Szynszyla to gryzoń o niezwykle delikatnym układzie pokarmowym i specyficznych wymaganiach żywieniowych. Podstawą jej jadłospisu są produkty bogate w włókno pokarmowe, takie jak zioła czy gałązki drzew. Jednak nawet gryzoń o tak wyjątkowych gustach nie pogardziłby jakimś dobrym przysmakiem. Od czasu do czasu warto urozmaicić jego dietę, a przy okazji zafundować pupilowi nieco frajdy.
Jakie przysmaki można podawać szynszylom?
Prawidłowemu żywieniu naszych domowych pupili warto poświecić maksimum uwagi, ponieważ to od tego w dużej mierze zależy długość oraz jakość ich życia. Stan zdrowia, kondycja i samopoczucie - wszystko to warunkuje odpowiednia dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze. Warto wiedzieć, że poza podstawową karmą możemy podawać naszym pupilom zdrowe przysmaki, które urozmaicą i wzbogacą ich dietę.
Wybierając przysmaki dla szynszyli skupiajmy się na składzie produktów oraz ich pochodzeniu. Jedzenie gryzonia powinno być zdrowe i naturalne, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków. Na wolności szynszyle żywią się głównie ziołami oraz gałązkami drzew, unikajmy zatem składników, które nie są właściwe ich naturalnej diecie, na przykład mąki, cukru, zbóż czy orzechów.
W sklepach zoologicznych Kakadu » bez trudu znajdziemy w nich szereg zdrowych produktów, stworzonych z myślą o szynszylach. Co mamy do wyboru?
Gałązki i kora drzew
W naturalnych warunkach szynszyle żywią się gałązkami wielu drzew. Jest to pokarm wartościowy ze względu na zawartość włókna pokarmowego, ale również użyteczny, gdyż pomaga w ścieraniu zębów. Do drzew i krzewów jadalnych dla szynszyli zaliczają się jabłoń, czarna porzeczka, gruszka, dzika róża, jarzębina, osika, wiąz oraz winorośl. Jest to jeden z najzdrowszych przysmaków, jakie możemy zafundować naszemu pupilowi, a przy tym chrupanie drewnianej gałązki sprawi mu nie lada frajdę.
Suszone zioła, liście i kwiaty
Innym, godnym polecenia przysmakiem dla naszych gryzoni są suszone gałązki ziół lub liście i kwiaty niektórych roślin. Sklepy zoologiczne Kakadu dodały do swej oferty produkty tego typu, dzielące się na jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Te pierwsze to paczki składające się z jednego tylko rodzaju ziół, natomiast drugie stanowią mieszankę, skomponowaną z kilku czy nawet kilkunastu gatunków roślin. W ich skład najczęściej wchodzą popularne zioła, takie jak babka lancetowata, melisa, mięta czy pokrzywa.
↓ SUSZONE MIESZANKI ZIÓŁ DLA SZYNSZYLI ↓
Jest też kilka roślin, które szczególnie posmakują naszej szynszyli, a przy tym wywrą pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu gryzonia. Chociażby cykoria podróżnik, która pobudza apetyt, usprawnia proces trawienia, a ponadto poprawia stan zębów gryzonia. Szynszyle uwielbiają również suszone płatki dzikiej malwy, które poza wyśmienitym smakiem, posiadają także walory prozdrowotne. Doskonałym smakołykiem i źródłem witamin dla szynszyli są także suszone kwiaty nagietka. Roślina zawiera zestaw wielu witamin, wspomagających odporność gryzonia, działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Okazjonalnym przysmakiem może być również korzeń mniszka lekarskiego, który obniża poziom glukozy we krwi i oczyszcza organizm. Nie należy jednak z nim przesądzać, ponieważ działa moczopędnie.
Suszone owoce i warzywa
Warto wiedzieć, że szynszyle powinny jeść wyłącznie pokarm w formie wysuszonej. Sok ze świeżych owoców lub warzyw mógłby skończyć się poważnym rozstrojem żołądka. Nawet suszone produkty wprowadzamy do diety gryzonia stopniowo i w niewielkich ilościach.
↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓
Warzywa i owoce są niezastąpionym źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Większość szynszyli szczególnie przepada za owocami dzikiej różny, które wspomagają pracę nerek, wątroby oraz przewodu pokarmowego. Dzika róża odznacza się również wysoką zawartością witaminy C, B1 oraz B2, A, E i K, zatem przysmak ten powinien na stałe zagościć w diecie naszych podopiecznych. Innymi owocami, które bez przeszkód możemy podawać pupilowi są jabłka, gruszki, banany, marchew, porzeczki, dynia czy maliny. Gotowe mieszanki suszonych warzyw i owoców znajdziemy w sklepach zoologicznych Kakadu. Przed zakupem nie zapomnijmy jednak dokładnie przeanalizować składu i upewnić się czy warzywa pochodzą z ekologicznych upraw.
↓ KOLBY DLA SZYNSZYLI ↓
Kolby dla gryzoni
Kolba, czyli drewniany patyczek oklejony dookoła przeróżnymi smakołykami. W zależności od wybranego smaku mogą być to suszone warzywa i owoce, zioła, orzechy czy nawet płatki kwiatów. Wszystkie gryzonie lubią takie kolby, ich ogryzanie sprawia im dużo radości, a co więcej umożliwia ścieranie zębów. Niestety z przekąskami tego rodzaju nie należy przesadzać, ponieważ niektóre z nich są zbyt kaloryczne. Na taki przysmak możemy pozwolić szynszyli nie częściej niż raz w miesiącu. Wybierając kolbę dla pupila zawsze upewniajmy się, czy aby na pewno przeznaczona jest dla szynszyli, a nie dla chomika lub świnki morskiej.
↓ POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl