Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koniki morskie są jednymi z najdziwniejszych ryb na świecie. Mają niezwykły kształt i bardzo interesujące zachowania. Zapewne wielu miłośników akwarystyki morskiej chciałoby je mieć w swoim akwarium. Pamiętajmy tylko, by kupować koniki tylko z legalnego źródła. Wiele gatunków jest bowiem zagrożona wymarciem.
Koniki morskie zamieszkują przede wszystkim wody oceaniczne strefy tropikalnej i subtropikalnej, ale można je spotkać również w strefie umiarkowanej.
Niektóre gatunki żyją w wodach słonawych i słodkich. Ich naturalnym siedliskiem jest rafa koralowa i lasy namorzynowe a także wodorosty i trawa morska
Koniki morskie zupełnie nie przypominają ryb.
Ich głowa wygląda jak łeb konia i ustawiona jest pod kątem do reszty ciała, pływają w pozycji pionowej, a ogon bardziej przypomina ogon ssaka niż ryby: pozbawiony płetwy, jest długi, ruchliwy i chwytny. Nie mają łusek, ale kostne płytki, które pokrywają całe ciało. Z płetw zostały im tylko piersiowe i grzbietowa. Ich wypukłe oczy mogą poruszać się niezależnie od siebie.
Ubarwienie koników morskich spełnia ochronną funkcję. Dzięki niemu upodabniają się do otoczenia, w którym żyją. Dodatkowy kamuflaż zapewniają liczne wyrostki pokrywające ciała, dzięki którym ryba wygląda jak kawałek rafy lub strzępek glonów.
Wielkość koników morskich waha się od półtora centymetra (Hippocampus denise) do trzydziestu centymetrów ( Hippocampus abdominalis)
Koniki morskie są spokojne i bardzo łagodne. Nie atakują innych mieszkańców akwarium a same starają się ukryć przed wrogami.
Pionowe ustawienie ciała i niewielka płetwa grzbietowa, która u koników morskich jest narządem ruchu, nie czynią z tych ryb szybkich pływaków. Większość czasu spędzają w ukryciu, przyczepione ogonem do roślinności lub korali.
Koniki morskie najlepiej hodować w akwarium morskim jednogatunkowym, a ich jedynymi towarzyszami powinny byś łagodne bezkręgowce. Zależnie od gatunku hodowanych przez nas koników, urządzamy akwarium rafowe lub odwzorowujące lasy wodorostów.
Koniki morskie odżywiają się głównie drobnymi organizmami planktonowymi. Nie polują aktywnie, tylko czekają aż pokarm sam podpłynie do nich, a następnie wciągają do pyszczków, wykonując ssące ruchy. Musimy o tym pamiętać, przy karmieniu i podawać pokarm w bliskim otoczeniu.
Koniki morskie wydają na świat żywe młode. „Rodzeniem dzieci” zajmują się jednak nie samice a samce!
U dojrzałego samca konika morskiego tworzy się na brzuchu specjalna torba lęgowa. Podczas godów samica składa do niej ikrę. Tam zostaje ona zapłodniona i rozwija się przez 2 – 4 tygodnie.
Poród odbywa się przeważnie w nocy i może trwać kilka godzin. „Noworodki” mierzą kilka milimetrów długości i przypominają kształtem swoich rodziców. Od razu są całkowicie samodzielnie. Zależnie od gatunku może być ich od kilkunastu do kilkuset.
Koniki morskie od dawna miały duże znaczenie w medycynie ludowej Chin, Korei i Japonii. Uważane są za skuteczny lek na wiele chorób. Odławia się je w ogromnych ilościach, suszy, proszkuje i przyrządza liczne medykamenty.
Koniki morskie zaliczane są do rodzaju Hippocampus, który znajduje się w obrębie rodziny igliczniowatych.
W języku polskim funkcjonuje również nazwa „pławikoniki”. Określa się nią również gatunki należące do innych rodzajów, np. do rodzaju Phycodurus, które są tylko bliskimi krewniakami właściwych koników morskich.
Przedstawiciele tego rodzaju mają jeszcze dziwniejsze kształty niż koniki morskie. Ciało pokryte jest licznymi liściokształtnymi wypustkami. Ich wygląd doskonale oddaje angielska nazwa: smoki morskie.
Królestwo: zwierzęta
Gromada: ryby
Rząd: ingliczniokształtne
Rodzina: igliczniowate
Rodzaj: Hippocampus
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niewielkie prętniki karłowate należą do najpiękniej ubarwionych ryb akwariowych. Są przy tym spokojne i łatwe w hodowli. Z tych powodów można je polecić każdemu początkującemu akwaryście. Środowisko naturalne prętników karłowatych...
Każdy gatunek rybek akwariowych ma swoje preferencje pokarmowe. Rozwinęły się one w toku ewolucji jako przystosowanie do środowiska życia, a dokładniej mówiąc, dostępności danego rodzaju pożywienia. Bojowniki wspaniałe również mają...
Razbory klinowe można polecić nawet początkującemu akwaryście. Można je hodować w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami, ale najpiękniej prezentują się wówczas, gdy są trzymane w dużym stadzie w akwarium...