Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym względem wyróżniamy kilka podstawowych rodzai terrariów.
Hoduje się w nim gatunki pochodzące z terenów pustynnych lub półpustynnych, stepowych, dlatego wystrój terrarium powinien odzwierciadlać takie właśnie środowisko.
W terrarium suchym jako podłoże stosuje się drobny piasek. Głównymi elementami wystroju są kamienie i skały, tylną ścianę można zasłonić imitacją skalnego urwiska. Dodatkową dekoracją może być niewielki korzeń o ciekawym kształcie i kępy suchych traw. Przy odpowiednim oświetleniu można posadzić dwie lub trzy rośliny z rodziny gruboszowatych, jeśli nie grozi im zniszczenie przez hodowane zwierzęta. Rośliny najlepiej posadzić w doniczkach, które zostaną zamaskowane elementami dekoracji. Można oczywiście zastosować rośliny sztuczne.
Terrarium tego typu wymaga silnego ogrzewania przy pomocy specjalnej lampy. Często wskazane jest również dodatkowe ogrzewanie podłoża. Gdy mieszkańcami są jaszczurki i żółwie, konieczne jest także źródło promieniowania ultrafioletowego.
Źródłem wody pitnej może być niewielki, płytki zbiorniczek, ukryty między kamieniami.
Terrarium półsuche jest pośrednim rodzajem między terrarium suchym a wilgotnym. Może odzwierciedlać różne środowiska ze stref klimatycznych o umiarkowanej ilości opadów: lasy, zarośla, łąki, tereny górzyste lub nizinne.
Podłożem w takim terrarium może być torf, piasek drewienka bukowe, liście – w zależności od wymagań hodowanego gatunku. Pozostałymi elementami wystroju mogą być kamienie, korzenie, gałęzie, kępy suchych traw, zastosowane w taki sposób, aby wnętrze terrarium jak najwierniej przypominało naturalne środowisko życia jego mieszkańców. W terrarium takim można posadzić, najlepiej w doniczkach, także kilka odpowiednio dobranych roślin, lub zastosować rośliny sztuczne. Konieczny może być również basen.
W tego typu terrariach stosuje się głównie ogrzewanie przy pomocy lamp grzewczych. Wiele gatunków hodowanych w nim zwierząt wymaga także naświetlanie promieniami UV. W miarę potrzeb mieszkańców, terrarium należy również zraszać ciepłą wodą.
Terrarium wilgotne nieogrzewane przeznaczone jest głównie dla płazów i niektórych gadów ze strefy umiarkowanej.
W terrarium tego typu umieszcza się zwykle obszerny basen. Jako podłoże w części lądowej stosuje się najczęściej torf, który pozwala utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność. Elementami dekoracji mogą być kamienie, korzenie, gałęzie, liście. Wskazana jest obecność roślin. Najlepiej żywych, jeśli tylko mieszkańcy terrarium ich nie zniszczą.
Terrarium tego typu najlepiej oświetlać przy pomocy świetlówek, ponieważ nie wytwarzają one dużo ciepła.
Terrarium wilgotne ogrzewane najczęściej odzwierciedla środowisko wilgotnego lasu tropikalnego.
Znajduje się w nim zwykle basen. Jako podłoża w części lądowej używa się głównie torfu. Do dekoracji stosuje się gałęzie i konary drzew, ewentualnie skałki. Terrarium powinno obfitować w roślinność, przede wszystkim w różne gatunki epifitów i pnączy, by jeszcze wierniej naśladować środowisko naturalne.
Terrarium należy często zraszać ciepłą woda. Bardzo ważne jest także utrzymanie wysokiej temperatury.
W akwaterrarium hoduje się zwierzęta ziemnowodne, dlatego zbiornik z wodą jest w nich równie ważny, co część lądowa. Część wodna może nawet dominować, niekiedy wystarczy tylko kilka wystających z wody kamieni lub korzeni. Tego typu terrarium odzwierciedla zwykle brzeg rzeki lub jeziora.
Wbrew pozorom akwaterrarium może być, a nawet powinno, ciekawie i bogato urządzone. Do dekoracji można użyć kamieni, korzeni, gałęzi i roślin żywych lub sztucznych. Najlepiej, gdyby jak najwierniej odtwarzało naturalne środowisko życia jego mieszkańców.
Paludarium jest odmianą akwaterrarium, ale ma naśladować bagno.
Całe terrarium zalane jest wodą. Bardzo wskazane, by głębokość wody była zróżnicowana. Do dekoracji można użyć korzeni, ewentualnie większych kamieni, i przede wszystkim rośliny. Doskonale nadaje się tu wiele gatunków hodowanych w akwariach, np. anubiasy, zwartki i żabienice. Wiele z tych roślin to właściwie rośliny błotne, które doskonale rosną częściowo wynurzone.
Ogrzewanie i oświetlenie paludarium dostosowuje się wymagań hodowanych w nim zwierząt i roślin.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szanowni Państwo, chciałabym kupić dziecku żółwia. Czy macie je w sprzedaży? Jakie akcesoria będę musiała dla niego zakupić? Jaki jest mniej więcej koszt takiego zwierzaka i wyprawki dla niego? –...
Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium są nierozerwalnie ze sobą związane. Wiele źródeł światła stosowanych w terrarystyce jednocześnie zapewnia zwierzętom niezbędne ciepło. Podobnie jest w naturze. W naturze źródłem energii jest...
Odpowiednio dobrane podłoże nie tylko ma pomagać w utrzymaniu w terrarium czystości. Przede wszystkim, razem z elementami dekoracji, skałkami, korzeniami, roślinami, powinno tworzyć środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego, takiego...