Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
O ile z wyborem obroży czy kagańca możemy mieć nieco problemów, wybór smyczy wydaje się z pozoru całkiem prostym przedsięwzięciem. Jednak te psie akcesorium to coś więcej niż zwykły sznurek, na którym wyprowadzać możemy pupila. Smycz jest podstawowym narzędziem treningowym, jest też sprzętem odpowiedzialnym za udany i przyjemny spacer.
To, że każdy pies powinien mieć smycz, nie podlega dyskusji. W większości miejsc publicznych nasze czworonogi nie mogą przemieszczać się luzem. Smycz to akcesorium niezbędne, gdy zabieramy psa na spacer. Nawet gdy trasa wycieczki wiedzie przez boczne osiedlowe drogi, a nasz pupil jest niewielkim i spokojnym psiakiem, nie powinien on przemieszczać się bez kontroli. Smycz uniemożliwia czworonogowi gonienie i straszenie innych zwierzaków. W przypadku agresywnych psów w pakiecie z kagańcem sprawia ona, że nasz towarzysz przestaje być niebezpieczny. Ponadto uwiązany zwierzak nie ucieknie nam, zwąchawszy trop. Nie wybiegnie też na ulicę. Smycz to również znakomite narzędzie treningowe, z pomocą którego łatwiej będzie nam naszego czworonoga nauczyć dobrych manier.
Dla niewielkich rozmiarem zwierzaków świetnie nadają się najprostsze i najpopularniejsze smycze klasyczne. Wyglądem swym przypominają „sznurek” - z jednej strony zakończony karabińczykiem przyczepianym do obroży, z drugiej zaś umożliwiającym trzymanie uchwytem. Chcąc wyprowadzić na spacer małego pupila, spokojnie chwycić możemy za klasyczną smycz wykonaną z nylonu, bądź skóry. Oba te materiały dobrze sprawdzą się podczas przechadzki z czworonogiem, nie da się jednak, że nieco różnią się one od siebie.
Klasyczna smycz skórzana jest droższa od nylonowej. Jednocześnie jest również wygodniejsza w użytkowaniu. Nylonowa moknąc na deszczu, staje się śliska i trudna do utrzymania. Przy mocnym szarpnięciu nieprzyjemnie wpija się też w skórę dłoni. Ta ostatnia kwestia sprawia, że lepiej nie używać jej, gdy w domu posiadamy dużego czworonoga, który na spacerze nie zawsze grzecznie chodzi przy nodze. W przypadku małych, spokojnych psów kwestia ta nie jest aż tak istotna.
Wyciągana smycz opatrzona tradycyjną plastikową rączką to dobre rozwiązanie, jeśli naszemu małemu milusińskiemu chcemy dać nieco więcej swobody. W parku czy podczas wycieczki do lasu, będzie mógł bezpiecznie zwiedzać okolicę.
Smycz automatyczna nie powinna być pierwszą smyczą, jaką nabywamy dla małego szczeniaka. Ten wpierw grzecznie musi nauczyć się chodzić przy nodze. W przeciwnym razie ten rodzaj smyczy na dobre wpoi mu zwyczaj ciągnięcia (dowiedz się więcej, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy KLIK).
Modele automatyczne to odpowiednie smycze dla małych psów. W przypadku dużych i silnych zwierzaków używanie ich dla nas samych okazać może się mało bezpieczne. W nagłej sytuacji ciężko jest zablokować mechanizm, a łapanie smyczy w ręce, często doprowadza do otarć i zranień. Smycz automatyczna nie daje nam też pełnej kontroli nad zwierzakiem.
Długość psiej smyczy zawsze dostosować musimy do warunków, w jakich odbywa się spacer. Zatłoczone chodniki i ruchliwe ulice dla naszego milusińskiego nie są zbyt przyjaznym środowiskiem. Przemierzając miasto, dla bezpieczeństwa i wygodny, psiaka powinniśmy trzymać tuż przy nodze – 30 cm to w tej sytuacji wystarczająca długość. W momencie, w którym uda nam się dotrzeć do parku, zwierzakowi zapewnić możemy więcej swobody. Spacer to w końcu czas, w którym nie tylko załatwić ma on swe podstawowe potrzeby, ale i spokojnie powęszyć po okolicy – umożliwi mu to smycz o długości ok. 120 cm. Jeśli mieszkamy z dala od miejskiego zgiełku, a w zasięgu oka nie widać nikogo, z wydłużenia smyczy do 180 cm nasz pupil z pewnością będzie zadowolony.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Są takie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Do tego grona zaliczają się między innymi niektóre rasy psów długowłosych. Ich długa gęsta sierść przyciąga spojrzenia, a samym zwierzakom dodaje...
Mogłoby się wydawać, że szczotkowanie psów krótkowłosych nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego! Czworonogi obdarzone krótką okrywą włosową, podobnie jak psy długowłose, potrzebują starannego wyczesywania. Jednak, aby wykonać prawidłowo taki...
Na rynku pojawia się coraz więcej psiego obuwia w najróżniejszych wzorach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt dla naszego pupila, pamiętajmy, żeby porządnie się zastanowić, jakich butów potrzebujemy....