Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Naukowcy zbadali i opisali wiele gatunków myszy, zamieszkujących bardzo różne środowiska niemal na całym świecie. Niektóre z nich stały się nawet domowymi pupilami, z których najbardziej popularna jest mysz laboratoryjna.
Osobniki, które dziś ludzie hodują w swoich domach, są udomowioną formą myszy domowej, tzw. formą laboratoryjną, która została wyhodowana w laboratoriach na potrzeby nauki. Nazwa „mysz japońska”, z którą można się spotkać w sklepach zoologicznych, jest myląca. Sugeruje bowiem, że chodzi o jakiś odrębny gatunek. Jest jednak tylko „chwytem marketingowym” i odnosi się do łaciatych odmian myszy laboratoryjnej.
Jej przodek, mysz domowa, pochodzi najprawdopodobniej z Afryki, jednak dzięki człowiekowi rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Gatunek ten upodobał sobie życie w towarzystwie ludzi i można go spotkać we wszystkich ludzkich siedzibach, w miastach, w gospodarstwach rolnych, fabrykach, stoczniach, itd. Żyjąc u boku człowieka ma doskonałe warunki rozwoju, schronienie i dużo pokarmu.
Dzikie kuzynki domowych pupili są barwy szaro-żółtawej z jasnym brzuszkiem, ale udomowiona forma występuje już w całej gamie barw. Wyhodowano osobniki: białe, czarne, szare, brązowe, kremowe, niebieskie, czekoladowe, jednolicie umaszczone bądź łaciate. Rasowe myszy, bo takie też istnieją, mogą różnić się również długością i strukturą futra. Niektóre z nich są nawet całkowicie pozbawione okrywy włosowej.
Odmiany wyróżnione ze względu na rodzaj włosa:
Odmiany te mogą łączyć się ze sobą
Odmiany wyróżnione ze względu na umaszczenie
Odmiany jednolicie umaszczone (self):
Odmiany lisie (fox)
Brzuch biały, reszta ciała w jednym z wymienionych wyżej kolorów, oczy czarne lub czerwone.
Odmiany podpalane (tan)
Brzuch rdzawo pomarańczowy, reszta ciała w jednym z wymienionych na początku kolorze, oczy czarne lub czerwone.
Odmiany ticked
Każdy włos na ciele zwierząt należących do odmian ticked jest dwubarwny – końcówka jest w innym kolorze niż reszta włosa. Grupa odmian Ticked znajdziemy:
Odmiany point
U myszy tych pyszczek, uszy, łapki i ogon są ciemniejsze lub jaśniejsze od reszty ciała. Wyróżniamy następujące odmiany:
Odmiany cieniowane
U odmian tych brzuch jest jaśniejszy niż reszta ciała, ale połączenie barw jest łagodne i harmonijne, kolor brzucha stopniowo przechodzi w kolor reszty ciała. Wyróżniamy odmiany:
Odmiany marked
Myszy tych odmian mają łaciate umaszczenie. Wyróżniamy odmiany:
Odmiany silvered
Ich życie trwa krótko. W dobrych warunkach, pod ludzką opieką gryzonie te dożywają do półtora roku.
Gryzonie te bardzo łatwo się oswajają i są bardzo łatwe w hodowli i tanie w utrzymaniu. Myszy są towarzyskimi zwierzętami, ich dziki przodek żyje w dużych koloniach. Najbardziej aktywne są o zmierzchu i w nocy. Ich mocz ma bardzo silny zapach, co zmusza właściciela do częstego czyszczenia klatki. Niestety myszy mają w zwyczaju znaczyć trasy swoich wędrówek kropelkami moczu.
Myszy najlepiej trzymać w grupach. Jeśli nie chcemy potomstwa, powinny być to grupy jednopłciowe, np. same samiczki lub same samce, przy czym mysie panie łatwiej się ze sobą dogadają niż mysi panowie. Trzymanie samców razem z samicami szybko zaowocuje licznym przychówkiem
Pierwszą rzeczą o którą musimy zadbać jest kupno odpowiedniej klatki. Mimo, że myszy mają niewielkie rozmiary, powinna być ona dość duża, ponieważ zwierzątka te są bardzo ruchliwe. Im będzie ona większa, tym lepiej się będą one czuły. Nabywając klatkę koniecznie zwróćmy uwagę na odległość między prętami, która nie powinna być większa niż pół centymetra. W przeciwnym razie, zwierzątka się między nimi przecisną i uciekną. Klatka może być wysoka, piętrowa, co zwiększy powierzchnie życiową naszych pupili.
Myszy można także trzymać w akwariach, co też niektórzy robią. Ma to swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą akwariów jest to, że zwierzątka nie wysypują ściółki i resztek na zewnątrz nich. Szkło tłumi też niezbyt przyjemne zapachy moczu i odchodów tych gryzoni. Pod tym względem akwaria mają przewagę nad klatkami. Te drugie są jednak znacznie łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ są lekkie i nie można ich przy myciu potłuc. W przeciwieństwie do akwariów, klatki są przewiewne, dzięki czemu myszy mają lepsze warunki do życia. W klatce łatwiej zamontować tunele i inne zabawki dla gryzoni. Jeśli wybierzemy akwarium, musimy pamiętać, by było dobrze przykryte siatką, myszy bowiem są świetnymi skoczkami, więc mogą z niego uciec.
Podstawowym wyposażeniem klatki (akwarium) dla myszy jest domek, miski na jedzenie i poidło na wodę. Jeśli chodzi o domek, najlepiej wybrać drewniany, ponieważ taki nie zaszkodzi zwierzętom, gdy będą go gryzły. Dodatkowo mysim mieszkanku warto umieścić tunele, hamaki, drabinki do wspinania i inne rożne zabawki dla gryzoni, by zapewnić naszym pupilom rozrywkę.
Na dno klatki lub akwarium sypiemy dość grubą warstwę ściółki. Ostatnio w sklepach Kakadu pojawiła się ściółka o nazwie Brylant Mini Pellet. Jest to bardzo drobny granulat, dzięki czemu małym gryzoniom wygodnie się po nim chodzi. Jak wszystkie ściółki granulowane, znacznie lepiej od trocin pochłania on wilgoć i zapachy. W mysim domku warto umieścić dodatkowo ściółkę bawełnianą do budowy gniazda.
Myszy są wszystkożerne. Podstawę ich diety stanowi mieszanka ziaren, wzbogacana owocami, warzywami, zieleniną, ziołami, kiełkami i suchym pełnoziarnistym chlebem. Dietę urozmaicamy rożnymi przysmakami dla myszy, byle nie zbyt często. Od czasu do czasu możemy podać odrobinę sera lub gotowanego mięsa drobiowego. Pamiętajmy, by w klatce znalazła się także kostka wapienna. Koniecznie musimy też podawać myszom coś bardzo twardego do gryzienia, by mogły ścierać swe szybko rosnące siekacze.
U samców odbyt i ujście dróg moczowo-płciowych są od siebie oddalone, poza tym mają one wyraźnie widoczne duże jądra.
Dojrzałość płciową osiągają już w wieku dwóch, trzech miesięcy. Ciąża trwa koło dwudziestu dni. W jednym miocie samica może urodzić nawet kilkanaście młodych. Jednym słowem gryzonie te są niezwykle płodne.
Młode rodzą się gołe, ślepe i głuche. Pod troskliwą opieką matki rosną jednak bardzo szybko i w krótkim czasie stają się całkowicie samodzielne i same mogą zostać rodzicami.
Myszy są bardzo blisko spokrewnione ze szczurami. Oba gatunki należą do rodziny myszowatych. Oczywiście są gryzoniami. Rząd gryzoni obejmuje niemal połowę wszystkich gatunków ssaków na ziemi.
Krewniakami myszy są również myszoskoczki, ale należą one do odrębnej podrodziny w obrębie rodziny myszowatych.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: myszowate
Rodzaj: Mus
Gatunek: Mus musculus (mysz domowa, forma laboratoryjna)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szynszyle należą do najbardziej długowiecznych gryzoni. Mogą dożyć dwudziestu lat (a zdarza się, że nawet więcej). Dlatego decydując się na takiego zwierzaka musimy zdawać sobie sprawę, że to „inwestycja” na...
W naturze chomiki spożywają głównie ziarna traw, zioła i korzonki, ponieważ taki pokarm jest ogólnodostępny w środowisku, w którym żyją. Dietę uzupełniają też różnymi drobnymi żyjątkami, takimi jak owady i...
Myszy domowe nie są szczególnie wybredne. Jako zwierzaki wszystkożerne są w stanie zjeść większość pokarmów pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. To jednak wcale nie oznacza, że jadłospis naszego pupila może...
A kto by napisał ile kosztują 2samce
Ile kosztuja 2 samiczki
Dzień dobry,
Z takim pytaniem prosimy zwrócić się bezpośrednio do sklepu Kakadu, w którym chciałaby Pani dokonać zakupu. Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.
https://kakadu.pl/nasze-sklepy/
Pozdrawiamy,
Zespół FB Kakadu
Dzień dobry,
Z takim pytaniem prosimy zwrócić się bezpośrednio do sklepu Kakadu, w którym chciałaby Pani dokonać zakupu. Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.
https://kakadu.pl/nasze-sklepy/
Pozdrawiamy,
Zespół FB Kakadu
Czy jest szansa, by któryś sklep przyjął od nas młode myszki, z zastrzeżeniem, że nie pójdą na karmę?