Sklep online
Sklep online

Przysmaki dla królika

Jak wzbogacić dietę królika, tak aby nie wprowadzać do niej zbędnych kalorii? Doskonałym urozmaiceniem jadłospisu naszych uszatych ulubieńców są rozmaite przysmaki i smakołyki. Ich zadaniem jest nie tylko przełamanie monotonii w żywieniu, ale również dostarczanie zwierzakowi dodatkowej porcji witamin i składników odżywczych. Zobaczmy, co może być przysmakiem dla królika oraz jak odróżnić wartościowy smakołyk od tego niezdrowego i kalorycznego.

Prawidłowe żywienie królika

W rozpieszczaniu pupila nie ma absolutnie nic złego, pod warunkiem, że wybieramy zdrowe smakołyki, będące naturalnym uzupełnieniem króliczej diety. Aby dowiedzieć się, co może być takim przysmakiem, warto najpierw zastanowić się z czego powinna składać się prawidłowa dieta naszego ulubieńca. Pamiętajmy, że króliki to ściśli roślinożercy, a jadłospis domowych ulubieńców powinien odpowiadać naturalnej diecie zwierzaków żyjących na wolności. A zatem podstawą żywienia naszego uszatego podopiecznego są trawa, liście, zioła, gałązki i kora drzew, a także warzywa. Czy wymienione pokarmy mają jakąś wspólną cechę? Owszem, wszystkie są niskokaloryczne i zawierają dużo włókna pokarmowego. Niewielka zawartość kalorii w pożywieniu sprawia, że króliki pobierają pokarm nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby. Tylko w ten sposób mogą zaspokoić potrzeby swojego organizmu, a przy okazji ścierać stale rosnące zęby. Z kolei włókno poprawia pracę układu trawiennego, nawadnia treść pokarmową i usprawnia jej przesuwanie przez przewód pokarmowy.

Jakie zatem powinny być przysmaki dla królika? Również niskokaloryczne. Zbyt duża zawartość kalorii sprawi, że pokarm szybciej nasyci pupila. Najedzony królik nie będzie miał ochoty na podgryzanie siana czy gałązek (sprawdź, jakie siano wybrać dla królika KLIK). Ewentualne konsekwencje to przede wszystkim otyłość oraz nieprawidłowe ścieranie się zębów, prowadzące do przerostu korzeni lub powstawania ropni.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓

Co może być przysmakiem dla królika?

Chcąc sprawić przyjemność pupilowi, wystarczy poczęstować go chrupiącymi gałązkami drzew. To smaczny i zdrowy przysmak, a odzieranie gałązki z kory sprawia królikowi dużo frajdy. Naszym ulubieńcom możemy podawać bez obaw gałązki drzew owocowych, na przykład jabłoni oraz gruszy, a także wierzby, topoli, leszczyny lub jesionu.

Ciekawym dodatkiem do jadłospisu mogą być także kwiaty, takie jak stokrotka, nagietek, jaśmin, fiołek, miecznik czy słonecznik. Dietę pupila warto urozmaicać również różnorodnymi ziołami i roślinami łąkowymi. Królikowi bez wątpienia posmakują liście mniszka lekarskiego, mięty i malin, a także koniczyna, koper, szałwia, pokrzywa, rozmaryn, żywokost, melisa, koper czy rzeżucha.

↓ SUSZONE MIESZANKI ZIÓŁ DLA KRÓLIKA ↓

W roli przysmaku dla królika doskonale sprawdzą się również warzywa. Tych jednak podajemy nieco mniej, a każde nowe warzywo wprowadzamy do jadłospisu powoli i stopniowo. Przewód pokarmowy ulubieńca musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do wszelkich nowości. Co można bezpiecznie podać pupilowi? Przede wszystkim nać i korzeń marchwi lub pietruszki, paprykę, seler, ciemną kapustę oraz cykorię. Od czasu do czasu i w niewielkich ilościach możemy poczęstować królika szpinakiem i jarmużem.

A co z owocami? Króliki oczywiście bardzo lubią owoce, niestety zawierają one dużo węglowodanów. Zbyt wiele owoców w diecie pupila może powodować tycie oraz namnażanie się szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym, co często kończy się biegunką i odwodnieniem. W związku z tym owoce zdecydowanie nie nadają się na stały element jadłospisu, ale od czasu do czasu można je podać, na przykład w formie nagrody. Króliki przepadają na jabłkami, bananami, melonami, brzoskwiniami, gruszkami, malinami i truskawkami. Taki przysmak z pewnością przypadnie im do gustu.

↓ SUSZONE WARZYWA I OWOCE DLA KRÓLIKA ↓

Gotowe smakołyki dla królika

W sklepach zoologicznych Kakadu » znajdziemy szeroki wybór różnorodnych przysmaków dla królików. Mogą to być dropsy, kolby, chrupki oraz rozmaite mieszanki nasion, ziaren i ziół. Króliki wprost przepadają za przysmakami tego rodzaju. Nic dziwnego, ponieważ są to produkty bardzo smaczne i atrakcyjne dla naszych uszatych podopiecznych. Niestety wiele spośród przysmaków tego typu jest niezwykle kaloryczna.

W związku z tym, gotowe przysmaki można podawać królikom w bardzo niewielkich ilościach, na przykład raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, by wybierać produkty jak najbardziej naturalne, bez cukru i sztucznych dodatków.

Czego nie należy podawać królikowi?

Na liście przysmaków zakazanych dla królika znajdują się przede wszystkim produkty przeznaczone dla ludzi. Czekolada, krakersy, ciastka czy cukierki mogą śmiertelnie zaszkodzić pupilowi. Do niezdrowych produktów zaliczają się również pestki oraz nasiona owoców, skórki cytrusów, rabarbar, a także cebula, czosnek, por oraz wszystkie rodzaje fasoli.

↓ CIASTKA I DROPSY DLA KRÓLIKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Duże i małe zwierzęta domowe dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?

Niemal każde dziecko wcześniej czy później zaczyna marzyć o domowym pupilu. Sympatyczny gryzoń, rozgadana papuga czy rozbrykany czworonóg mogą wnieść do życia malucha mnóstwo radości. Kontakt ze zwierzętami wpływa też...

Czytaj więcej
Niedobór witaminy C u świnek morskich

Pożywienie świnek morskich powinno zawierać wszystkie niezbędne im do życia substancje. Znajdują się wśród nich witaminy. To duża grupa różnych związków chemicznych, które uczestniczą w licznych procesach metabolicznych. Jedną z...

Czytaj więcej
Wyprawka dla koszatniczki

Te sympatyczne zwierzątka pochodzą z Ameryki Południowej. Są wyjątkowo towarzyskie i sympatyczne, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli gryzoni. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele akcesoriów dla koszatniczek, z których...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram