Sklep online
Sklep online

Pielęgnacja i żywienie psa seniora

Psi senior wymaga bardzo troskliwej opieki. Nie ma już tej kondycji, którą posiadał za dni swojej młodości. Jest mniej aktywny i woli swoje ciepłe posłanie niż długie spacery z opiekunem.

Jak psy się starzeją?

Psy starzeją się w różnym tempie. Ma to przede wszystkim związek z ich wielkością. Psy ras małych najpóźniej wkraczają w wiek starczy, mniej więcej około 9-12 roku życia. Psy ras średnich zaczynają się starzeć, gdy skończą 7-9 lat. Najszybciej starzeją się psy ras dużych i olbrzymich, osobnik 6-8 letni już uważany jest za starego. Oczywiście istnieją również różnice indywidualne, które wynikają z różnic genetycznych, przebytych chorób, itd. Duże znaczenie ma opieka, jaką pies był otaczany przez całe życie oraz żywienie.

Pierwsze oznaki starzenia trudno jest czasami zauważyć. Mimo upływających lat nasz pies nadal wydaje się młody i sprawny. Jednak w jego organizmie już zachodzą procesy związane z wiekiem. Sierść starszego psa matowieje i rzednie, a pewnego dnia ze zdziwieniem zauważamy, że posiwiał mu pysk. Jakby nieco wolniej się też poruszał, nieco więcej śpi i nie biegnie już tak chętnie na spacery.

Z wiekiem organizm psa zaczyna nieco szwankować. Jego mięśnie i stawy nie pracują już tak sprawnie, dlatego chód staje się sztywniejszy i wolniejszy. Do tego dochodzi mniejsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, co sprawia że zwierzę znacznie szybciej się męczy.

Zmysły starszego psa słabną, dlatego gorzej widzi i słyszy. Osłabienie słuchu czy wzroku u naszego pupila może być początkowo zupełnie dla nas niezauważalne, ponieważ doskonale zna on na pamięć rozkład mieszkania i najbliższej okolicy domu i porusza się „na czuja”.

Apetyt starszego psa, przynajmniej początkowo może nie ulegać zmianie. A jednak, mimo że je tyle samo, co zwykle, może przybierać na wadze. Zmienia się bowiem jego metabolizm, no i zwierzę mniej się porusza.

Opieka nad psim seniorem

Wraz z postępującymi zmianami w zachowaniu i zdrowiu psa zmianie musi ulec nasza dotychczasowa opieka nad nim.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że psi senior potrzebuje więcej spokoju. Umieśćmy jego legowisko w miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Zadbajmy, by było mu ciepło i przytulnie.

Wszelkie nowości, które u szczeniaka budzą zainteresowanie, psiego staruszka zwykle tylko denerwują. Trzeba zatem ograniczyć zmiany w jego życiu. Nie zmuszajmy również psa do intensywnych zabaw. Z drugiej jednak strony bardzo ważne jest, by utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej. Regularne spacery i zabawy są więc nadal konieczne.

Zimą i przy brzydkiej pogodzie spacery będziemy musieli z czasem ograniczyć. Stary pies szybciej marznie i jest podatny na schorzenia stawów, którym chłód i deszcz bardzo szkodzi. Być może będziemy zmuszeni sprawić naszemu pupilowi ciepłe ubranko dla psa, które będzie go chroniło.

Troska o zdrowie psa seniora

Zmiany w zachowaniu i wyglądzie starzejącego się psa następują powoli i są naturalnymi objawami procesu starzenia. Nasze obawy powinny wzbudzać jednak wszelkie gwałtowne zmiany, np. utrata zdolności poruszania się, nagła apatia, czy zachowania agresywne. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym staje się wówczas konieczna, ponieważ zmiany te mogą być objawem choroby.

Generalnie z wizytami u weterynarza nie należy przesadzać. Starszy pies potrzebuje bowiem spokoju, a odwiedziny w gabinecie weterynaryjnym i badania lekarskie zwykle są dla psa bardzo stresujące. Co nie znaczy, że opieka weterynaryjna nad psim seniorem nie jest konieczna.

Regularne badania kliniczne umożliwią wykrycie ewentualnej choroby w jej wczesnym stadium, a tym samym szybsze podjęcie leczenia i jego większa skuteczność. Przynajmniej raz w roku warto zatem wykonać psu ogólne badanie zdrowia, zrobić morfologię krwi i analizę moczu, czy prześwietlić klatkę piersiową.

Oczywiście nie zapominamy o doraźnych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak szczepienia, odrobaczanie i kontrola uzębienia. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ zęby starszego psa są słabsze i podatne na osadzanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej całego organizmu.

Żywienie psa seniora

Bardzo ważną sprawą w profilaktyce geriatrycznej jest właściwe żywienie. Z wiekiem wzrasta u psów zapotrzebowanie na białko. Powinno być łatwo przyswajalne, a zatem pochodzić z jak najlepszego źródła. Dieta starszego psa powinna zawierać również odpowiednią ilość minerałów i witamin oraz związki opóźniające procesy starzenia.

U psów w podeszłym wieku zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. Z wiekiem bowiem metabolizm słabnie a aktywność maleje. Zatem karma powinna być mniej kaloryczna, czyli przede wszystkim musi być nisko tłuszczowa.

Dobrym rozwiązaniem w żywieniu starszych psów jest podawanie im suchej karmy dla psich seniorów. Dobrej jakości karma dla starszego psa jest doskonale zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Musimy tylko pamiętać, by była dostosowana do wielkości naszego psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy karmy dla psów ras małych, karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych oraz karmy dla psów ras olbrzymich.

Odpowiednie żywienie i właściwa opieka nad psim staruszkiem pozwoli nam długo utrzymać go w dobrej kondycji i zdrowiu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Mokra karma dla starszego psa

Wybór między suchą, a mokrą karmą wielu właścicielom spędza sen z powiek. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj pożywienia ma swoje plusy i minusy, każdorazowo rozważać powinniśmy je zaś, mając...

Czytaj więcej
Dlaczego pies szczeka?

Jedne psiaki szczekają prawie non stop i w kółko mają coś do powiedzenia, inne są raczej milczące i tylko od czasu do czasu zakomunikują coś światu. Wiele zależy od charakteru,...

Czytaj więcej
Odżywki do włosów dla psów

Odżywka do włosów dla psa wydaje się być luksusem, który przeciętnemu zwierzakowi jest całkowicie zbędna. Nie zupełnie tak jest. Dobrej jakości odżywka poprawia wygląd futra, ułatwia jego rozczesywanie, itd. W...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram