Sklep online
Sklep online

Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium

Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium są nierozerwalnie ze sobą związane. Wiele źródeł światła stosowanych w terrarystyce jednocześnie zapewnia zwierzętom niezbędne ciepło. Podobnie jest w naturze.

W naturze źródłem energii jest słońce. Wytwarza trzy rodzaje promieniowania, które nas w tym przypadku interesują:

  • promieniowanie widzialne, czyli światło,
  • promieniowanie podczerwone, czyli cieplne,
  • promieniowanie ultrafioletowe, w skrócie UV.

Promieniowanie widzialne, czyli światło

Generalnie światło jest niezbędne zwierzętom ponieważ stymuluje wiele ważnych procesów życiowych. Jednakże zapotrzebowanie na światło jest różne u różnych gatunków.

Pod tym względem zwierzęta podzielić możemy przede wszystkim na:

  • aktywne w nocy,
  • aktywne w dzień.

Siłą rzeczy te pierwsze mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na światło niż te drugie. Nie oznacza to, że terrariów z gadami nocnymi nie trzeba w ogóle oświetlać. Wręcz przeciwnie, brak oświetlenia w terrarium w nienaturalny sposób wydłużyłby czas ich aktywności, co odbiłoby się na ich zdrowiu. W wielu ogrodach zoologicznych w pomieszczeniach ze zwierzętami nocnymi stosuje się odwrócony cykl dobowy: by zwiedzający mogli oglądać je w pełnej aktywności terraria oświetla się tzw. lampami nocnymi, w nocy zaś włączane jest pełne oświetlenie. Czyli z dnia robi im się noc, a z nocy dzień.

W naszej strefie klimatycznej czas oświetlenia i jego natężenie zmienia się również w cyklu rocznym. W zimę dzień jest krótki a światła mało, latem zaś długi a światła dużo. To właśnie skracanie się dnia na jesieni jest dla gadów i płazów sygnałem do zapadnięcia w sen zimowy. Inaczej jest w strefie równikowej, gdzie dzień trwa mniej więcej tyle samo co noc przez cały rok.

Promieniowanie podczerwone, czyli cieplne

Wszystkie zwierzęta hodowane w terrariach należą do organizmów zmiennocieplnych. Oznacza to, że temperatura ich ciała uzależniona jest od otoczenia. Dlatego w ich przypadku szczególnie ważne jest utrzymanie temperatury w terrarium na optymalnym poziomie.

Bardzo ważne jest by temperatura w terrarium nie była w każdym jego punkcie identyczna. Zwierzęta muszą mieć możliwość dowolnego przemieszczania się z cieplejszych rejonów w chłodniejsze, i na odwrót, w zależności od swoich potrzeb.

W tym celu w jednym kącie terrarium urządzamy wysepkę ciepła. Zawieszamy żarówkę lub promiennik podczerwieni, a pod nim umieszczamy płaski kamień, półkę lub duży konar, na których zwierzę będzie mogło leżeć, wygrzewając się.

Temperatury w naturze również nie są stałe. Zmieniają się na przykład w cyklu dobowym. W ciągu dnia są wyższe (najwyższe w południe), a w nocy niższe. Widać to szczególnie na pustyniach, gdzie temperatura w nocy spada nierzadko poniżej zera.

Temperatury zmieniają się również w cyklu rocznym, przy czym największe różnice obserwujemy w naszej strefie klimatycznej, w tropikach roczne wahania temperatur są raczej niewielkie.

Montując ogrzewanie w terrarium powinniśmy uwzględnić dobowe i roczne wahania temperatury, jakie zachodzą w środowisku, z którego pochodzi hodowany przez nas gatunek.

Oczywiście temperatura w terrarium powinna być regularnie kontrolowana. Służą do tego celu specjalne termometry terrarystyczne.

Promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie UV)

To ostatnie, choć w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, w odpowiednich dawkach jest niezbędne dla pewnych procesów zachodzących w żywych organizmach, np. przy syntezie witaminy D3. Wyróżnia się kilka rodzai promieniowania ultrafioletowego, ale dla nas ważne są w tej chwili tylko UVA i UVB.

Dla wielu zwierząt terraryjnych promieniowanie UV jest niezbędne do życia.

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Ściółka Konopna dla małych zwierząt

Miło nam poinformować, że sklepach zoologicznych Kakadu pojawił się nowy produkt. Jest nim Ściółka Konopna dla małych zwierząt. Dostępna w dwóch wersjach: z dodatkiem i bez dodatku eukaliptusa. Ta rewelacyjna...

Czytaj więcej
Uzdatniacze wody dla żółwi wodnych

Woda jest naturalnym środowiskiem żółwi wodnych. Chlor i metale ciężkie zawarte w wodzie kranowej są szkodliwe dla ludzi, a co dopiero mówić o zwierzęciu, które większość swojego życia spędza w...

Czytaj więcej
Podłoża do terrarium

Odpowiednio dobrane podłoże nie tylko ma pomagać w utrzymaniu w terrarium czystości. Przede wszystkim, razem z elementami dekoracji, skałkami, korzeniami, roślinami, powinno tworzyć środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego, takiego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram