Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pielęgnacja kotów po kastracji podobna jest zasadniczo do opieki nad zwierzętami niewykastrowanych. Jedyna istotna różnica dotyczy żywienia.
Właściciele kocurków decydują się na wykonanie tego zabiegu głównie ze względu na intensywny zapach moczu niewykastrowanego samca. W przypadku kotek zaś powodem kastracji są zwykle uciążliwe, powtarzające się wielokrotnie w ciągu roku ruje.
Generalnie jednak każdy kot, który nie jest przeznaczony do hodowli powinien być wykastrowany. Przede wszystkim dlatego, by nie zwiększać liczby niechcianych kociąt.
Żywienie kotów po kastracjii powinno różnić się nieco od karmienia kotów niewykastrowanych. Koty po tym zabiegu mają spowolniony metabolizm, co jest związane ze zmianami hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.
Koty kastrowane mają więc mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich posiłki nie powinny być zbyt kaloryczne. Oznacza to przede wszystkim niską zawartość tłuszczu. Nasze futrzaki czerpią energię głównie z białek. Tłuszcz jest niejako zapasowym jej źródłem i jeśli jest go zbyt wiele odkłada się w tkance podskórnej.
Rzecz jasna, dieta każdego kota powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Niektóre kastraty, szczególnie młode, wykazują bardzo dużą aktywność fizyczną, inne zaś są leniwe i większość czasu poświęcają na sen. Każde z nich wymaga zatem nieco innej karmy dla kotów.
Na świecie i w naszym kraju coraz więcej zwolenników zyskuje tzw. wczesna kastracja, czyli zabieg przeprowadzany u bardzo małych kociąt, nawet dwumiesięcznych. Nie powinno się im podawać karmy dla kotów kastrowanych, ponieważ te przeznaczone są dla zwierząt dorosłych, które zakończyły już swój rozwój, nie dostarczają więc rosnącemu kociakowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.
Tak małe futrzaki powinny otrzymywać zwykłą karmę dla kociąt. Na rynku zoologicznym pojawiła się już specjalna karma dla kastrowanych kociąt, ale można ją podawać zwierzętom, które skończyły 6 miesięcy.
Odrębnym problemem jest ochrona układu moczowego u kotów kastrowanych. Choć nie ma pewności, że to zabieg kastracji jest tego bezpośrednią przyczyną, to jednak u kotów po tym zabiegu statystycznie częściej występuje syndrom urologiczny.
Syndrom urologiczny związany jest z wytrącaniem się w przewodach moczowych kryształów fosforanu amonowo-magnezowego i szczawianu wapnia. Procesowi temu sprzyja nieodpowiednie pH moczu, zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe.
Dobrej jakości karma dla kastrata powinna więc z jednej strony zawierać odpowiednie proporcje minerałów, z drugiej zaś związki utrzymujące pH moczu na właściwym poziomie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle energicznymi zwierzakami, które niemal bez przerwy się poruszają. Mają więc spore zapotrzebowanie na energię. Z drugiej jednak strony trzeba pilnować, by nie przybrały zbytnio na...
Domowe mruczki znakomicie zdają sobie sprawę z tego, co sprawia im prawdziwą przyjemność. Często wystarczy więc podpatrzeć kocie zwyczaje, by wiedzieć, czym tak naprawdę uszczęśliwić możemy naszego zwierzaka. Oto lista...
Nie wszystkie koty mruczą. Przeważająca część to robi, ale zdarzają się i takie osobniki, które po prostu nie wydają z siebie mruczenia i już. Nie ma powodów do niepokoju. To...