Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Czy nasze domowe czworonogi mają jakiekolwiek powody do stresu? Mogłoby się wydawać, że wygodne posłanie i miska pełna smakołyków zapewniają im spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Niestety okazuje się, że psy odczuwają stres i niepokój równie mocno, co ludzie. Jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest noc sylwestrowa, kiedy to psu wyjątkowo trudno znieść dobiegający zewsząd huk. Zobaczmy, jak możemy pomóc pupilowi przetrwać wybuchy sztucznych ogni.
Petardy i fajerwerki towarzyszące sylwestrowej zabawie to tylko jeden z wielu czynników, wywołujących niepokój naszego czworonoga. Często to my sami, przez nieuwagę, narażamy naszych ulubieńców na zupełnie niepotrzebny stres. Niestety niektórych nerwowych sytuacji, takich jak remont, wizyta u weterynarza czy wspomniany już sylwester, nie da się uniknąć. Warto zatem wiedzieć, jak możemy pomóc naszemu psu w takich chwilach (sprawdź, jak możesz ograniczyć stres u zwierzaka KLIK).
Na rynku pojawiło się wiele preparatów mających uspokajać psy w sytuacjach szczególnie dla nich stresujących. Do wyboru mamy, na przykład środki farmakologiczne, zmniejszające napięcie oraz nadpobudliwość. Pamiętajmy jednak, że podawanie takich preparatów bez konsultacji z weterynarzem może wywołać więcej szkody niż pożytku.
W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju preparaty, skomponowane na bazie naturalnych substancji. Mowa tu o feromonach, wydzielanych samoistnie przez wszystkie zwierzęta. Substancje te mają wiele właściwości, mogą znacząco wpłynąć na zachowanie czworonoga, a także służyć jako środek komunikacji pomiędzy dwoma osobnikami. Feromony wydzielane przez psie mamy działają uspokajająco i relaksująco, nie tylko na szczenięta, ale również na każdego innego psa, w każdym wieku.
Wspominane feromony posłużyły specjalistom do stworzenia specjalnych akcesoriów, mających oddziaływać na emocje i zachowanie naszego pupila. Jednymi z ciekawszych tego typu produktów, są obroże uspokajające. Nasączone są one tymi samymi feromonami, które wydziela suka pragnąc uspokoić swoje szczenięta. Substancje uwalniają się z obroży nieprzerwanie, przez 30 dni od momentu jej rozpakowania. Feromony równoważą emocje psa, uspokajają go i pozwalają się zrelaksować. Eliminują nadpobudliwość oraz wszystkie możliwe zachowania destrukcyjne.
Poleca się je psom z lękiem separacyjnym, tym, które głośno szczekają, gdy zostają same, niszczą przedmioty lub załatwiają się w domu (dowiedz się więcej o lęku separacyjnym KLIK). Obroża sprawdzi się również podczas wizyty u weterynarza, w czasie podróży samochodem lub w trakcie burzy.
Stres u psa może objawiać się na wiele, różnych sposobów. Pamiętajmy, że symptomy oraz ich natężenie zależą w dużej mierze od charakteru i ułożenia danego czworonoga. Do najczęściej spotykanych oznak, świadczących o nadmiernym stresie należą nerwowość i apatia. Pies może chować się po kątach, zupełnie tracąc chęć do zabawy czy jedzenia. Nierzadko zdarzają się biegunki oraz wymioty. Zestresowane czworonogi zwykle mają przyspieszony oddech oraz spocone łapy. Kompulsywne wylizywanie łap, również często obserwowane, może prowadzić nawet do samookaleczeń w postaci wyłysień lub uszkodzeń naskórka. Wiele psów pod wpływem stresu zachowuje się w sposób obsesyjny i destrukcyjny. Mogą, na przykład powtarzać wciąż tę samą czynność lub zjadać rzeczy niejadalne, takie jak kamienie, a nawet własne odchody.
Strach pojawia się kiedy zwierzę znajduje się w sytuacji wyjątkowo dla niego stresującej i nie jest zdolne do poradzenia sobie z nią. Dobrym przykładem jest noc sylwestrowa i witanie Nowego Roku. Pies nie wie skąd biorą się głośne wybuchy, nie jest w stanie zlokalizować ich źródła, ani zrozumieć ich przyczyny. Zwierzę słyszy jedynie dobiegający zewsząd huk petard i fajerwerków. A pamiętajmy, że nasz pupil ma znacznie czulszy słuch niż my i tak głośny hałas odczuwa niemalże jak fizyczny ból. W takiej sytuacji pies rzeczywiście może się bać.
Jak rozpoznać strach? Zalękniony pies z pewnością będzie próbował schować się w jakimś ciemnym, ustronnym miejscu. Wiele czworonogów ogarniętych strachem ma rozszerzone źrenice, a czasem też ślinotok. Pupil może również wyć, skomleć lub szczekać.
Obroże uspokajające to niezwykle przydatne akcesoria, które pomogą naszym pupilom przeżyć spokojne wszystkie trudne i stresujące chwile. Jeśli nasz pupil wyjątkowo nerwowo reaguje na sylwestrowe fajerwerki, warto pomyśleć o tego typu produkcie. Co jeszcze możemy zrobić dla naszego ulubieńca? Przede wszystkim, jeśli pies ma ochotę zaszyć się w jakiejś kryjówce, pozwólmy mu na to. Nie wyciągajmy go na siłę, nie przywołujmy do siebie. Jeśli sami wybieramy się na zabawę, zamknijmy wszystkie okna i zasłońmy je roletami. Warto również zostawić włączone radio lub telewizor, które choć trochę zagłuszą hałasy. Nie zapomnijmy też o misce wody i ulubionych zabawkach pupila.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gdy dni stają się ciepłe i słoneczne, wiele osób zaczyna myśleć o opuszczeniu domowych pieleszy i wyruszeniu w podróż. Zwiedzanie nowych miejsc i wypoczynek na łonie przyrody mogą być doskonałą...
Zdarzają się sytuacje, kiedy to życie pod jednym dachem z ukochanym czworonogiem staje się bardzo utrudnione. Może to być, na przykład cieczka lub utrata kontroli nad pęcherzem, ogółem sprawy kłopotliwe...
Dla niektórych właścicieli spacer z czworonogiem jest tylko przykrym obowiązkiem. Warto jednak spojrzeć na to z nieco innej perspektywy, w końcu wspólna przechadzka może być doskonałą okazją do zabawy z...