Sklep online
Sklep online

Obroża dla psa czy szelki - co lepsze?

Kiedy decydujemy się na posiadanie psa, musimy liczyć się z koniecznością zaopatrzenia go w niezbędne przybory. Jednak pełna miska, wygodne legowisko i szereg zabawek, to nie wszystko. Niezbędne są również akcesoria spacerowe, takie jak smycz i… no właśnie, szelki czy obroża? Co będzie najlepsze dla pupila i co wybrać, by wspólne spacery były bezpieczne oraz przyjemne?

Co jest bezpieczniejsze, szelki czy obroża?

Niestety, bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno szelki, jak i obroże mają swoich wiernych zwolenników. Na temat obu akcesoriów krąży także wiele pogłosek, zwłaszcza o ich domniemanej szkodliwości dla zdrowia psa. Wielu właścicieli twierdzi, że szelki mogą powodować nadmierny ucisk na klatkę piersiową psa, naruszyć żebra, a nawet być przyczyną odstających łopatek. Inni wskazują na szereg niebezpieczeństw, wynikających z noszenia obroży. Wedle ich opinii obroża, uciskając tchawicę psa, zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu.

Tak wiele sprzecznych informacji może wywołać niezły mętlik w głowie. Co zatem wybrać, aby naszemu ukochanemu pupilowi nie stała się żadna krzywda? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że prawidłowo dobrana obroża czy szelki nie stanowią dla psa żadnego niebezpieczeństwa. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, musimy dokładnie zmierzyć psa i wybrać model idealnie dopasowany do jego gabarytów. Poza wielkością czworonoga powinniśmy zwrócić uwagę również na jego temperament i spacerowe nawyki. Weźmy pod uwagę również to, do jakiego celu szelki czy obroża będą używane. Chodzi nam jedynie o spokojne spacery po parku, a może intensywne treningi lub bieg przy rowerze? To wszystko ma ogromne znaczenie przy wyborze właściwego akcesorium.

Kiedy pies powinien nosić szelki?

Zarówno szelki, jak i obroża będą dobrym wyborem, pod warunkiem, że dobierzemy je do wielkości psa, jego temperamentu i charakteru spacerów. Jest jednak wiele sytuacji, w których szelki sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż obroża. Po pierwsze szelki dla psa są zwyczajnie wygodniejsze niż obroża. Zwierzęcia nic nie uciska, ani nie uwiera, przez co czuje się bardziej komfortowo. Szelki poleca się szczególnie rasom psów o delikatnej budowie szyi i kręgów szyjnych, takich jak Yorki (przeczytaj więcej na temat szelek dla Yorków ) lub psom lubiącym ciągnąc podczas spacerów. Jedne i drugie narażone są na otarcia szyi lub bolesny ucisk na tchawicę.

Szelki doskonale sprawdzą się również do uprawiania sportów w towarzystwie pupila. Pies noszący szelki może biegać razem z nami lub obok naszego roweru.

Jak dobrać szelki dla psa?

Wybierając szelki dla pupila powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód szyi u nasady oraz szerokość klatki piersiowej w jej najszerszym miejscu. Równie ważna jest szerokość pasków. Ogólna zasada mówi, że im większy pies, tym szersze powinny być paski. Dla dużego psiaka wybierajmy szelki z paskami o szerokości co najmniej 4cm. Dla małych ras paski te powinny być odpowiednio cieńsze. Unikajmy także wszelkiego rodzaju dodatkowych ozdób, mogących utrudniać pupilowi chodzenie lub powodować otarcia. Warto wybrać szelki podszyte miękkim polarem albo filcem. Będą one jeszcze wygodniejsze i nie spowodują żadnych otarć czy odparzeń.

Kiedy pies powinien nosić obrożę?

Obroża sprawdzi się podczas szkolenia psa, na przykład ucząc pupila chodzenia przy nodze. Prowadząc trening z posłuszeństwa, warto zdecydować się na obrożę, która daje lepszy kontakt psa z przewodnikiem i umożliwia korektę zachowań i postawy zwierzęcia.

Obroże lepiej nadają się również dla dużych i silnych ras psów, nad którymi trudniej zapanować. Szelki nie dają nam wystarczającej kontroli nad dużym, podekscytowanym zwierzakiem, który szaleje na widok kota czy innego psa. Dzięki obroży łatwiej jest odwrócić uwagę szarpiącego się czworonoga i skierować ją na coś innego.

Jak wybrać obrożę dla psa?

Kupując obrożę koniecznie musimy znać obwód szyi psa. Nie bez znaczenia jest także wielkość czworonoga. Obowiązuje tu ta sama zasada, co w przypadku szelek – im większy pies, tym szersza obroża. Chodzi tu o prawidłowe rozłożenie nacisku na szyję psa, w przypadku, gdy zwierzę zacznie się szarpać albo ciągnąc na spacerze. Małym psom powinna odpowiadać obroża o szerokości około 2cm. Natomiast obroże dla psów średnich i dużych mają od 2,5cm do 4, a nawet 5cm długości.

Wybierając sprzęt powinniśmy pamiętać, że to my odpowiadamy za komfort i bezpieczeństwo psa. Zwracajmy uwagę na materiał oraz jakość wykonania sprzętu. Nie warto kupować rzeczy, które już na pierwszy rzut oka wydają się mało solidne i wytrzymałe. Dla dobra ulubieńca lepiej zainwestować w akcesoria dobrej jakości, które zapewnią mu maksimum bezpieczeństwa i wygody.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Dlaczego psy liżą rany człowieka?

Lizanie ran to zachowanie zupełnie naturalne dla czworonogów. Co ciekawe, psy równie chętnie zabierają się do wylizywania ran własnych, co i ludzkich. Co to może znaczyć? Czy pies powinien lizać...

Czytaj więcej
Wilczak czechosłowacki – charakter, cena, opis rasy

Wilczak czechosłowacki jest jedną z zaledwie dwóch uznanych przez FCI ras wywodzących się bezpośrednio od wilka. Powstała ona ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim, co do dziś wzbudza sporo...

Czytaj więcej
Podróżny pojnik do butelek dla psów

Prezentujemy absolutną nowość na polskim rynku zoologicznym. Praktyczne i wygodne w użyciu pojniki dla psów BeviQui. Idealne na krótkie i długie spacery z pupilem pojniki BeviQui mają postać niewielkich rozmiarów...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram