Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowe żywienie jest warunkiem długiego i zdrowego życia ptasich podopiecznych. Pokarm dla ptaków powinien być smaczny i urozmaicony, i oczywiście dostosowany do wymagań trzymanego gatunku.
Gotowe pokarmy dla ptaków dostępne w sklepach zoologicznych to zwykle mieszanki ziaren
Mieszanka ziaren zbóż stanowi podstawę diety ziarnojadów, takich jak kanarki, papużki faliste i mewki japońskie. W ich skład wchodzą głównie różne gatunki prosa. Ponadto owies, kanar, murzynek, konopie, mak, słonecznik i inne nasiona, ewentualnie orzechy.
Oczywiście skład pokarmu zależy od gatunku ptaka. Kanarek nie będzie jadł orzechów, które są ulubionym przysmakiem wielu dużych i średnich papug.
Mieszankę ziaren można przygotowywać samemu, jednak o wiele prościej jest kupić gotową. Zwłaszcza, że wielu producentów pokarmów dla ptaków wzbogaca swoje produkty o inne składniki, np. owoce i zioła.
W każdy sklepie zoologicznym można dostać tzw. kolby dla ptaków. Ich głównym składnikiem są ziarna zbóż, ale mogą zawierać także rozmaite dodatki: owoce, miód, orzechy, itd.
Większość ptaków, szczególnie papugi, bardzo chętnie je kolby, ponieważ im smakują. Należy tylko pamiętać o tym, że kolby nie mogą być podstawą ptasiej diety. Niestety, są bardzo kaloryczne i nie zawierają wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Nazwa „proso senegalskie” jest myląca, ponieważ z proso senegalskie z prosem ma niewiele wspólnego, jest tylko jego dalekim krewnym. Właściwa nazwa gatunkowa brzmi: włośnica ber. W klepach dostępna jest głównie w postaci całych kłosów.
Proso senegalskie jest doskonałym urozmaiceniem diety. Przede wszystkim dlatego, że ptaki mają możliwość wyłuskiwania ziaren z kolb, co zapewnia im dodatkowe zajęcie. Życie w klatce jest jednak monotonne i każda „rozrywka” jest na wagę złota.
Słonecznik jest składnikiem wielu mieszanek dla papug. Jest dobrym i chętnie jedzonym przez ptaki pokarmem, wysoko kalorycznym niestety. Dlatego nie powinien być podstawą wyżywienia, ale tylko dodatkiem.
Tak jak słonecznik, orzechy są bardzo kaloryczne, dlatego powinny być traktowane jako urozmaicenie diety. Należą do ulubionym przysmaków większości średnich i dużych papug.
Dla wielu gatunków miękkojadów, np. gwarków, owoce są podstawowym składnikiem diety. Mogą być również cennym dodatkiem dla kanarków, papużek falistych, zeberek i innych ziarnojadów. Najlepsze są oczywiście owoce świeże, ale niektóre ptaki chętnie jedzą także suszone.
Marchewka, kukurydza, brukselka, natka pietruszki, seler, buraki i inne warzywa również warto włączyć do ptasiej diety. Warzywa są pożywne i bogate w składniki odżywcze.
Cennym dodatkiem do codziennej diety są różnego rodzaju zioła dla ptaków. Można je podawać świeże albo suszone.
Ugotowane na twardo jajka podaje się wielu ptakom w okresie rozmnażania. Są niezwykle bogate w składniki pokarmowe, ale i kaloryczne. Dlatego poza okresem lęgowym ptaki powinny dostawać je tylko od czasu do czasu.
Nektar jest podstawowym pokarmem na przykład lorys, nektarników i kolibrów. Można go kupić w sklepach zoologicznych w postaci proszku, który rozrabia się z wodą. To bardzo pożywny pokarm, ale szybko się psuje, dlatego trzeba podawać go w małych porcjach, dwa lub trzy razy dziennie.
Miód jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze. Wiele ptaków, nawet ziarnojadów, chętnie go zjada, można go więc im podawać, byle niezbyt często.
Żywy pokarm to przede wszystkim owady i ich larwy, ale także myszy i inne drobne kręgowce. Jednak w amatorskich hodowlach rzadko trzyma się ptaki wymagające większej od świerszczy zdobyczy.
Generalnie żywy pokarm nie jest często podawany. Zwykle dodatek białka zwierzęcego, który jest dla wielu gatunków niezbędny w okresie gniazdowania, podawany jest w postaci gotowanych jajek. Tylko najbardziej wymagającym ptakom, np. niektórym astryldom, konieczne jest podawanie owadów i ich larw w okresie rozmnażania, a takim miękkojadom, jak kolibry i nektarniki, także w codziennej diecie.
Poza wymienionymi możemy naszym podopiecznym podawać wiele innych pokarmów.
Wiele ptaków chętnie zjada np. biały ser, chleb a nawet gotowany makaron, niektóre nie gardzą nawet kawałkiem słoniny lub mięsa. Nawet papugi, które w zasadzie są roślinożerne, mogą przyzwyczaić się do jedzenia mięsa.
Jednakże poza nielicznymi wyjątkami, nie wskazane jest podawanie ptakom takiego pokarmu. Odrobina białego sera lub chleba od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale mięso może.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdrowie i długość życia naszych papug w dużej mierze zależy od ich prawidłowego żywienia. Ptaki karmione niewłaściwie, szybko mogą stać się otłuszczone lub cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych. Czym...
Dłuższe rozstanie z ukochanym zwierzakiem to dla wielu osób ostateczność. Wizja opuszczonego milusińskiego skutecznie nie pozwala cieszyć się z upragnionego wyjazdu. Najlepszym rozwiązaniem często wydaje się zabranie pierzastego ulubieńca w...
Decydując się na zakup ptasiego przyjaciela pragniemy, by cieszył nas swoim towarzystwem jak najdłużej. Powinniśmy zatem wybrać osobnika silnego i zdrowego. Czy możemy to zrobić, jeśli nie jesteśmy lekarzami weterynarii?...