Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Świnka morska to roślinożerny gryzoń, który w naturze żywi się głównie rozmaitymi gatunkami traw oraz ziół. Zapewnienie pupilowi tak różnorodnej roślinnej diety w warunkach domowych nie zawsze jest możliwe, dlatego z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju gotowe karmy dla świnek morskich. Która z nich jest najlepsza? Jakie cechy powinna spełniać odpowiednia karma dla świnki morskiej?
Świnki morskie to jedne z najbardziej lubianych i najchętniej hodowanych gryzoni w naszych domach. Ich pielęgnacja i utrzymanie nie sprawiają większego problemu, choć warto pamiętać, że i te zwierzaki mają konkretne wymagania w kwestii żywienia. Dieta świnki morskiej musi obfitować przede wszystkim we wspomagający proces trawienia błonnik roślinny oraz witaminę C, na którą gryzonie wykazują dosyć duże zapotrzebowanie.
Uważa się, że podstawowym elementem jadłospisu świnki morskiej powinno być sianko », ze względu na dużą zawartość błonnika oraz jego korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Ponadto podgryzanie chrupiącego sianka sprawia świnkom przyjemność, a przy tym pozwala ścierać stale rosnące zęby. W diecie gryzonia nie powinno zabraknąć także wysokiej jakości karmy w postaci mieszanki lub granulatu. Produkty te wytwarza się z części roślin, ziół, warzyw oraz owoców, będących źródłem niezbędnych witamin oraz minerałów.
↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju gotowe pokarmy dla świnek morskich, dostępne w formie mieszanek oraz granulatów. Kupując taki produkt warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Pamiętajmy, że udział zbóż i ziaren w karmie dla świnki powinien być jak najmniejszy. W przeciwieństwie do innych gryzoni, takich jak chomiki, świnka morska w naturze wybiera raczej zielone części roślin, trawy oraz zioła, a zboża stanowią jedynie niewielki dodatek do jej jadłospisu. W warunkach domowych powinno być więc podobnie. Im mniej zbóż w karmie, tym lepiej.
↓ POKARMY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Podstawą składu karmy dla świnki morskiej powinny być suszone warzywa i owoce, różne gatunki traw oraz ziół. Warto przyjrzeć się także informacji dotyczącej procentowej zawartości błonnika, czyli włókna pokarmowego oraz białka. Przyjmuje się, że porządna karma zawiera około 20% błonnika i 15% białka. Na opakowaniu produktu powinna znajdować się także tabela lub rozpiska informująca o zawartości poszczególnych witamin i minerałów. Dla świnki najważniejsza jest witamina C, ale nie powinno zabraknąć także witamin A, B oraz E, kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, a ponadto składników, takich jak wapń, magnez i potas.
Karmy w formie granulatów mają jedną zasadniczą zaletę. Mianowicie gryzoń nie ma możliwości wyjadania z pokarmu swoich ulubionych kąsków i pozostawiania całej reszty nietkniętej. Wszystkie granulki są takie same, tak samo smakują i to samo zawierają, więc mamy pewność, że do organizmu pupila trafiają wszystkie niezbędne składniki.
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza karma to nie wszystko. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać o świeżą zieleninę, warzywa, owoce oraz rozmaite trawy i zioła, które w warunkach naturalnych są przecież podstawą jej jadłospisu. W sezonie letnim możemy samodzielnie zbierać trawy dla pupila, zimą natomiast do dyspozycji mamy gotowe mieszanki suszonych ziół, dostępne w sklepach zoologicznych. Świnkom podawać możemy, na przykład lucernę, koniczynę, babkę lancetowatą, koperek, bazylię, malwę, liście mlecza, miętę, stokrotkę czy macierzankę.
Ważne miejsce w diecie gryzonia zajmują także warzywa i owoce, będące źródłem niezbędnej świnkom witaminy C. Najodpowiedniejszymi owocami dla świnek są jabłka, gruszki, melony i brzoskwinie, a warzywa to głównie marchew, pietruszka, ogórek oraz dynia.
↓ SUSZONE ZIOŁA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jak wzbogacić dietę królika, tak aby nie wprowadzać do niej zbędnych kalorii? Doskonałym urozmaiceniem jadłospisu naszych uszatych ulubieńców są rozmaite przysmaki i smakołyki. Ich zadaniem jest nie tylko przełamanie monotonii...
Króliki miniaturowe to bez wątpienia jedne z najbardziej uroczych i zabawnych futrzaków. Czego jednak oprócz naszej troskliwej opieki potrzebuje puchaty pupil, by mógł cieszyć się doskonałym samopoczuciem? Oczywiście odpowiednio zbilansowanej,...
Czym tak naprawdę powinien żywić się domowy królik? Opracowanie jadłospisu dla uszatego pupila nie jest takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy. Specyfika układu pokarmowego królika i zachodzących w nim procesów...
Bo świnki morskie lubią dobrze zjeść