Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pierwszą obrożę dla psa z reguły nabywamy, gdy ten jest jeszcze małym szczeniakiem. Z zakupem tym nie ma zresztą co zwlekać – im szybciej nauczymy pupila chodzić na smyczy, tym lepiej! Dla komfortu zwierzaka koniecznie zadbać musimy jednak o to, by wybrana dla niego obroża była wygodna, bezpieczna i dobrze dopasowana.
W pierwszych tygodniach życia szczeniaki nie opuszczają domowego zacisza, ani swej matki. Więc nawet, gdy wybranego pupila przywieziemy już do własnego mieszkania, zapewnić musimy mu okres ochronny. Weterynarze radzą, aby małe psiaki nie wychodziły na spacery przed zakończeniem szczepień ochronnych. Dopiero dwa tygodnie po podaniu ostatniego zastrzyku, a więc zazwyczaj około 12 tygodnia życia, nasz milusiński może rozpocząć poznawanie świata.
Nauka chodzenia na smyczy jest dla psa niemałym wyzwaniem. W związku z tym, trening możemy rozpocząć już w domu, najlepiej dwa tygodnie przed tym wielkim dniem. Niezbędny będzie jednak do tego zakup odpowiedniej smyczy i obroży (przeczytaj więcej o tym, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy KLIK).
Pierwszy rok życia to czas, w którym nasz mały pupil rośnie jak na drożdżach. Warto mieć ten fakt na uwadze podczas wyboru obroży. Kupowanie na zapas nie zda egzaminu – z pewnością będzie ona za duża, za ciężka i niewygodna dla zwierzaka. Nasz mały czworonóg zdecydowanie szybciej przyzwyczai się do dobrze dopasowanego i lekkiego modelu.
Mały psiak posiada bardzo delikatną szyję i gardło, a do tego zupełnie nie potrafi jeszcze poruszać się na smyczy. W tej sytuacji najlepszą, a przede wszystkim najbezpieczniejszą opcją będzie szeroka obroża. Zbyt wąski pasek okalający gardziel może przy nagłych ruchach podduszać czworonoga.
Zakładanie obroży może okazać się nieco skomplikowanym zadaniem. Chcąc uniknąć nerwów i niepotrzebnego stresowania pupila, warto więc wybrać taki model, który szybko i łatwo się zapina. Zabawa z klamrami na tym etapie nie jest najlepszym pomysłem. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast obroża wyposażona w zapięcia zatrzaskowe.
Niezależnie od tego, na jaki model obroży dla szczeniaka się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by regularnie kontrolować jej rozmiar. Między szyję, a obrożę powinniśmy swobodnie włożyć dwa palce. Nie możemy pozwolić na to, żeby materiał zbyt ściśle przylegał do szyi zwierzaka.
Obroża dla szczeniaka to akcesorium, z którego psiak korzysta na co dzień. Naszemu maluchowi od początku powinniśmy więc uzmysłowić, że ubieranie jej wcale nie jest wielkim wydarzeniem. Początkowo obrożę na szyję zwierzaka zakładać możemy na chwilę, w kolejnych dniach czas ten sukcesywnie należy wydłużać. Nagroda w formie smakowitej przekąski podczas każdego treningu jest jak najbardziej wskazana. Małe co nieco wręczajmy jednak pupilowi wówczas, gdy obrożę ma już na sobie. Nagradzanie go na koniec, po oswobodzeniu szyi, zupełnie mija się z celem.
Dorosłym psiakom po powrocie ze spaceru zazwyczaj nie ściągamy obroży. W przypadku szczeniaków lepiej ją zdjąć. Zwierzak hasając swobodnie po domu może z łatwością zahaczyć nią o meble, a tym samym zrobić sobie krzywdę.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niezaspokojona ciekawość szczeniaków bywa bardzo kłopotliwa, zwłaszcza że „narzędziem badawczym”, którego używają, są ich zęby. Pogryzione buty, rozszarpane na strzępy książki, czy dziura w skórzanym fotelu to nie jest widok,...
Moda nie dotyczy tylko ludzi, ale także domowych zwierzaków, w tym rzecz jasna kudłaczy. W końcu wychodzą codziennie na minimum 3 spacery, więc zawsze są oglądane, podziwiane i zauważane. Zwierzak,...
W każdym sklepie zoologicznym znajdziemy pokaźny dział z psimi smyczami. Wybór tego podstawowego akcesorium, wbrew pozorom, nie jest aż tak prostą sprawą – wiele różnorakich aspektów warto wziąć tu pod...