Sklep online
Sklep online

Rodzaje akwariów

Biorąc jako kryterium wystrój zbiornika oraz rodzaj i liczbę gatunków go zamieszkujących, możemy wyróżnić kilka rodzai akwariów. Nie jest to bardzo sztywny podział i zwykle każdy zbiornik można zaliczyć jednocześnie do kilku typów. Na przykład można założyć akwarium, które będzie jednocześnie tropikalne, słodkowodne i biotopowe.

Podział akwariów ze względu na rodzaj wody

Akwarium słodkowodne

Jest to najbardziej popularny typ akwarium, w którym hoduje się organizmy pochodzące z wód śródlądowych, czyli z rzek, jezior i strumieni.

Ogromna różnorodność środowisk i duża liczba zamieszkujących je gatunków roślin i zwierząt, daje akwaryście wręcz nieograniczone możliwości aranżacji zbiornika.

Akwarium słonawowodne

W akwarium slonawowodnych żyją w nim ryby i inne organizmy pochodzące z tzw. estuariów. Są to rozlewiska, które tworzą się w ujściach niektórych rzek.

Woda słodka miesza się tu z wodą morską, zatem poziom zasolenia jest znacznie niższy niż w morzu.

Wiele ryb, które można hodować w akwariach słonawowodnych, spędza w estuariach swoją młodość, a gdy dorosną powracają do morza.

Akwarium morskie

Akwarium morskie przeznaczone jest na organizmy słonowodne, czyli żyjące w morzach.

Najbardziej popularną odmianą jest akwarium rafowe, ale przecież morza i oceany to nie tylko rafy koralowe. Możemy pokusić się na przykład o odtworzenie piaszczystego brzegu morskiego.

Podział ze względu na temperaturę wody

Akwarium tropikalne

Ryby i inne organizmy wodne zamieszkujące tego typu akwarium pochodzą z ciepłych rejonów świata. Konieczne jest zatem ogrzewanie wody. Zdecydowana większość akwariów reprezentuje właśnie ten rodzaj.

Akwarium nieogrzewane i zimnowodne

W akwarium nieogrzewanym można trzymać niektóre egzotyczne gatunki ryb, na przykład kardynałki i złote rybki. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej, więc nie ma potrzeby instalowania w akwarium grzałki.

Typowe akwarium zimnowodne przeznaczone jest dla organizmów żywych pochodzących ze strefy umiarkowanej i chłodnej. By zapewnić im odpowiednie warunki do życia, konieczne może okazać się schładzanie wody, przynajmniej w zimie.

Podział ze względu na obsadę akwarium

Akwarium towarzyskie

Mieszkańcy akwarium towarzyskiego pochodzić mogą z różnych rejonów świata i z różnych środowisk, na przykład z Ameryki Południowej i z Azji, z jezior i rzek, pod warunkiem, że będą się wzajemnie tolerowały. Nie da się na przykład trzymać drapieżnych pielęgnic z małymi rybami z rodziny kąsaczowatych.

Wystrój takiego akwarium jest całkowicie dowolny, byle tylko ryby się w nim dobrze czuły. Dopuszczalne są takie elementy dekoracji, jak ceramiczne zamki, plastikowe skrzynie ze skarbami i nurek wypuszczający bąbelki powietrza.

Akwarium kontynentalne

Akwarium kontynentalne jest właściwie odmianą akwarium towarzyskiego, tyle że jego mieszkańcy, ryby i rośliny, pochodzą z jednego kontynentu, na przykład z Azji.

Aranżacja wnętrza akwarium jest w zasadzie dowolna, ale może wiązać się w jakiś sposób z wybranym kontynentem, na przykład naśladować wygląd pałacowych ogrodów chińskich cesarzy lub eukaliptusowych lasów Australii.

Akwarium biotopowe

Akwarium biotopowe ma jak najwierniej odwzorowywać fragment jakiegoś środowiska naturalnego, na przykład lasy namorzynowe Wschodniej Afryki.

Wystrój takiego zbiornika musi ściśle odzwierciedlać wybrany fragment natury. Nie ma w nim miejsca na takie gadżety, jak porcelanowe figurki. Oczywiście, ryby i rośliny również muszą pochodzić z tego środowiska.

Akwarium gatunkowe

Akwarium gatunkowe przeznaczone jest wyłącznie dla jednego gatunku ryb, któremu akwarysta stara się stworzyć jak najlepsze warunki życia.

Podział ze względu na przeznaczenie akwarium

Akwarium dekoracyjne

Akwarium dekoracyjne ma być po prostu ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Do tej grupy możemy właściwie zaliczyć wszystkie rodzaje akwariów, poza zbiornikami hodowlanymi.

Akwarium hodowlane

Jest to zbiornik, w którym ryby przystępują do tarła lub w którym dorastają małe rybki. Akwarium tarliskowe nie musi być dekoracyjne.

Przy jego urządzaniu względy estetyczne schodzą na drugi plan. Najważniejsze jest to, by stworzyć rybom najlepsze warunki do rozrodu. Wystrój może być bardzo skromny. Czasami ogranicza się do jednej rośliny w doniczce lub warstwy torfu na dnie.

Akwarium roślinne

Akwarium roślinne służy do hodowli roślin. Ryby i inne wodne zwierzęta są tu wyłącznie dodatkiem. Ideą akwarium roślinnego jest stworzenie pięknego wodnego ogrodu, w którym wszystkie rośliny harmonizują ze sobą i uzupełniają się wzajemnie.

Istnieje kilka szkół urządzania takiego zbiornika. Najbardziej popularne są akwaria holenderskie i akwaria w stylu Amano.

Oczywiście akwaria roślinne zawsze możemy zaliczyć do któregoś z wcześniej opisanych rodzajów. Z pewnością zawsze są to zbiorniki dekoracyjne. I zwykle towarzyskie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karp koi

W ciepłych porach roku w oczkach wodnych można trzymać złote rybki. Najbardziej jednak popularnym gatunkiem w nich hodowanym jest karp koi. Środowisko naturalne karpi koi Karpie koi zaliczane są do...

Czytaj więcej
Jak podjąć decyzję, które zwierzę wybrać dla dziecka?

Prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy nasza pociecha zaczyna upominać się o wprowadzenie do mieszkania nowego członka rodziny. Najlepiej z futerkiem, lubiącego się bawić i przytulać, znającego różne sztuczki...

Czytaj więcej
Mechaniczne filtry do akwarium

Filtracja mechaniczna jest podstawowym rodzajem filtracji w akwarystyce. Stosuje się ją w każdym zbiorniku, a służy ona do usunięcia stałych cząstek, np. resztek pokarmu, drobin mułu, szczątków roślin, itd. Zanim...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram