Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy kolczaste są jednym z bardziej niezwykłych gryzoni. A to z powodu licznych kolców na grzbiecie.
Myszy kolczaste żyją w Afryce, gdzie zamieszkują suche i kamieniste obszary. Wyróżnia się kilka podgatunków tych gryzoni, różniących się ubarwieniem i miejscem występowania.
Ubarwienie myszy kolczastych zależy od miejsca występowania. Barwa ich futerka spełnia bowiem funkcje ochronne i zależy od barw otoczenia.
Myszy kolczaste są dużo większe od zwykłej myszy domowej, mają duże uszy oraz duże, guzikowate oczy, które sprawiają wrażenie, jakby nie mieściły się w czaszce. Ich ogon jest długi i nieowłosiony. Za ogon nie wolno łapać, ponieważ zwierzątko może go odrzucić.
Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku są liczne kolce, które pokrywają grzbiet. Są one dużo delikatniejsze od kolców jeża i nie tak bardzo kłujące.
Myszy kolczaste żyją kilka lat. Podobno mogą dożyć nawet do siedmiu.
Myszy kolczaste łatwo się oswajają, jednak nie lubią być brane na ręce i potrafią znienacka boleśnie ugryźć, niestety. Mimo to, bardzo interesują się tym, co robi ich opiekun i chętnie do niego podchodzą, szczególnie wtedy, gdy ma on coś dobrego do jedzenia.
Generalnie są to gryzonie bardzo odważne i ciekawskie z natury. Wypuszczone z klatki dla gryzoni, nie uciekają gdzie pieprz rośnie, tylko spokojnie zwiedzają cały pokój. Doskonale wiedzą, że klatka jest ich domem i same do niej wracają. Są bardzo inteligentne.
Myszy kolczaste są bardzo towarzyskie i w naturze żyją w grupach. W takiej grupie panuje ścisła hierarcha. Zdarza się, że przywódca grupy obgryza swoim podwładnym ogony.
Podstawowym wyposażeniem klatki, w której ulokujemy naszą mysz kolczatą będzie domek dla gryzoni, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.
Głównym ich pożywieniem są gotowe pokarmy dla gryzoni, różnego rodzaju ziarno, ale bardzo chętnie zjadają także owoce, warzywa, zieleninę i zioła. Regularnie powinny otrzymywać również pokarm pochodzenia zwierzęcego. Może być nim sucha karma dla kotów, ale najlepiej byłoby, gdyby dostawały żywe owady i drobne bezkręgowce, na które mogłyby polować, tak jak to czynią w naturze.
Jak wszystkie gryzonie, myszy kolczaste bardzo łatwo się rozmnażają i mają dużo dzieci. Trzeba o tym pamiętać, jeśli chce się trzymać parkę tych zwierząt.
Myszy kolczste zaliczane do rodziny myszowatych, tak jak myszy domowe, ale należą do innego niż one rodzaju.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: myszowate
Rodzaj: Acomys
Gatunek: Acomys cahirinus (mysz kolczasta)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy domowe nie są szczególnie wybredne. Jako zwierzaki wszystkożerne są w stanie zjeść większość pokarmów pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. To jednak wcale nie oznacza, że jadłospis naszego pupila może...
Znanych jest ponad sto gatunków myszoskoczków, ale w hodowli najbardziej rozpowszechniony jest myszoskoczek mongolski. Nazywane również gerbilami lub suwakami mongolskimi. Należy on do jednych z łatwiejszych w hodowli gryzoni i...
Kuwety kojarzą się głównie z kotami, jednakże istnieją także kuwety przeznaczone dla innych małych zwierząt, takich jak chomiki czy fretki. Kuwety dla chomików i innych małych gryzoni Chomiki mają w...