzadkim podszerstku. Ale tylko do rozczesywania włosów na ich brzuchu i łapach. Nie powinno czesać się nimi włosów na grzbiecie, ponieważ byśmy je wyrywali.
Włosiane szczotki dla psów są niewątpliwie dużo delikatniejsze od szczotek drucianych, ale nie wyczesują aż tak dobrze martwego włosa. Miękkie szczotki włosiane sprawdzają się najlepiej przy czesaniu psów krótkowłosych o rzadkim podszerstku. Można je również używać do wykonania tzw. ostatnich szlifów w przypadku psów długowłosych o rzadkim podszerstku.
Ważne tylko, by wykonane były z materiału nie elektryzującego. Szczotki włosiane twarde są doskonałe do czesania psów krótkowłosych o gęstym podszerstku. Można nimi również czesać krótko przystrzyżone partie ciała u psów szorstkowłosych.
Wykonane są całkowicie z gumy. W sklepach zoologicznych dostępnych jest kilka ich modeli gumowych szczotek dla psów, różniących się rozmiarami i wielkością „zębów”. Wszystkie jednak bardzo dobrze usuwają martwe włosy. Idealnie nadają się do czesania psów krótkowłosych o rzadkim podszerstku. Ponadto można nimi czesać krótko strzyżone partie ciała u psów szorstkowłosych.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szelki w wielu przypadkach są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych obroży dla psów. Akcesorium to pozwala nam znacznie lepiej panować nad zwierzakiem. Oszczędza ono też psie gardło wówczas, gdy pupil nasz...
Każdy psiak potrzebuje adresówki. Bez względu na to, czy na spacery zawsze chodzi z nami, czy też wybiera się na samotne przechadzki, identyfikator to niezbędne akcesorium, które zapewnia mu bezpieczeństwo...
Zabawa z psem to coś znacznie więcej niż rozrywka czy sposób na nudę. To także świetne narzędzie socjalizacyjne, pomocne w wychowaniu i budowaniu więzi z pupilem. Jak bawić się z...