Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pająki wzbudzają w ludziach rozmaite emocję, od strachu po zachwyt. Należy jednak przyznać, że są to zwierzęta niezwykle, doskonale przystosowane do środowiska życia i wspaniali łowcy. Nić pajęcza od dawna stanowi przedmiot badań naukowców, jest bowiem bardziej wytrzymała niż stalowe liny.
Pająki zamieszkują niemal wszystkie środowiska na całym świecie, poza Antarktydą.
Pokryte szczecinkami ciało pająków składa się z dwóch części: głowotułowia i odwłoka.
Głowotułów tworzy zrośnięta z tułowiem głowa. Na spodniej stronie znajduje się sześć par odnóży, z których tylko cztery ostatnie używane są do chodzenia. Pierwszą parę odnóży stanowią szczękoczułki. To właśnie w nich znajdują się ujścia gruczołów jadowych. Druga para odnóży to tak zwane nogogłaszczki. Służą do różnych celów, samce używają ich na przykład w trakcie kopulacji.
Odwłok stanowi większą część ciała pająka. To właśnie tu mieści się większość narządów wewnętrznych, w tym także serce. Na końcu odwłoka znajdują się kądziołki przędne, czyli gruczoły wytwarzające nić pajęczą.
Obcując z nimi zawsze należy zachować ostrożność. Co prawda, tylko nieliczne gatunki dysponują jadem zabójczym dla człowieka, ale każde ukąszenie pająka może być bardzo bolesne. Jednak gdy jest się uczulonym na ich jad, każde ukąszenie może być tragiczne w skutkach. Wśród hodowanych gatunków są takie, które bez problemu można brać do ręki, jak i takie, które atakują człowieka przy każdej próbie zbliżenia się do nich.
Polują z zasadzki, choć nie wszystkie używają wytwarzanych przez siebie sieci jako pułapek. Sieć może być na przykład rozpostarta wokół kryjówki. Schowany pająk przy pomocy swych odnóży odbiera każde, nawet najmniejsze drgania sieci. Gdy tylko ofiara jej dotknie, natychmiast wyskakuje z kryjówki i chwyta zdobycz.
Terrarium nie musi być duże, ponieważ zwierzęta te nie należą do ruchliwych. Większość czasu spędzają w ukryciu, w oczekiwaniu na zdobycz. Wystrój terrarium zależy od hodowanego gatunku. Pająki naziemne hoduje się w terrariach niskich, ale o proporcjonalnie dużej powierzchni dna. Jako podłoże stosuje się najczęściej włókna kokosowe lub torf, jedynym elementem wystroju może być kawałek korzenia. Z kolei gatunki nadrzewne wymagają terrarium wysokiego, wyposażonego w konary do wspinania.
Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska. Jedynie w okresie godowym dochodzi do krótkiego spotkania dwóch płci, ale nawet wówczas samiec, który zwykle jest mniejszy i słabszy do samicy, zmuszony jest stosować rozmaite sztuczki, by nie zostać zjedzony przez wybrankę swojego serca.
Rozmnażanie w niewoli nie jest łatwe, ponieważ samica, która nie jest jeszcze gotowa do rozrodu może potraktować samca jak zdobycz. Jaja składane są do utworzonych z pajęczej sieci kokonów. Samice niektórych gatunków opiekują się złożonymi przez siebie jajami do chwili wyklucia się młodych.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pająki to bardzo zręczni uciekinierzy – chwila nieuwagi lub niedopatrzenie ze strony opiekuna wystarczą, aby stawonogi udały się na długą wędrówkę. Wiele osób nawet nie przypuszcza, że któryś z sąsiadów...
Przejdź do e-sklepu Kakadu » „Chciałbym zapytać o to, jak opiekować się patyczakami? Co dawać im do jedzenia w zimie? Niedługo mam mieć patyka i trochę się jeszcze gubię w...
Spotkanie z ptasznikiem może nie należeć do najprzyjemniejszych, zwłaszcza wtedy, gdy przybysz taki znienacka zaskoczy nas w naszym własnym domu. Niestety sytuacji takiej nie możemy wykluczyć. Coraz więcej osób hoduje...
"Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska." - Poleciłbym dodać, że niektóre gatunki nadają się do trzymania w grupie ;)(np. H.incei, H.villosella, większość z rodzaju Poecilotheria spp.)