🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Nierozłączka czerwonoczelna jest najbardziej popularnym gatunkiem nierozłączek. Można je kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym. Nie są wymagające i występują w kilku odmianach barwnych.
Nierozłączka czerwonoczelna pochodzi z Afryki.
Nierozłączki czerwonoczelne dorastają do około 16 cm długości. Jak wszystkie gatunki nierozłączek mają krótkie ogony i mocne duże dzioby.
Polska nazwa tego gatunki wzięła się z czerwonego zabarwienia ich czoła. Czerwone jest również ich podgardle. Poza tym ich ciało jest zielone.
W niewoli wyhodowano liczne odmiany barwne, z których najbardziej popularna jest odmiana lutino.
Papużki te żyją około 10 lat.
Ptaki te są łatwe w hodowli. Po aklimatyzacji można je trzymać nawet w wolierze ogrodowej. Oczywiście w ciepłe miesiące roku.
Nierozłączki czerwonoczelne są bardzo towarzyskie i nie powinny być trzymane pojedynczo. Najczęściej hoduje się je w parach. Jeśli hodujemy je w grupach, każdej parze powinniśmy zapewnić przynajmniej jedną budkę lęgową. Wszystkie budki wieszamy na tej samej wysokości, otworami wejściowymi skierowanymi w tę samą stronę. W innym wypadku ptaki będą się o nie kłóciły.
Nierozłączki łączą się w pary na całe życie i są monogamiczne. Nie jest jednak prawdą, że owdowiały ptak umiera z tęsknoty za swoim partnerem. Może bowiem ponownie „wstąpić w związek małżeński”. Niemniej jednak „małżonkowie” są ze sobą bardzo silnie związani. Zawsze starają się być blisko siebie i często muskają się dziobami.
Podstawowym pożywieniem jest pokarm dla nierosłączek i innych małych papug. Dodatkowo podajemy owoce, warzywa i zieleninę.
Nierozłączki budują i wyściełają gniazda, dlatego musimy im dostarczyć odpowiedni materiał: gałązki z drzew liściastych, trawy, piórka, a nawet papier (ale nie zadrukowany).
Rozróżnienie płci jest trudne, jeśli jednak uda się nam dobrać parę i zapewnimy naszym podopiecznym dobre warunki, z pewnością doczekamy się potomstwa, ponieważ ptaki te łatwo przystępują do lęgów. Samica wysiaduje jaja przez 23 dni, a pisklęta opuszczają gniazdo po 42 dniach.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis
Gatunek: Agapornis roseicollis (nierozłączka czerwonoczelna)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Hodowla nimf nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Ptaki te lubią ludzkie towarzystwo i należą do przyjemnych domowych kompanów. Posiadanie jednego skrzydlatego pupila to jednak zupełnie co innego niż zakup pary...
Zdrowie i długość życia naszych papug w dużej mierze zależy od ich prawidłowego żywienia. Ptaki karmione niewłaściwie, szybko mogą stać się otłuszczone lub cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych. Czym...
Wesoła i ruchliwa kakadu różowa nie sprawia większych problemów w hodowli, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednią opiekę. Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata. Środowisko naturalne kakadu różowej...
ILĘ KOSZTUJĘ ALLEKSANDRETTA