Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Świnki morskie należą do najpopularniejszych domowych pupili. Serca hodowców na całym świecie podbijają nie tylko wesołym i przyjaznym usposobieniem, ale także uroczym wyglądem. Sympatyczny pyszczek, krótkie łapki, błyszczące oczka – jak ich nie pokochać? Co więcej, kawie zachwycają różnorodnością pod względem rodzajów futerka i jego umaszczenia. Jakie rasy są najpopularniejsze, a jakie – najbardziej oryginalne? (zobacz jak przygotować się do zakupu świnki morskiej KLIK)
Bez wątpienia wśród najpopularniejszych ras pierwsze miejsce zajmuje świnka gładkowłosa (American). Włosy pokrywające jej ciało są takiej samej długości (maksymalnie 3 cm) i przylegają do siebie, tworząc futerko o gładkiej i błyszczącej powierzchni. Bardzo podobne do świnek gładkowłosych są kawie rasy Crested. Tym, co je różni, jest występująca u świnek Crested rozetka na głowie (czole). Warto wiedzieć, że w obrębie rasy Crested istnieją dodatkowo dwie odmiany: amerykańska i angielska. Jak je odróżnić? Trzeba zwrócić uwagę na umaszczenie. Podczas gdy angielski Crested może mieć futro wielokolorowe, amerykańska odmiana ma zawsze umaszczenie jednobarwne, a na jego tle wyraźnie odznacza się kontrastowa (biała) rozetka.
Jeśli już mowa o rozetkach, nie można pominąć rasy (nomen omen) rozetka (Abyssinian). W przeciwieństwie do Crested rasa Abyssinian ma nie tylko pojedynczą rozetkę na czole, lecz kilka rozmieszczonych na całym tułowiu. Wymagania co do rasy są dość ściśle określone: świnka powinna mieć co najmniej osiem takich rozetek, każda z nich musi być okrągła, z pojedynczym środkiem i to nie większym niż łepek od szpilki.
Do świnek krótkowłosych zaliczane są także rasy CH Teddy i US Teddy. W odróżnieniu do kawii gładkowłosej futro rasy US Teddy jest lekko szorstkie, nie tworzy więc tak jednolitej, błyszczącej „tafli”. Jeszcze bardziej odróżnia się futro CH Teddy, które tworzą nieco dłuższe włosy (nawet do 7 cm), a futerko sprawia wrażenie zmierzwionego („rozczochranego”). Do zacnego grona świnek krótkowłosych należy także rasa Curly. Uroczo skręcone włosy to jej znak rozpoznawczy.
Długie włosy, sięgające podłoża, to cecha charakterystyczna świnek zaliczanych do ras długowłosych. Futro takiej kawii zachwyci każdego wielbiciela tych gryzoni. Ale jeśli staniemy się szczęśliwymi właścicielami świnki długowłosej – trzeba liczyć się z koniecznością zwrócenia większej uwagi na pielęgnację imponującego futerka.
Włosy mogą być proste i gładkie. Z takim rodzajem futerka spotkamy się w przypadku świnek Coronet, Shelti czy świnki Peruwianki. Niezwykle efektownie prezentuje się kawia Angora – nie dość, że posiada długie włosy, to dodatkowo „wyposażona” jest w kilka rozetek. W rezultacie można odnieść wrażenie, że jej futerko to... jeden wielki chaos.
Obszerną grupę w obrębie ras długowłosych tworzą kawie z włosami mniej lub bardziej skręconymi. Bez wątpienia zaliczyć je można do najbardziej oryginalnych odmian. Świnki z falami lub loczkami to między innymi Merino, Texel, Alpaka, Lunkarya.
Jeśli mowa o oryginalności, to świnki z długimi kręconymi włosami mogą ustąpić jedynie kawiom bezwłosym. Nie są to rasy dla wszystkich. Nie każdemu bowiem może przypaść do gustu świnka pozbawiona futerka. Bez wątpienia jednak taki pupil ma swój niepowtarzalny urok i – jak każda kawia – również jest nad wyraz sympatycznym stworzeniem.
Świnki bezwłose reprezentowane są przez dwie odmiany: Skinny i Baldwin. Czym się różnią? Świnka Skinny rodzi się „łysa”, odrobinę włosków posiada jedynie w okolicach pyszczka i na łapkach, a jej skóra jest miękka i elastyczna. Natomiast kawia Baldwin przychodzi na świat z włosami, jednak całkowicie je traci w pierwszych miesiącach życia. Jej skóra – w porównaniu do Skinny – jest bardziej szorstka.
Świnki różnią się między sobą nie tylko rodzajem futra – długością włosów, ich ułożeniem, skręceniem – ale także jego kolorem. Oto kilka podstawowych typów umaszczenia.
Futro typu Self ma jednolitą barwę, czyli całe ciało świnki pokrywają włosy w takim samym kolorze, np. brązowym, czarnym, beżowym, białym, czekoladowym, złotym. Inaczej prezentuje się świnka z umaszczeniem Dutch, która posiada futro dwukolorowe – „środek” tułowia (brzuch, grzbiet) jest biały, a tył i okolice głowy innego koloru, np. czarnego. Z kolei na umaszczenie świnki szylkretowej (Tortoiseshell) składają się trzy kolory, zazwyczaj czarny, biały i brązowy.
Ciekawie wyglądają kawie o futerku Himalayan – zdecydowanie dominuje tu kolor biały, a jedynie nos, łapki i uszy są ciemniejsze. Połączenie białego z czarnym występuje również u świnek o umaszczeniu Dalmatian – ciemna barwa obecna jest na głowie oraz – w formie cętek – na tułowiu. Na koniec warto wspomnieć o umaszczeniu Agouti – włos u takiej świnki posiada inne zabarwienie na końcu, a inne u nasady.
Źródło:
https://guineapigsplanet.weebly.com/guinea-pig-breed-guide.html
https://www.swinkamorska.com.pl/umaszczenia.html
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszy to wyjątkowo przyjazne gryzonie, które szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Opieka nad nimi nie jest trudna, a koszty utrzymania raczej nie nadszarpną domowego budżetu. Zanim jednak gryzoń pojawi...
„Witam. Mam samca koszatniczki w wieku ok 1 roku. Chciałbym dokupić jeszcze jednego młodego samca. Czy nie będą ze sobą walczyć, gryźć się itp? Przygotowałem dla nich 2 klatki dopóki...
Niby taki malutki, a radości dostarcza co niemiara. Wypycha policzki ziarnami, kręci się godzinami w kołowrotku, biega tam i z powrotem. W całej tej radosnej zabawie nie można zapomnieć, że...