Sklep online
Sklep online

Świerzb u kotów

Świerzb u kotów jest chorobą skóry wywoływaną przez roztocze. Stworzonka te, będące dalekimi krewniakami pająków, zamieszkują niemal wszystkie środowiska na Ziemi. Żyją także w naszych domach, na naszych ubraniach, meblach i pościeli. Są jednak tak małych rozmiarów, że po prostu ich nie zauważamy. Większość roztoczy jest w zasadzie niegroźna dla nas i naszych pupili, ale nie wszystkie. Niektóre z nich prowadzą pasożytniczy tryb życia. Do nich właśnie zaliczamy świerzbowce, które odżywiają się komórkami skóry kręgowców. Na ciele kotów pasożytują dwa ich gatunki: świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci.

Świerzbowiec uszny u kotów

Świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis) żyje w kanale słuchowym kotów. O jego obecności świadczy brunatno-brązowa wydzielina o charakterystycznym, niezbyt przyjemnym zapachu. Jest ona mieszaniną martwego naskórka i odchodów pasożytów. Kot odczuwa swędzenie, dlatego intensywnie się drapie. Często trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanego ucha i potrząsa nią, jakby chciał coś z uszu wytrzepać.

Swędzenie jest tak dokuczliwe, że biedne zwierzę często wręcz rozdrapuje sobie ucho aż do krwi. Otwarte rany są jak zaproszenie dla wszelkich zarazków, dlatego świerzbowi nierzadko towarzyszą wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze. Możemy wówczas zaobserwować takie objawy, jak zaczerwienienie skóry i wypadanie włosów na uchu.

Jeśli w porę nie zaczniemy leczyć naszego pupila, atak świerzbowców może się dla niego skończyć zapaleniem ucha środkowego lub wewnętrznego, a w konsekwencji głuchotą, a nawet śmiercią.

Świerzbowiec koci

Świerzbowiec koci (Notoedres cati) pażytuje na całym ciele naszych zwierzaków. Początkowo jednak umiejscawia się zwykle na zewnętrznej powierzchni małżowin usznych, karku szyi, pyszczku, ewentualnie łapkach. Samice drążą w skórze korytarze, w których składają jaja.

Jak łatwo się domyśleć, kot zaatakowany przez świerzbowce czuje swędzenie w miejscach ich obecności, dlatego uporczywie je drapie. Skutkuje to wyłysieniami, zaczerwieniem skóry, jej łuszczeniem, ranami i strupami. Niestety drapiąc się, zwierzak przenosi pasożyty na inne części swego ciała.

Leczenie świerzbu u kotów

Świerzb najłatwiej wyleczyć w początkowym stadium, zabierzmy zatem kota do lekarza weterynarii, jak tylko zauważymy pierwsze objawy. Z dwóch wymienionych wyżej gatunków znacznie łatwiej pozbyć się świerzbowca kociego, aplikując na skórę zwierzaka odpowiednie leki.

Bardziej odporny na leczenie jest świerzbowiec uszny. Istnieją trzy metody walki z tym pasożytem. Pierwsza z nich to leczenie miejscowe, polegające na starannym czyszczeniu wnętrza uszu i małżowin oraz smarowaniu ich przepisanymi przez lekarza specyfikami. Drugą metodą jest podawanie lekarstwa w zastrzykach. Choremu kotu można także zakraplać na kark specjalne preparaty, które zostają wchłonięte przez skórę. Dla lepszego efektu metody te bywają ze sobą łączone.

Czy człowiek może zarazić się świerzbem od kota?

Świerzbowiec uszny kotów nie stanowi dla nas dużego zagrożenia, ponieważ człowiek nie jest jego naturalnym żywicielem. Co drugi z opisanych wyżej gatunków. Ten niestety z łatwością przenosi się na ludzi, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia zarażonego nim zwierzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czym karmić kota?

Choć każdy kot jest inny i z pewnością lubi różne produkty, to dieta wszystkich mruczków musi być oparta o produkty pełnowartościowe, kaloryczne (ale nie mogą to być puste kalorie) i...

Czytaj więcej
Karmy odkłaczające dla kotów

Koty, jak żadne inne zwierzaki, lubią dbać o swój nienaganny wygląd. Najwięcej uwagi poświęcają czyszczeniu futerka, usuwając z niego kurz, różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz martwe włosy. Niestety podczas wylizywania futerka...

Czytaj więcej
Domowe jedzenie dla kota kontra gotowa karma ze sklepu

Jedni ponad wszystko zachwalają gotowe karmy dla kotów dostępne w sklepach zoologicznych, inni wręcz przeciwnie, stawiają na własnoręcznie przygotowane, domowe posiłki. Który model żywienia jest tak naprawdę korzystniejszy dla naszego...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Kot przeokrutnie drapie się po brzuchu i zauważyłam bable w tym miejscu podobne do takich jak miałam ja kiedy cierpiałam na świerzb. I mam pytanie, otóż został mi specyfik którym sie leczyłam o nazwie novoscabin, czy mogłabym posamrować tym również kota? wiem że najważniejsza jest wizyta u wet, ale do tego czasu czy moge tego użyć?

    1. Pani Moniko,

      Zalecamy niezwłocznie udać się z pupilem do weterynarza. Środki dedykowane ludziom mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kota. W związku z tym, odradzamy zastosowanie specyfiku, którym leczyła się Pani.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram