Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nierozłączki czarnogłowe nie są kłopotliwymi domownikami. Niestety, w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem. Pamiętajmy o tym i nie kupujmy ptaków niewiadomego pochodzenia, mogły bowiem paść ofiarą kłusowników i pochodzić z przemytu. Wszystkie nierozłączki czarnogłowe, dostępne w sprzedaży muszą posiadać świadectwo legalnego pochodzenia – CITES.
Nierozłączki czarnogłowe pochodzą z Tanzanii w Afryce. Mieszkają w lasach i parkach.
Nierozłączki czarnogłowe są niewielkimi ptakami, dorastającymi do 14 cm długości. Ciało ich jest zielone z żółtą piersią. Charakterystyczną cechą jest czarne upierzenie głowy, skąd wzięła się nazwa tego gatunku. Dziób jest intensywnie czerwony.
Nierozłączki czarnogłowe żyją około 10 lat.
Nierozłączki czarnogłowe są ptakami bardzo towarzyskimi i w naturze żyją w dużych grupach. Z tej przyczyny nie powinniśmy hodować pojedynczych osobników. Najczęściej trzymane są parami, ale w dużych wolierach można hodować całą grupę.
Są to ptaki łagodne, choć między poszczególnymi parami może dochodzić do sprzeczek, których głównym powodem jest rywalizacja o miejsce na gniazdo. Dlatego hodując grupę tych ptaków należy dostarczyć im przynajmniej tyle budek lęgowych ile mamy par, a najlepiej po dwie budki na parę. W budce ptaki nie tylko wysiadują jaja, ale również chętnie nocują.
Powinniśmy zapewnić naszym nierozłączkom sporej wielkości klatkę dla ptaków, ponieważ są bardzo ruchliwe. Oczywiście możemy wypuszczać je również z klatki. Musimy tylko pamiętać, by zasłonić okna i lustra, ponieważ mogłyby się o nie porozbijać. W okresie letnim możemy trzymać te ptaki w wolierze zewnętrznej.
Nierozłączki można oswoić, choć wymaga to sporej cierpliwości, ptaki bowiem koncentrują swoją uwagę na sobie nawzajem i człowiek nie jest im potrzebny do szczęścia.
Podstawowym pożywieniem nierozłączki czarnogłowej jest pokarm dla małych papug. Dodatkowo podajemy owoce, warzywa i zieleninę.
Nierozłączki czarnogłowe chętnie przystępują do lęgów. Są jedynymi z niewielu papug, które budują wewnątrz budki gniazdo, wykorzystując do tego korę z drzew. Dlatego w okresie lęgowym powinniśmy zapewnić im dostęp do nieokorowanych gałązek z drzew liściastych. Po wykluciu pisklęta pokryte są czerwonym puchem.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis
Gatunek: Agapornis personatus syn. Agapornis personata (nierozłączka czarnogłowa)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Aleksandretty przeważnie nie są kłopotliwymi członkami rodziny. Jeśli zapewni im się odpowiednie warunki życia, przez długie lata mogą cieszyć człowieka swoim towarzystwem. Istnieje szesnaście gatunków aleksandrett, z których najbardziej popularna...
Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków...
Hodowla nimf nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Ptaki te lubią ludzkie towarzystwo i należą do przyjemnych domowych kompanów. Posiadanie jednego skrzydlatego pupila to jednak zupełnie co innego niż zakup pary...