Sklep online
Sklep online

Ropucha aga

Ropucha aga nie jest może piękna, ale za to bardzo duża. Jest również mało wymagająca i odporna. Dlatego też należy do popularnych zwierząt, które hodujemy w terrariach.

Środowisko naturalne ropuchy aga

Ropucha aga występuje od południowych stanów USA do Patagonii. Została sprowadzana również do Australii w celu zwalczania szkodników upraw. Nie napotkawszy tam jednak naturalnych wrogów, zaczęła się błyskawicznie rozmnażać i sama stała się szkodnikiem.

Zamieszkuje zarówno środowiska wilgotne, jak i suche. Spotyka się ją na plantacjach trzciny cukrowej, polach i ogrodach.

Wygląd ropuchy aga

Należy do największych płazów. Dorasta do 25 cm i osiąga masę 2 kg. Ubarwienie od brązowego do zielonkawego z plamistym wzorem, który może być słabo widoczny. Za uszami widać duże gruczoły jadowe. Pełnią one funkcję obronną. Zaatakowana, ropucha wydziela jad, który może doprowadzić nawet do śmieci napastnika.
Zachowanie i wymagania ropuchy aga

Ropucha aga prowadzi naziemny tryb życia. Jest aktywna głównie w nocy. Dzień spędza w ukryciu, chroniąc się przed słońcem.

Urządzamy dla niej duże, wilgotne terrarium. Nie musi być wysokie, za to powinno mieć duża powierzchnię dna. Basen nie jest konieczny, chyba że liczymy na potomstwo. Jako podłoże stosujemy ziemię wymieszaną z torfem. Terrarium możemy obsadzić mocnymi roślinami.

W jednym terrarium możemy trzymać kilka osobników, pod warunkiem, że będą podobnej wielkości. W przeciwnym razie mniejsze osobniki mogą zastać pożarte przez większe.

Pożywienie ropuchy aga

Ropucha aga jest niezwykle żarłoczna. Zjada praktycznie wszystko, co zmieści się w jej pysku. Od owadów począwszy na drobnych ssakach skończywszy. Nie gardzi nawet psią karmą, która nocami wyjada z psich misek. W niewoli karmimy ją owadami i innymi bezkręgowcami oraz myszami.
Rozmnażanie ropuch aga

Pora godowa przypada na okres od czerwca do października. Samiec wydaje wówczas donośny basowy głos a samica składa do 35 tysięcy jaj. Larwy wykluwają się już po 10 dniach. Rozwój larw trwa około 80 dni.

Jeśli chcemy doczekać się potomstwa, złożony skrzek musimy przenieść do osobnego zbiornika. Larwy karmimy drobnymi wodnymi bezkręgowcami.
Ropucha aga dojrzewa późno, bo dopiero w 5 roku życia, ale może dożyć nawet 40 lat.

Systematyka ropuchy aga

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: ropuchowate
Rodzaj: Rhinella
Gatunek: Rhinella marina (ropucha aga)

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie.: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Aksolotl meksykański

Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu » Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że...

Czytaj więcej
Żaby

Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych,...

Czytaj więcej
Karlik szponiasty

Nazywany również żabą szponiastą karłowatą, maleńki karlik szponiasty może być hodowany razem ze spokojnymi rybami w domowym akwarium. Nie atakuje ryb, tylko narybek może być zagrożony, ponieważ może zostać przez...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram