Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niestety, temperament fretek jest, delikatnie mówiąc, zbyt żywiołowy. Wydawać by się mogło, że one nigdy się nie męczą. Nigdy nie mają dosyć zabawy, zaglądają do wszystkich szaf i szuflad. Puszczonym luzem i pozostawionym samym sobie fretkom grozi w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw: kable, butelki ze środkami chemicznymi, itp. Nie mówiąc już o szkodach, które te zwierzątka mogą wyrządzić. Dlatego klatka dla fretki jest po prostu niezbędna.
Biorąc pod uwagę ruchliwość fretek łatwo zrozumieć, że klatka dla fretek przeznaczona powinna być duża. W małej i ciasnej zwierzęta się męczą. Stają się osowiałe i ciągle śpią. Znika ich cała radość życia. Klatka nie musi być ogromna – choć im większa, tym lepsza – ale na tyle duża, by znalazło się w niej miejsce na kuwetę, miski z jedzeniem i wodą, legowisko, i miejsce do zabawy.
Jak już wspomnieliśmy, fretki są ruchliwymi i skorymi do zabawy zwierzętami, zatem ich klatka powinna przypominać trochę plac zabaw. Półki i hamaki do leżenia, drabinki i sznury do wspinania, tunele i inne kryjówki – nie powinno ich zabraknąć. Im większa jest klatka, tym większa możliwość takiej aranżacji jej wnętrza, by zwierzęta nigdy się nie nudziły. Warto także co jakiś czas zmieniać wystrój klatki, ponieważ fretka uwielbia poznawać nowe rzeczy.
Bardzo długa i szeroka klatka zajmuje sporo miejsca, a to jest poważnym problemem, szczególnie w małych mieszkaniach w blokach. Idealnym rozwiązaniem jest zatem klatka wysoka, piętrowa. Prawdę mówiąc, jest nawet lepsza od zwykłej klatki „parterowej”, ponieważ fretki uwielbiają się wspinać po drabinkach i „konarach”.
Jeśli w klatce mieszka kilka zwierząt, gonitwa po piętrach i zabawa w chowanego będzie dla nich wspaniałą rozrywką. I jeszcze jedna uwaga: samce fretek są znacznie większe od samic, dlatego potrzebują więcej miejsca.
Klatki dla fretek powinny być solidne, ponieważ zwierzątka te mają ostre zęby i lubią ich używać, szczególnie gdy się nudzą. Co prawda fretki to nie koszatniczki ani inne gryzonie, ale zbyt delikatne plastikowe elementy mogą zostać pogryzione, muszą być zatem wykonane z twardego tworzywa.
Pręty klatki powinny być metalowe. Większość dostępnych na rynku klatek ma plastikowe dna, tzw. kuwety. Jeśli materiał jest odpowiednio mocny, jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala utrzymać klatkę w czystości. Tworzywo jest lekkie i możemy je porządnie umyć za pomocą powszechnie stosowanych środków.
To samo dotyczy wszelkich półek i tuneli, które się w klatce zawiesza. Drewno jest może i bardziej naturalnym materiałem, jednak łatwo nasiąka wodą, brudzi się, itd. Generalnie najlepszymi klatkami dla fretek są te, które można rozkładać. Raz na jakiś czas musimy bowiem klatkę dokładnie umyć i zdezynfekować. Łatwiej to zrobić, gdy rozłożymy się ją na mniejsze elementy.
Wybierając klatkę powinniśmy zwrócić uwagę na odległość między prętami. To zadziwiające przez jak małe szczeliny fretka potrafi się przecisnąć.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dno klatki z gryzoniami lub królikami musimy pokryć warstwą ściółki. Spełnia ona kilka ważnych funkcji: imituje naturalne podłoże, zapewniając zwierzęciu komfort życia, wchłania mocz, utrzymując higieniczne warunki i ułatwia sprzątanie...
Każdy królik potrzebuje wyściółki. Na rynku mamy całkiem spory wybór, więc każdy powinien znaleźć podłoże idealne dla swojego pupila. Każde z nich ma oczywiście pewne wady i zalety. Warto też...
Klatka, pojemniki na pokarm i wodę, zabawki, kryjówki – skompletowanie wyprawki dla domowych gryzoni nie jest wcale łatwym zadaniem. Aby dobrać odpowiednie akcesoria, warto skorzystać z oferty cenionych producentów. Wiele...