Sklep online
Sklep online

Pielęgnacja i żywienie suki w ciąży

Ciąża u psa trwa około 9 tygodni. Przez cały ten okres musimy zapewnić suce szczególnie troskliwą opiekę. Od niej zależy bowiem nie tylko zdrowie przyszłej matki, ale i jej dzieci. Bardzo istotną rolę w tej opiece odgrywa właściwe żywienie.

Pielęgnacja suki w ciąży

W pierwszej fazie ciąży, od zapłodnienia do zagnieżdżenia się zarodków, jej objawy są dla nas praktycznie niezauważalne. Niektórzy piszą co prawda o porannych mdłościach, jednak ich występowanie wydaje się być niezbyt częste. Nie potrafimy więc jednoznacznie określić, czy doszło do zapłodnienia.

Aktywność suki w tym okresie pozostaje niemal bez zmian. Nie ma zatem potrzeby ograniczać jej spacerów. Wręcz przeciwnie, lekki wysiłek pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji fizycznej. Dlatego pozwalamy jej swobodnie biegać, rezygnując jedynie z forsownych ćwiczeń.

Tak naprawdę jednak o dobrą kondycję naszego psa powinniśmy dbać przez cały rok, szczególną uwagę zwracając na utrzymanie prawidłowej masy cała. Otłuszczone samice mogą mieć bowiem problemy z wydaniem na świat potomstwa.

W czwartym tygodniu od krycia możemy już bezpiecznie wykonać badanie USG, które potwierdzi ciążę oraz pozwoli określić liczbę rozwijających się płodów.

Cały czas pamiętamy, by zapewniać naszej pupilce odpowiednią dawkę ruchu. Uważamy jednak, by nie doznała żadnych urazów mechanicznych. Biorąc ją na ręce również uważamy, by nie uciskać brzucha.

W piątym tygodniu ciąży warto już zacząć przygotowywać posłanie lub kojec, w którym odbędzie się poród. Mamy co prawda jeszcze sporo czasu, ale powinniśmy pozwolić przyszłej matce zapoznać się z porodówką. Musi się w niej przecież czuć bezpiecznie. Kojec lub legowisko dla psa stawiamy w miejscu ustronnym, ciepłym, odizolowywanym od przeciągów. Pamiętajmy jednak, by mieć do niego łatwy dostęp, na wypadek, gdyby trzeba było udzielić pomocy rodzącej matce.

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się śluzowate upławy z dróg rodnych, co jest zjawiskiem normalnym. Chyba, że wydzielina ma brzydki zapach, albo z dróg rodnych wydostaje się ropa. Koniecznie musimy się wówczas skontaktować z lekarzem weterynarii.

Pod koniec ciąży, około ósmego tygodnia warto naszą sukę odrobaczyć, by zabezpieczyć szczenięta przed ewentualnym zakażeniem pasożytami wewnętrznymi psów. Lepiej jednak nie robić tego na własną rękę, tylko pod czujnym okiem weterynarza. Generalnie przez cały okres ciąży, podawanie suce wszelkich leków koniecznie powinniśmy z nim konsultować!

W ostatnim tygodniu ciąży możemy przystrzyc sierść na brzuchu i wokół dróg rodnych u suki długowłosej. Musimy też sami się przygotować, przyszykowując czyste ręczniki, prześcieradła, sterylne nożyczki do przecięcia pępowiny (jeśli suka nie będzie w stanie zrobić to sama) i nitkę do jej obwiązania.

Żywienie suki w ciąży

Właściwe żywienie suki w ciąży odgrywa szczególną rolę w opiece nad nią. Jej dieta musi być pełnowartościowa i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Idealnym rozwiązaniem jest karmienie suki gotową suchą karmą dobrej jakości, która zapewni jej wszystko, czego potrzebuje.

W pierwszym trymestrze ciąży nie musimy stosować jakiejś szczególnej diety, choć niektórzy zalecają, by przez kilka dni po kryciu podawać przyszłej matce pokarm o dużej zawartości białka, co ma korzystnie wpływać na zagnieżdżanie się zarodków w macicy. Generalnie jednak w tym okresie wystarczy jej zwykła karma bytowa, taką jaką jadła dotychczas. Nie ma potrzeby również zwiększać ilości pokarmu.

Dopiero około czwartego tygodnia przechodzimy na karmę dla szczeniąt i suk w ciąży. Stopniowo, w miarę jak suka przybiera na wadze, zwiększając jej ilość.

Masa ciała przyszłej matki zaczyna wzrastać od piątego tygodnia. Zdarza się jednak, że w tym okresie część suk traci apetyt, co jednak nie zagraża szczeniętom. Nie trzeba zatem zmuszać zwierzaka do jedzenia, choć nie zaszkodzi podsuwać mu różnych smakołyków. Apetyt zresztą szybko wraca, a brzuch zaczyna się coraz bardziej zaokrąglać.

Ilość zjadanego pokarmu wzrasta znacznie dopiero w ostatnim trymestrze ciąży, na który przypada najszybszy rozwój płodów. W tym okresie dzienną porcję karmy dla psów lepiej jest również rozłożyć na cztery, pięć posiłków, ponieważ rosnące płody uciskają na żołądek, utrudniając jednorazowe zjadanie dużej dawki pożywienia.

Jeśli dieta naszej suki składa się głównie z dobrej jakości suchej karmy, zwykle nie istnieje potrzeba podawania jej preparatów witaminowo-mineralnych. Taka konieczność zachodzi tylko w wyjątkowych sytuacjach oraz przy karmieniu psa tzw. domowym jedzeniem. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, by podawanie wszelkich suplementów diety konsultować z lekarzem weterynarii. Nadmiar tych składników jest tak samo groźny dla zdrowia przyszłej matki i jej dzieci, co ich niedobór!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak nauczyć psa aportować?

Aportowanie to jedna z pierwszych sztuczek, jakich właściciele chcą nauczyć swojego pupila. To doskonała forma zabawy, zapewniająca psu odpowiednią dawkę ruchu, a przy okazji umacniająca więź między nim a właścicielem....

Czytaj więcej
Co robić, by pies nie wył, kiedy zostaje sam w domu?

Zabawki dla psa kup w e-sklepie Kakadu » Wyjący pies to prawdziwe utrapienie. Dla sąsiadów, którzy nie są w stanie tego znieść, dla właściciela – bo musi słuchać ich nieustających...

Czytaj więcej
Szelki dla maltańczyka

Smycz to obowiązkowa część psiej wyprawki. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele różnorakich modeli tego podstawowego akcesorium. Najwięcej pytań wzbudza jednak kwestia tego, czy smycz występować powinna w pakiecie z...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram