Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kot domowy może dożyć dwudziestu lat, a nawet więcej. Oczywiście mówimy o tych futrzakach, które mają szczęście posiadać własnego człowieka i otoczone są troskliwą i mądrą opieką. To ile lat będziemy cieszyli się towarzystwem naszego kociego przyjaciela zależy w dużej mierze od nas. Koci emeryt wymaga specjalnych względów oraz zrozumienia dla jego starczych przypadłości.
Trudno jest jednoznacznie określić wiek, w którym kot zaczyna się starzeć. Wpływa bowiem na to to wiele czynników. Między innymi predyspozycje genetyczne i przebyte choroby. Niebagatelne znaczenie ma jednak opieka, jaką otaczamy naszego pupila przez całe jego życie. Dobrze odżywiony i zadbany dziesięcioletni domowy pieszczoch może być w lepszej kondycji niż jego trzyletni dziko żyjący kuzyn. Niemniej jednak już u ośmioletniego kota rozpoczynają się procesy, które nieuchronnie prowadzą do starości
Dobrze utrzymane koty długo zachowują sprawność fizyczną i psychiczną. Czasem aż trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z kocim emerytem, tyle w nim wigoru i chęci do zabawy. Przychodzi jednak moment, gdy zauważamy, że nasz kot wolniej się porusza, nie skacze już tak chętnie na najwyższe szafki i spędza więcej czasu śpiąc. Jego sierść matowieje a oczy tracą dawny blask. Słabnie słuch, wzrok i węch. Może również obrastać w sadełko, co związane jest ze zmianami hormonalnymi oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną.
Wraz z wiekiem spada nie tylko kocia aktywność ruchowa, ale również jego ciekawość świata. Staruszek nie spieszy się już tak, by zbadać każdą nową rzecz w swoim otoczeniu, jak to zwykle czynią kocie młodziki. Wręcz przeciwnie, wszelkie zmiany mogą go już tylko denerwować.
Jeśli jesteśmy opiekunami kociego seniora w miarę możliwości postarajmy się nie wywracać domu do góry nogami, np przeprowadzając generalny remont. Nie wskazane jest również sprowadzanie staremu kotu młodego towarzysza, „żeby się rozerwał w młodym towarzystwie”. Młodzik będzie tylko staruszka irytował i zburzy jego poukładane życie.
Stary kot potrzebuje spokoju, dlatego jego legowisko ustawiamy w miejscu ustronnym. Koniecznie ciepłym i osłoniętym od przeciągów – przecież w pewnym wieku jest się bardziej podatnym za przeziębienia.
Opieka nad starym kotem powinna wiązać się z regularną kontrolą jego stanu zdrowia. Organizm kociego emeryta nie pracuje już tak sprawnie. Zwierzę może cierpieć na przewlekle choroby nerek, choroby układu krążenia, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, choroby jamy ustnej, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, choroby nowotworowe.
Być może będzie trudno nam zauważyć symptomy choroby, a zwłaszcza odróżnić je od typowych zmian związanych z wiekiem. Niestety kot nie powie nam, że go coś boli. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy naszemu kotu zrobić badania krwi i moczu. Dzięki temu będziemy wstanie wstanie wykryć chorobę zanim pojawią się jej widocznie objawy i poddać kota leczeniu.
Nasz niepokój powinny wzbudzić wszelkie gwałtowne zmiany w zachowaniu kota. Spadek apetytu, nagłe problemy z poruszaniem się, trudności w oddawaniu moczu i kału, apatia lub zachowanie agresywne.
Bardzo istotną rolę w opiece nad starym kotem odgrywa żywienie. Koci senior ma całkiem inne potrzeby żywieniowe niż młode czy dorosłe zwierzę. Jego dieta powinna być bogata w białko oraz w przeciwutleniacze takie, jak witamina E, witamina C, selen czy beta-karoten, które opóźniają procesy starzenia.
Pożywienie starszego kota musi być lekkostrawne, ponieważ jego układ pokarmowy nie funkcjonuje już tak sprawnie. Powinno być też niskokaloryczne, że względu na zwiększoną tendencję do tycia. Niestety u kota w bardzo podeszłym wieku może wystąpić spadek masy ciała związany z utratą tkanki tłuszczowej. Musimy wówczas zwiększyć kaloryczność posiłków naszego pupila.
Doskonałym rozwiązaniem problemów z żywieniem starszego kota jest podawanie mu karmy dla kocich seniorów, którą możemy kupić w każdym sklepie zoologicznymi. Rzecz jasna, powinna być to karma bardzo dobrej jakości, która zapewnia pełnowartościowe, zdrowe posiłki. Pod warunkiem, że nasz kot ma jeszcze na tyle zdrowe zęby, że jest wstanie ją pogryźć. Jeśli nie, będziemy musieli zapewnić mu bardziej miękkie pożywienie.
Sucha karma z wyższej półki jest na tyle pełnowartościowym pokarmem, że zwykle nie ma potrzebny uzupełniania diety seniora o suplementy diety dla kotów, chyba że takie będzie zalecenie weterynarza.
Dorosłe zwierzę nie potrzebuje mleka do życia, ale może być ono miłym urozmaiceniem jego diety. Lepiej jednak kupować specjalne mleko dla kotów, które pozbawione jest laktozy.
Zdrowa i odpowiednia do wieku kota dieta oraz troskliwa opieka opóźni procesy starzenia i odwlecze to, co nieuniknione.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecia: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Tak. Koty niewychodzące z domu nudzą się często i to zazwyczaj w sposób, który robi się trudny do wytrzymania dla właściciela. Miauczą, gryzą, drapią, chodzą krok w krok za człowiekiem,...
Koty są bardziej wrażliwe od psów, dlatego nie powiśmy stosować dla nich kosmetyków do pielęgnacji futra przeznaczonych wyłącznie dla psów. Istnieje jednak grupa produktów, wyprodukowanych z myślą o obydwu gatunkach...
Co to są karmy dietetyczne dla kotów? Jakie karmy dietetyczne są dostępne na rynku? Czym różnią się bytowe karmy dietetyczne od karm weterynaryjnych? Pojęcie karmy dietetycznej dla kota nie jest...